W stronę Swanna

Marcel Proust

W stronę Swanna

44,90 zł

2877

Wydanie na 100-lecie pierwszego wydania tego arcydzieła XX wieku

W stronę Swanna to pierwszy tom quasi-autobiograficznego cyklu Marcela Prousta W poszukiwaniu straconego czasu, uznanego w powszechnej opinii krytyków za arcydzieło literatury. Pewnego dnia smak magdalenki zanurzonej w herbacie budzi w bohaterze, młodym człowieku rozpieszczonym przez matkę i babkę, wspomnienia. Wraca myślą do miasteczka Combray, gdzie spędzał cudowne wakacje jako dziecko. Powracają też wspomnienia spacerów szlakiem posiadłości pana Swanna, gdzie mieszka niedostępna księżna będąca obiektem westchnień bohatera…

Kariera pisarska Prousta szła drogą dość niezwykłą. Zaczęła się stosunkowo późno, przerwała ją wojna, potem przecięła ją rychła śmierć. Ale mimo że w chwili zgonu nieznane było jeszcze w całości jego dzieło, już niepodobna było wątpić, że odszedł artysta i myśliciel na miarę największych; Proust zaważył jak mało kto na swojej epoce. Tuż po śmierci Prousta zaczęto gromadzić – z niezawodną pewnością ich znaczenia – dokumenty tyczące pisarza i człowieka, listy, wspomnienia, tradycje ustne.
Równocześnie zaczęła narastać legenda. Nie ma dziś czytelnika – a może i nie czytelnika – Prousta, który by nie wiedział o jego chorobie, o jego światowych sukcesach, o jego późniejszym odosobnieniu, o jego dostatku, hojności, neurastenii, dziwactwach, o heroizmie wreszcie, z jakim do ostatniego tchnienia pracował, uzupełniał swoje dzieło, spożytkowując jako materiał twórczy własne cierpienie, niemal własną śmierć.
Tadeusz Żeleński (Boy)

MG
Oprawa twarda

Data pierwszego wydania:
2015-07-16

ISBN: 978-83-777-9158-5

Tytuł oryginalny: A la recherche du temps perdu. Du cote de chez Swann

Liczba stron: 480

MG

Format: 150x210mm

Cena katalogowa: 44,90 zł

Tłumaczenie: Tadeusz Żeleński

Cena pakietu

84,80 zł

5271

Cena pakietu

99,80 zł

6171

Cena pakietu

89,80 zł

5571

Cena pakietu

84,80 zł

5271

Ebook i Audiobook dostępny na

Kup ebooka