Koszyk 0
Opis:
Sprawa G to dziesiąta i ostatnia część cyklu kryminalnych powieści z komisarzem Van Veeterenem w roli głównej. Młoda Amerykanka Barbara Clarissa zleca prywatnemu detektywowi obserwację swojego męża Jaana G. Hennana. Nie podaje konkretnych powodów. Kilka dni później zostaje znaleziona martwa w pustym basenie. Podejrzenie pada na męża, lecz ten ma niepodważalne alibi. Okazuje się jednak, ż ... e nie jest on kryształową postacią.     Śledztwo podejmuje komisarz Van Veeteren. Sprawa niestety nie zostaje rozwiązana. Dopiero po piętnastu latach pojawia się nowy trop. Czy zagadka w końcu się wyjaśni? Z czasem Van Veeteren stał się naszym dobrym znajomym... Będzie nam go brakowało. „Expressen" Sprawa G to ostatni kamień wspaniałego pomnika. „Göteborgs-Posten". Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Hakan Nesser
  • 2015
  • 1
  • 572
  • 210
  • 136
  • *, 9788375548679
  • 9788375548679
  • ZCFOC

Recenzje czytelników

Doskonałe zwieńczenie serii.

Ocena:
Autor:
Data:
Sprawa G to dziesiąta i ostatnia część cyklu kryminalnych powieści z komisarzem Van Veeterenem w roli głównej. Tym razem do emerytowanego już komisarza (obecnie antykwariusza z pasją) wraca niczym bumerang sprawa z końca lat 80. XX wieku. Wtedy to bogata Amerykanka popełnia samobójstwo. W teorię o odebraniu sobie życia nie wierzy będący u szczytu kariery VV. Podejrzewa (jak to bywa w takich przypadkach) męża ofiary, tytułowego G, czyli Jaana G ... Motyw zdaniem komisarza najprostszy na świecie - pieniądze i to olbrzymie. Brak jednak dowodów winy G.
Mija wiele lat. Do emerytowanego VV zgłasza się córka detektywa, który w 1987 roku prowadził dochodzenie przeciwko G. Ojciec zaginął, ale chwilę wcześniej powiedział córce, iż ma dowody na to, że G zabił żonę. VV nie byłby sobą, gdyby nie skorzystał z wpadającej mu w ręce okazji, żeby może nie tyle sprawiedliwości stało się zadość, co żeby odwieczny wróg (jeszcze ze szkolnej lawy), którym jest G., dostał to na co zasłużył. Po pięciu latach od odejścia na emeryturę komisarz VV rusza do boju, prowadzi śledztwo, które do złudzenia przypominało mi krucjatę przeciwko złemu. Jak zwykle u Nessera, doskonale napisana książka, która na równi jest wybornym, mistrzowskim kryminałem, jak i równie dobra powieścią społeczno-obyczajową traktującą o ludzkich charakterach, żądzach i mrokach jakie chowa na dnie duszy wielu z nas. Akcja tak typowa dla Nessera i skandynawskich kryminałów w ogóle, toczy się powoli, brak zrywów akcji, brak wielkich gonitw. Ale nic to. Ważny jest nie pęd, nie tempo, ale jakość śledztwa, a to jest majstersztykiem.
Nesser po raz kolejny nie zawiódł. Stworzył tom ostatni świetnej serii o komisarzu VV, ale tom jak się pod koniec lektury okaże niezwykle ważny, niejako spinający całą serię.
Żal, iż seria z komisarzem VV dobiegła końca. Jest jednak nadzieja na inne dzieła autorstwa Hakana Nessera.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Zagadka z przeszłości

Ocena:
Autor:
Data:
W karierze każdego policjanta, choćby nie wiadomo jak dobrego, prędzej czy później trafi się sprawa, której nie da rady doprowadzić do końca. Niestety niektórych przestępców nigdy nie udaje się złapać, a na niektóre pytania nigdy nie znajduje się odpowiedzi. Tak było w przypadku Van Veeterena, niegdysiejszego komisarza policji w Maardam, a obecnie antykwariusza, nadal pozostającego w bliskich kontaktach ze swoimi byłymi współpracownikami, którym od czasu do czasu służy pomocą ... Sprawa G to jedyny w trzydziestoletniej policyjnej karierze Van Veeterena niewyjaśniony przez niego przypadek. Dotyczył on śmierci pewnej Amerykanki, którą pewnego dnia na dnie pustego basenu znalazł jej mąż, Jaan G Hennan. Choć miał on doskonały motyw, by się jej pozbyć, to niestety z braku twardych dowodów nie udało się udowodnić mu winy. Jednak teraz, po piętnastu latach, pojawia się nowy ślad, który rzuca nowe światło na wydarzenia z przeszłości. Czyżby w końcu nadeszła chwila na rozwiązanie tamtej zagadki?

„Sprawa G” to dziesiąta, a zarazem ostatnia, część serii powieści kryminalnych o komisarzu Van Veeterenie. Jej autorem jest Håkan Nesser, jeden z najpopularniejszych szwedzkich pisarzy kryminałów. Seria ta zdobyła rzesze fanów na całym świecie. Książki ukazały się w ponad 25 krajach i sprzedały się w nakładzie przekraczającym 10 mln egzemplarzy. Nesser na swym koncie ma jeszcze jedną, równie popularną serię kryminalną, w której główne skrzypce gra inspektor Barbarotti.

Mając za sobą lekturę trzech powieści Håkana Nessera (prędzej czytałam "Karambol" oraz "Jaskółka, kot, róża, śmierć"), stwierdzić muszę, że autor trzyma poziom. Potrafi zaciekawić i wciągnąć w opowiadaną przez siebie historię. Odpowiednio stopniuje napięcie, przez co trudno oderwać się od lektury. Jego bohaterowie nie są płascy i nudni. Wręcz przeciwnie – są wielowymiarowi, barwni, interesujący, posiadają zarówno zalety jak i wady, prowadzą własne życie i kierują się osobistymi pobudkami, czego najlepszym przykładem jest mój ulubiony komisarz Van Veeteren, któremu Sprawa G spędza sen z powiek od wielu już lat.

Nesser pokazuje, w jaki sposób funkcjonuje wymiar sprawiedliwości i jak wygląda typowy dzień z życia policjanta kryminalnego. Krok po kroku możemy śledzić ich poczynania, radości z odnoszonych przez nich sukcesów, jak i zawody związane z niemożnością rozwikłania kolejnych etapów prowadzonego śledztwa. Ich konsternację i niemoc, kiedy są czegoś pewni, a nie potrafią tego udowodnić.

Bardzo lubię sposób, w jaki Nesser prowadzi fabułę w swych powieściach. W jego historiach nic z góry nie jest oczywiste. Choć wydaje się nam, że znamy odpowiedź na pytanie: co się właściwie stało, to kiedy dochodzimy do ostatecznego rozwiązania nagle okazuje się, że autor bezczelnie wywiódł nas w pole, gdyż zakończenie historii jest zupełnie inne, niż przewidywaliśmy.

"Sprawa G" to świetnie skrojony kryminał, po który sięgnąć powinni wszyscy miłośnicy gatunku, jak również fani twórczości autora. Zapamiętajcie te słowa: Håkan Nesser nie zawodzi! Za każdym razem oddaje w ręce czytelników historię dopieszczoną w najmniejszym szczególe, której warto poświęcić dosłownie każdą chwilę konieczną na jej przeczytanie oraz każdą złotówkę wydaną na jej zakup. Zdecydowanie polecam.

Moja ocena: 5/6
http://magicznyswiatksiazki.pl/recenzja-sprawa-g-hakan-nesser/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena