Koszyk 0
Opis:
Już niby wiesz, jak smakuje zderzenie z nieznanym. Jak człowiek się czuje, kiedy staje naprzeciw potężnego wroga, o którym wie niewiele albo w ogóle nic. Ale minęło dwadzieścia lat względnego spokoju. Miałeś już nadzieję, że udało się pokojowo załatwić sprawy między człowiekiem a obcymi rasami, prawda? Ale to nie takie proste. Znów trzeba podjąć walkę, a nowy przeciwnik dysponuje miażdżącą przewagą, posługuje się nieprawdopodobną wręcz technologią. Żebyś jeszcze chociaż wiedział, z kim sprawa ... ale nawet to pozostaje tajemnicą. W dodatku musisz walczyć także z zagrożeniem już znanym, a sił przecież od tego nie przybywa. To bezwzględna wojna o przetrwanie, wiesz o tym doskonale... Jakby tego było mało, zaczynają się coraz ostrzejsze tarcia w łonie samej ludzkości, spierają się Konfederacja i Stany Zjednoczone, oliwy do ognia dolewają pozostałe mocarstwa... No cóż, żołnierzu, nie masz innego wyjścia, jak znów zasiąść za sterami maszyny bojowej, aby rzucić się do gardła wrogom. Ian Douglas po raz kolejny zaskakuje czytelnika pomysłowością. Do znanego już doskonale świata wprowadza nową zmienną, każe ludzkości stawić czoła następnemu niebezpieczeństwu, tajemniczemu, trudnemu do ogarnięcia. Oprócz tego wprowadza do akcji wojowniczą rasę Slan, jak zwykle znakomicie opisując problemy związane z komunikacją przedstawicieli cywilizacji diametralnie od siebie odbiegających konstrukcją psychofizyczną. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Ian Douglas
  • 2014
  • 0
  • 430
  • 196
  • 125
  • 9788364030284
  • 9788364030284
  • ZBD8Q

Recenzje czytelników

Walka o ludzkość w serii Star Carrier

Ocena:
Autor:
Data:
Ian Douglas stworzył wspaniałą serię military SF czyli książkę pełną walk w kosmosie, strzałów laserowych, pocisków kinetycznych , pojedynków myśliwców i całych flot ,czwartą część serii nie odbiega od części pierwszej i poznajemy kolejne przygody głównych bohaterów.
http://www.militarysf.pl
Czy ta recenzja była przydatna?

Stając do walki ze starym wrogiem

Ocena:
Autor:
Data:
"Otchłań" nie jest bezpośrednią kontynuacją wydarzeń z tomów I-III. Przenosi nas w czasie dwadzieścia lat w przyszłość, gdy obowiązuje zawieszenie broni z Imperium Sh'daar, a Ziemianie powoli odbudowują swój arsenał i kolonizują kolejne światy. Kością niezgody pomiędzy obiema stronami niedawnego konfliktu pozostają kolonie, które rasy podległe Sh'addar opanowały podczas poprzedniej ofensywy. Ziemianie nie mogą porozumieć się z Imperium co do zwrotu tych planet ... a także odmawia się im możliwości kontaktu z założycielami. Tymczasem badający okolicę Omega Centauri okręt "Endeavor" zostaje zniszczony przez tajemniczy obiekt. Wkrótce kolejna kolonia, blisko Ziemi, zostaje zajęta przez rasę podległą Sh'addar - Slan. Ziemianie muszą się zmobilizować, ale zamiast podjąć decyzję co do ofensywy, popadają w konflikt rozpalający wojnę domową.

Jak to w życiu, nic nie kończy się happy endem. Wroga Ziemianom rasa postanawia wskrzesić plan eksterminacji ludzkości, tym razem posługując się zaawansowaną rasą Slan, która również otrzymała kilka ciekawych udoskonaleń broni i napędu podróży. Tak bardzo zacofani Ziemianie wydają się być w opłakanej sytuacji, ale na szczęście nowy dowódca "Ameryki" - kapitan Gray, ma wszystkie klepki na miejscu i potrafi wyciągnąć odpowiednie wnioski. Zatem powracamy ponownie na lotniskowiec i wyruszamy na odsiecz uciskanym kolonistom, tylko że ratować tam już nie bardzo jest kogo. Ale rozczarowany będzie ten, kto myśli, że kolejna powieść autora jest powtórką z rozrywki - nie ma w niej nic, co można by uznać za odgrzewane pomysły. Douglas świetnie nakreślił fabułę na następną serię książek. W "Otchłani" ludzie przewodzą mocnej ofensywie, ale w obliczu przeważającej technologii wroga dzielą się na dwie frakcje. Na szczęście dzięki pomysłowości i podstępowi udaje się przekonać obcą rasę do wstrzymania ognia i opuszczenia systemu, a także co ważniejsze zamieszać w ich dotychczasowym światopoglądzie, co wierzę, że zaowocuje w kolejnych tomach.

Na wielką uwagę zasługuje nowa rasa z tego uniwersum - żyjących pod ziemią i w ciemnościach Slan, posługujący się sonarami, natomiast w codziennym życiu prawie nie używający wzroku. Autor opisuje z fantazją wszystkie aspekty nowego wroga, ich anatomię, filozofię i zderza informacje zebrane o nich z rasą ludzką. Z tego spotkania wyciąga nadzwyczaj ciekawe wnioski.

Można odczuć, że tym razem Douglas postanowił wprowadzić więcej polityki do swojego świata. Stało się to proste dzięki umieszczeniu głównego bohatera poprzednich powieści na stołku Prezydenta USNA, kontynuatora dzisiejszych USA. Dzięki temu wyraźnie widać, że Douglas wplata wydarzenia znane nam z dzisiejszych nagłówków z XXI wieku, takie jak zamachy, przewroty, problemy na szczytach władzy, czy w końcu ból w którym rodzi się wspólnota europejska (tam Konfederacja, której częścią jest Unia Europejska). Co prawda powieść wydał w 2013 roku, ale jest w nim wiele odwołań do choćby Rosji i Ukrainy, które okazały się prorocze.

Jedynym mankamentem jest wtrącanie przy okazji każdego nowego problemu opisu sytuacji znanego z poprzednich tomów. Może i jest to ciekawe rozwiązanie dla osób, które lubią sobie odświeżyć wiedzę, ale przy takich opisach umieszczonych w trakcje wartkiej akcji, po prostu chce się przewracać kartki dalej...
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena