Wniebowzięty. Rzecz o Zdzisławie Maklakiewiczu i jego czasach

Gabriel Michalik

Wniebowzięty. Rzecz o Zdzisławie Maklakiewiczu i jego czasach

5.7

(27 ocen) wspólnie z

18,48

Upadał czy wznosił się? Kim był Zdzisław Maklakiewicz?

Mistrz epizodu, legendarny kawalarz, alkoholik. Zapamiętaliśmy go przede wszystkim z duetu, który stworzył z Janem Himilsbachem, mimo iż przyjaźń tych dwóch dekadentów obejmowała raptem kilka ostatnich lat życia Zdzisława Maklakiewicza.

Kim był Maklak? Warszawskim inteligentem, który wyparł się etosu swojej sfery? Wiecznym dzieckiem, rozpieszczonym jedynakiem, bez szans na wzięcie odpowiedzialności za własne życie? Artystą spełnionym tylko w części, który wiedział jak tworzyć największe kreacje, lecz po włączeniu kamery „malał o głowę”? Upadał czy wznosił się?

O ile dla Himilsbacha wejście w świat peerelowskiej „bohemy” było awansem społecznym, o tyle Maklakiewicz - zmierzając ku niej - poddał się przecież swoistej degradacji.

Śladami Zdzisława Maklakiewicza pójdziemy przez warszawskie knajpy lat 60. i 70. Zajrzymy na plany zdjęciowe i do teatralnych garderób. Wnikniemy w uporządkowany, mieszczański, rodzinny dom artysty. Poznamy ludzi, z którymi poszedł do Powstania. Spróbujemy również znaleźć odpowiedź na pytanie, co stało się w październiku 1976 roku pod Hotelem Bristol.

Gabriel Michalik (ur. w 1974) - polski dziennikarz i autor opowiadań. Publikował na łamach, m. in. „Tygodnika Solidarność", „Expressu Wieczornego", „Życia Warszawy", „Życia", „Gazety Wyborczej", „Rzeczpospolitej" i „Tygodnika Powszechnego".

Do tej pory ukazały się, prócz „Wniebowziętego”: zbiór reportaży „O miłości, śmierci i bitnej piekarzowej" (2002) i „W poszukiwaniu własnej drogi..." (2007) oraz książka „Hamlet w stanie spoczynku..".

Vis-a-Vis Etiuda
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-7998-033-8

Liczba stron: 240

Vis-a-Vis Etiuda

Cena detaliczna: 29,80 zł

Niezapomniane sceny z ”Wniebowziętych”

Komentarze nie są potwierdzone zakupem