Koszyk 0
Opis:
Porywająca, świetnie napisana powieść, w której XXI-wieczną Polską nadal rządzą Piastowie, a wiara i obrzędy przodków są cały czas żywe. A wszystko przez to, że Mieszko I zdecydował się nie przyjąć chrztu… Gosława Brzózka, zwana Gosią, po ukończeniu medycyny wybiera się do świętokrzyskiej wsi Bieliny na obowiązkową praktykę u szeptuchy ... wiejskiej znachorki. Problem polega na tym, że Gosia – kobieta nowoczesna, przyzwyczajona do życia w wielkim mieście – nie cierpi wsi, przyrody i panicznie boi się kleszczy. W dodatku nie wierzy w te wszystkie słowiańskie zabobony. Bogowie nie istnieją, koniec, kropka! Pobyt w Bielinach wywróci jednak do góry nogami jej dotychczasowe życie. Na Gosię czeka bowiem miłość. Czy jednak Mieszko, najprzystojniejszy mężczyzna, jakiego do tej pory widziała, naprawdę jest tym, za kogo go uważa? I co się stanie, gdy słowiańscy bogowie postanowią sprawić, by w nich uwierzyła? Słowiańskie bóstwa, pradawne obrzędy, romans, a przede wszystkim – solidna dawka humoru! Czytaj dalej >> << Zwiń
  • WAB
  • miękka
Mniej Więcej
  • Katarzyna Berenika Miszczuk
  • 2016
  • 352
  • 202
  • 135
  • 97883-280-26629, 97883280-2662-9
  • 9788328026629
  • ZD4NU

Recenzje czytelników

Szeptucha

Ocena:
Autor:
Data:
Wyobrażacie sobie Polskę, w której Mieszko I nie przyjął chrztu? Ta książka idealnie przedstawia taką możliwość. Ludzie nadal wierzą w polskich bogów, stare obrzędy i zabobony, no może poza Gosią. Dziewczyna chce zostać lekarzem, lecz zostaje wysłana na roczne praktyki do szeptuchy, czyli ludowej uzdrowicieli. W Bielinach, Gosława musi zmierzyć się ze swoimi uprzedzeniami i uwierzyć w to, czemu zaprzeczała tyle lat. Jeśli jest się ściganym, przez upiory i wąpierze ciężko zaprzeczać faktom ... tym bardziej, że bogowie bardzo pragną przeciągnąć Gosie na swoją stronę.

Czytając tę książkę uzmysłowiłam sobie, jak niewiele wiem o polskich legendach i bóstwach. Garściami czerpiemy z hollywoodzkich filmów, bądź greckiej mitologii, a co wiemy o swoim dziedzictwie? Niewiele. „Szeptucha” jest w każdym calu oryginalna i to ze względu na jej niepowtarzalność oddałam się lekturze bez reszty. Wszystkie wierzenia i sposoby leczenia, które często Gosia wyśmiewała, były interesujące, lecz to bogowie zrobili na mnie największe wrażenie.

Główna bohaterka jak najbardziej odpowiada moim preferencją. Uwielbiam takie dziewczyny. Sceptyczna z licznymi fobiami, a do tego z niewyparzonym językiem. Niektóre sytuację były przekomiczne, jej konstruktywne oraz sarkastyczne uwagi, bawiły mnie do łez. Jestem wielką zwolenniczko stylu autorki, lecz to humor, którym pałają jej książki sprawia mi największą radość. Czyta się w zastraszającym tempie i już zacieram ręce na myśl o kolejnej książce. Barwnych bohaterów nie brak, więc przygotujcie się na liczne, wybuchowe spotkania.

„Taka miłość zdarza się raz na tysiąc lat” taka informacja znajduję się na okładce i to głównie ze względu na nią skusiłam się na przeczytanie tej powieści. Co dziwne romansu było tu niewiele i choć to uczucie bardzo mi się podobało to nie tłamsiło ono innych wątków. To, co dostałam znacząco przewyższyło moje oczekiwania i bardzo się z tego powodu cieszę. Widać, że autorka spędziła dużo czasu nad stworzeniem tej historii i jest to widoczne. Dopracowana w każdym calu, ujmuje swoją nieprzewidywalnością i złożonością. Ogromy plus dla pięknych i klimatycznych gór Świętokrzyskich oraz wykorzystanie legend.

Zabawna, wciągająca, umiejąca wzbudzić strach, lecz przede wszystkim niezwykle ciekawa, jednym słowem obłędna. Tak, dla „Szeptuchy” można stracić głowę i bez opamiętania się w niej zaczytać. Polecam!
5+/6
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

"Szeptucha" - co by było gdyby...

Ocena:
Autor:
Data:
Każdy z nasz choć raz w swoim życiu zastanawiał się "co by było gdyby...". Przemyślenia te jednak dotyczyły raczej nas samych, naszego życia czy podjętych przez nas decyzji. Autorka "Szeptuchy", Katarzyna Berenika Miszczuk, idzie natomiast o krok dalej... Sięgnęła do wydarzenia historycznego, które miało ogromny wpływ na losy Polski, a także nasze teraźniejsze życie - Chrzest Polski. Miszczuk wraca do tych, zdawałoby się zamierzchłych czasów, tylko po to ... by Mieszko I nie przyjął chrztu.
Jest XXI wiek. Polska to nowoczesne i znaczące państwo na arenie międzynarodowej. Jest jednak monarchią, nad którą rządy pełni ród Piastów. Obok innowacyjnych technologii, znanych z naszego świata, występują bogowie, boginki, nimfy i upiory. Są oni równie żywi, jak wiara, którą darzą je mieszkańcy Królestwa Polskiego.
Gosława Brzózka, świeżo upieczona absolwenta medycyny, jest postępową warszawianką nie wierzącą w bogów i inne postacie nadprzyrodzonego świata słowiańskich wierzeń. Musi jednak odbyć obowiązkowe, roczne praktyki u jednej z szeptuch. Matka Gosi, gorliwie wierząca w zabobony, wysyła dziewczynę do szeptuchy w Bielinach, ich rodzinnej miejscowości. Czekają tam Gosię nie tylko nauka o słowiańskiej wierze i ziołach, ale także kleszcze, których panicznie się boi. W Bielinach spotka też najprzystojniejszego mężczyznę jakiego kiedykolwiek widziała. Czy będzie to wielka miłość? Czy nauki u szeptuchy i zmowa słowiańskich bogów sprawią, że Gosia uwierzy w ich istnienie? Czy okaże się, że cały świat, który znała do tej pory to tylko niewielka część boskiego królestwa?
Katarzyna Miszczuk wprowadza nas w świat mitów i jednoczenie przybliża nam wiarę naszych przodków. "Szeptucha" to szalona dawka humoru i przygody. Zapewniam, że to książka obok której nie można przejść obojętnie, a gdy już się po nią sięgnie, to nie jest się w stanie jej porzucić, nie przeczytawszy ostatniej strony. Miłość, magia, przygoda i urocza Gosława Brzózka - co więcej trzeba od wakacyjnej lektury?
Joanna Brzozowiec
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena