Bibliotekarka z Auschwitz

Antonio Iturbe

Bibliotekarka z Auschwitz

7.4

(322 ocen) wspólnie z

39,90 zł

2726

 

Oparta na historii więźniarki obozu Auschwitz-Birkenau, Dity Kraus.

Opowieść o nastolatce, która ryzykowała życiem, aby ocalić magię literatury w piekle Holokaustu. W bloku 31 w obozie Auschwitz, póki istniał, przebywało 500 dzieci razem z grupą więźniów pełniących funkcję „opiekunów” i mimo surowej kontroli funkcjonowała tam tajna biblioteka dziecięca. Zgromadzonych w niej było osiem książek, wśród nich „Historia świata” H. G. Wellsa, podręcznik rosyjskiego i podręcznik geometrii analitycznej.

Pod koniec dnia książki, razem z innymi skarbami, takimi jak lekarstwa czy okruchy jedzenia, przekazywane były pod opiekę starszej dziewczynki, której zadaniem było ukryć je każdego wieczoru w innym miejscu. Dita przyjechała do Auschwitz-Birkenau transportem z getta w Teresinie. Razem z matką i ojcem trafiła do tak zwanego obozu rodzinnego. To jedyne miejsce w „fabryce śmierci”, w którym dzieci i ich rodzice mogą mieszkać razem. Jedyne, w którym działa tajna szkoła, z niewidzialnymi tablicami i zeszytami, lekcjami wypowiadanymi szeptem i przerywanymi, niczym dzwonkiem, brutalnymi rewizjami. Książki są prawdziwe. Osiem rozlatujących się tomów. Każdy na wagę ludzkiego życia.

Dita została strażniczką książek, szmugluje je między barakami, co noc znajduje dla nich nowe kryjówki, kładąc na szali własne życie.

Literackie
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-080-7006-2

Tytuł oryginalny: The Librarian of Auschwitz

Liczba stron: 512

Literackie

Format: 145x205mm

Cena katalogowa: 39,90 zł

Tłumaczenie: Marta Szafrańska-Brandt

Paulina Trzmiel

Bardzo wzruszająca

Poruszająca powieść o odwadze, nadziei oraz pokonywaniu własnych słabości. Nie zdajemy sobie nawet sprawy jak ważne musiało być słowo pisane podczas drugiej wojny. Dla więźniów książki stanowiły namiastkę normalności a przede wszystkim powrót do życia sprzed wojny. Zachęcam do przeczytania. Mnie ta powieść niezmiernie wzruszyła.

Klaudia Stolarczyk

Zapada w pamięć

Czekałam na tę powieść już od jakiegoś czasu. Gdy w końcu zdołałam ją przeczytac byłam zachycona. Porusza ona bardzo ważne kwestie, pokazuje jak funkjonowały obozy, jak ciężko bylo przetrwać i że walkę podejmowali nieliczni. Jestem naprawdę pod dużym wrażeniem. Cieszę się, że takie książki są dostępne, ponieważ są one świadectwem prawdy na wiele pokoleń. Książka z pewnością zapada w pamięć.

Ania Piech

Gorąco polecam!

Jest to opowieść o obozowym życiu. Bardzo dużo pojawia się pytań bo przeczytaniu. Książka jest przejmująco i nie można przejść koło niej obojętnie. Porusza cięzkie tematy, które w dalszym ciągu sprawiają ból. Gorąco polecam!

Cena pakietu

79,80 zł

5120

Cena pakietu

79,80 zł

5120