Koszyk 0
Opis:
Jeden z ostatnich czterdziestu czterech. Bo tylu jeszcze żyje żołnierzy Harcerskiego Batalionu AK "Zośka". Henryk Kończykowski, ps. "Halicz", członek plutonu "Felek", wspomina świat, który przeminął. Dzieciństwo i młodość w przedwojennej Warszawie przerwane wojną i okupacją. Potem udział w konspiracji, w akcjach "małego sabotażu", wreszcie - w Powstaniu Warszawskim. "Halicz" wspomina dramatyczne wydarzenia, których był uczestnikiem. Wydarzenia ... o których można przeczytać w podręcznikach historii. Dzięki niemu poznajemy je z pierwszej ręki. Transport broni przygotowanej na godzinę "W", krwawe walki na Woli, zdobycie więzienia "Gęsiówki", obrona szpitala Jana Bożego, odwrót kanałami. Grozę budzi relacja z walk na Przyczółku Czerniakowskim, gdzie na jego oczach zginął Andrzej Romocki "Morro". Potem miała być wolna Polska, a zaczął się stalinizm. I "Halicz" osobiście go doświadczył. Wspomina, jak byli żołnierze "Zośki" dbali o pamięć poległych w Powstaniu kolegów, jak chcieli żyć po ludzku, pracować i kształcić się w ojczyźnie. Ona zaś odpłaciła im represjami, prześladowaniami, zepchnięciem do grupy obywateli drugiej kategorii. Skąd się biorą bohaterowie? Dlaczego młodzi ludzie woleli zginąć niż żyć w niemieckiej niewoli lub pod sowiecka okupacją? Odpowiedź jest prosta - takie wartości wynieśli z rodzinnego domu, ze szkoły, z drużyny harcerskiej. Henryk Kończykowski jest jednym z nich. To jeden z ostatnich. Wspomnienia ilustrują fotografie z rodzinnych zbiorów "Halicza", po raz pierwszy publikowane zdjęcia ze Starego Miasta z okresu Powstania Warszawskiego, a także nieznane dotychczas dokumenty z archiwum IPN. To książka nie tylko o "Zośkowcu". To książka także o Polsce. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Fronda
  • miękka
Mniej Więcej
  • Jarosław Wróblewski
  • 2013
  • 448
  • 240
  • 163
  • 978-836409506-1
  • 9788364095061
  • ZBB2P

Recenzje czytelników

Jeden z bohaterskich Zośkowców

Ocena:
Autor:
Data:
Ogromnym zaszczytem i wzruszeniem była dla mnie możliwość poznania i uściśnięcia dłoni jednego z żołnierzy walczących w Powstaniu Warszawskim, pana Henryka Kończykowskiego ps. Halicz, głównego bohatera książki Jarosława Wróblewskiego „Zośkowiec”. Premiera książki w Muzeum Powstania Warszawskiego zgromadziła liczną i stosunkowo młodą widownię, co może świadczyć o stale rosnącym zainteresowaniu tematyką Powstania Warszawskiego i powrocie do kierowania się ideałami Bóg, Honor i Ojczyzna ... najważniejszymi wartościami żołnierzy Armii Krajowej. „Zośkowiec” to pozycja obowiązkowa dla zgłębiających wiedzę o Powstaniu Warszawskim i Batalionie „Zośka”, natomiast dla pozostałych czytelników na co dzień nie gustujących w literaturze historycznej, zdecydowanie godna polecenia lektura, przekazująca w interesujący, przestępny, nieprzytłaczający sposób wiedzę o dramatycznych wydarzeniach tamtego okresu.
Autor przybliża nam dzieje Henryka Kończykowskiego, tytułowego Zośkowca, członka plutonu „Felek”, żołnierza Harcerskiego Batalionu AK „Zośka”, jego dzieciństwo, młodość w okupowanej Warszawie, rodzinę, kolegów, a w szczególności działalność w „Małym Sabotażu” i Powstaniu Warszawskim, a także udrękę w stalinowskiej Polsce. Oprócz wspomnień Halicza w publikacji odnajdziemy również relacje jego kolegów z batalionu, co umożliwia czytelnikowi „zobaczenie” pewnych sytuacji oczyma innych powstańców: godzina W, walki na Woli, odbicie Gęsiówki, obrona Starówki, ewakuacja kanałami, ale także śmierć najbliższych. Z każdą kolejną stroną odbiorca zdaje sobie sprawę jaką dojrzałością musieli wykazać się tak młodzi ludzie, jak szybko musieli dorosnąć, jak ważne były dla nich wyznawane wartości, i jak często w ich obronie ginęli. „Zośkowiec” to hołd oddany naszym bohaterom, którym możemy tak wiele zawdzięczać i do których powinniśmy jak najczęściej wracać pamięcią.
Książka „Zośkowiec” to ponadto przepiękny album, wykonany z niezwykłą starannością, zawierający niezliczoną ilość zdjęć, dokumentów, map, niepublikowanych dotąd materiałów. Samo przeglądanie sprawia przyjemność i zachęca do dalszej, wnikliwej lektury.
„Zośkowiec” to książka godna polecenia!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena