Koszyk 0
Opis:
Książka wydana we współpracy Ośrodka KARTA i działu literatury faktu PWN. 900 dni oblężenia, głodujące miasto, trzy prawdziwe historie Blokada Leningradu od września 1941 do stycznia 1944 roku to najdłuższe oblężenie w nowożytnej historii świata. Największą ofiarę złożyli jego mieszkańcy, z których szacunkowo blisko milion nie przeżyło. Dzienniki mieszkanek Leningradu dokumentują dzień po dniu umieranie miasta i jego społeczeństwa ... To trzy poruszające świadectwa konsekwencji sowieckiej propagandy, strachu przed śmiercią, wszechobecnego głodu, walki o przetrwanie i o resztki człowieczeństwa w nieludzkich okolicznościach. Cytaty: Dziś wśród starych rupieci znalazłam puszkę kleju do tapet, zrobionego z maka?ronowych odpadów. Ważyła kilogram! Cudownie! [?] Ugotujmy gęstą breję Dima modlitewnie złożył ręce. Wykluczone sprzeciwiłam się stanowczo. Będziemy gotować zupę na stugramowych porcjach. Wówczas kleju starczy na dziesięć dni. Leningrad był wielką zoną. [?] Stan oblężenia, wprowadzony przez tyranię, trzymał miasto, mnie, moje ciało i psychikę w osobliwym, ultrawięziennym systemie. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
 • Jelena Koczyna, Olga Bergholc, Lidia Ginzburg
 • 2013
 • 1
 • 208
 • 200
 • 128
 • 97883-7705-2273
 • 9788377052273
 • ZAWWS

Recenzje czytelników

Wstrząsająca, szokująca, niezwykle potrzebna.

Ocena:
Autor:
Data:
Jest to pozycja z typu tych, od których nie można się oderwać, choćby się bardzo chciało.
A jedyna reakcja po lekturze to - SZOK!!!!
Wieść o zbliżającej się armii niemieckiej spadła na Leningrad u progu lata 1941r. Ludzie zaczęli uciekać z miasta. Jednak pierwszym uchodżcom (jak podaje wydawca książki), którzy dotarli nad brzeg Jez. Ładoga (to była jedyna droga ucieczki z miasta) nie zezwolono na przeprawę. Ludzie ci musieli wrócić do miasta ... Ewakuację zarządzono w kilkanaście dni pożniej w lipcu 1941r. Miasto opuszczały najważniejsze osoby, pracownicy wybranych urzędów, dzieci. Jednak nie wszystkim udało się uciec.
21 sierpnia 1941r. Hitler wydaje rozkaz otoczenia Leningradu. I powoli zaczyna się gehenna.
Nadchodzi wrzesień 1941r., apogeum okrutnej, wyniszczającej II wojny światowej. Niemcy podchodzą coraz bliżej pod Leningrad, próbują zdobyć miasto, które jednak zażarcie się broni. Efektem tej obrony jest oblężenie Leningradu przez Niemców. Było to najdłuższe oblężenie w nowożytnej historii, trwało bowiem 900 dni od 8 września 1941 do 27 stycznia 1944 r. Co mnie przeraziło, to fakt, iż jak podaje Ośrodek Karta we wstępie, Rosjan spoza miasta niezbyt obchodził los mieszkańców Leningradu. Najważniejsze było nie oddać miasta Niemcom. Leningrad utożsamiał wszystko co związane z rosyjską dumą- był dawna stolicą kraju, sercem liczącej kilkaset lat historii i kultury. A mieszkańcy? A kogo to obchodziło?! Za decyzję obrony miasta, najwyższa ofiarę złożyły setki tysięcy jego mieszkańców. Leningrad 2,5 milionowe miasto w ciągu najbliższych blisko 3 lat, straciło blisko połowę swoich mieszkańców. Lecz ludzie ci nie umarli z powodu ran odniesionych na polu walki, a przede wszystkim z powodu głodu. W styczniu i lutym 1942 r. umierało przeciętnie 100 tys. osób miesięczne. Losy oblężonych mieszkańców Leningradu ukazane są w książce na przykładzie trzech niezwykle heroicznych kobiet - Jeleny Koczyny, Olgi Bergholc i Lidii Ginsburg.
Opowiadają one historie, w które nie chce się po prostu wierzyć, które umysł czytelnika wypiera ze świadomości, bo nie da się tego pojąć. Tym bardziej jest to poruszające, że kobiety te opowiadają losy swoje, swoich bliskich, malutkich dzieci, którym nie miały co dać do jedzenia, które umierały na ich oczach. Jednej z kobiet z głodu zmarła matka, a ona nie była w stanie temu zapobiec. Wyobrażacie sobie większe cierpienie i bezsilność.
Zachęcam do lektury, tej niezwykłej, okrutnej, przerażającej, ale jakże potrzebnej książki. Zapiski trzech kobiet to głos wszystkich mieszkańców oblężonego Leningradu.
Lektura Oblężonych powinna być swoistym obowiązkiem, chociażby dlatego, żebyśmy docenili, jak (mimo narastającego kryzysu) mamy dobrze.


Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena