Koszyk 0
Opis:
 Marzenia się spełniają, jeśli są wypowiadane w Noc PerseidówEmilia  i Tomek  wychowywali się razem. Tomek studiował prawo, Emilia pracuje w sklepie spożywczym.Mimo że znacznie się od siebie różnią (wykształceniem, statusem majątkowym, zapatrywaniem na życie) i Tomek ma wątpliwości (jego zdaniem Emilia ma za mało klasy i szyku, powinna także ukończyć ... studia zaoczne i zmienić pracę), młodzi ludzie postanawiają się pobrać. Ich decyzja nie wzbudza entuzjazmu matki Tomasza..W dniu gdy Tomek oświadcza się Emilce, poznaje licealną koleżankę narzeczonej, Adriannę. Atrakcyjna kobieta wpada Tomkowi w oko. Chłopak zaczyna porównywać ją z Emilią. Próbuje upodobnić narzeczoną do Ady, z którą przypadkowo kilkakrotnie spotyka się w Krakowie. Jedno z tych spotkań kończy się w hotelowym pokoju. Kilka tygodni później okazuje się, że Ada jest w ciąży. Tomek postanawia się oświadczyć. Przeżywa szok na wieść o tym, kim są rodzice Ady… Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Replika
  • miękka
Mniej Więcej
  • Edyta Świętek
  • 2016
  • *, 978837674-519-0
  • 9788376745190
  • ZD8ER

Recenzje czytelników

Uważaj na to, o czym marzysz...

Ocena:
Autor:
Data:
"Gwiazdy... Czy w nich zapisana przyszłość? Czy to możliwe, że odległe o tysiące lat świetlnych ciała niebieskie kierują naszym przeznaczeniem?"

"Noc Perseidów" wywołała we mnie takie emocje, jakich się nie spodziewałam. Mimo iż opowiedziana historia wydaje się być powielana przez wielu innych autorów, bo mamy tu miłość, zdradę i jej skutki, to chwyta za serce swoją prostotą i szczerością. Autorka zwraca naszą uwagę na to, co tak naprawdę w życiu się liczy. Bo miłość ... uroda i bogactwo bywają ulotne, przemijają. To, co zostaje na zawsze, nie przeminie wraz z upływem lat, to nasza osobowość, wnętrze, dobro, szacunek, troska.

To książka o wielkiej miłości, namiętności, szczęściu, ale i zdradzie, tęsknocie, gdzie pojawiają się łzy i cierpienie. Ale na pierwszy plan wysuwają się marzenia, które wypowiedziane w Noc Perseidów, w ten niezwykle magiczny czas, podobno się spełniają. A tak swoją drogą, może warto by to sprawdzić... wszak sierpień już niedaleko.

"Robi się coraz ciemniej. Zaraz będzie widać spadające gwiazdy. To deszcz meteorytów, ale niektórzy wolą je nazywać łzami świętego Wawrzyńca."

"Szybko wymyślajcie sobie życzenia, ale tylko po jednym na każdego z was, bo tylko jedno ma szansę się spełnić. To, które wypowiecie jako pierwsze, bo ono płynie z serca. Każde następne jest mniej ważne."

Marzenia, któż z nas ich nie ma? Bez marzeń nie ma pełnego życia, bo to w marzeniach obieramy sobie swój cel i kierunek. Często to marzenia dają nam siłę do życia i energię do działania, kiedy wszystko inne zawodzi. Marzenia pozwalają nam oderwać się od szarej codzienności i zapomnieć o problemach. Spełnione marzenia zaś motywują nas do dalszych sukcesów i poprawiają nasze samopoczucie. Każdy człowiek o czymś marzy, bez tego nie doszedłby nigdzie. Chyba nie ma na świecie człowieka, który chociaż raz nie oddałby się marzeniom, tym większym, i tym mniejszym. Często nawet nie mówimy o nich na głos, w obawie, że się nie spełnią. Dzięki marzeniom rozbudzamy naszą wyobraźnię i staramy się w miarę możliwości je realizować. Bohaterowie tej powieści również mają marzenia. Jedni marzą o domu i rodzinie, inni o wielkich pieniądzach i pozycji, a jeszcze inni choćby o najdrobniejszym okruchu uwagi lub uczucia.

Bohaterowie są wyraziści, prawdziwi i różni. Pokazani zostali takimi, jakimi są, ze wszystkimi swoimi wadami, słabościami, lękami. Tu każdy z nas może znaleźć podobnego do siebie. Autorka stawia ich przed trudnymi życiowymi wyborami, nie oszczędza, pozwala popełniać im pomyłki. Widzimy, jak jedna podjęta niewłaściwa decyzja, może rzutować na całe życie.

Ciekawym wątkiem była kwestia tego, dlaczego nasz naród tak ślepo przyjmuje wszystko z zachodu, dlaczego tak zaśmieca własny kraj.

Bardzo podobało mi się, że powieść nie jest ani przesłodzona, ani przewidywalna.

Książka porusza, wzrusza, zaskakuje, skłania do zastanowienia się nad naszymi wyborami, otwiera oczy na pewne sprawy. Krótko mówiąc, emocje gwarantowane! I uważajcie na to, o czym marzycie...

"Uważaj na swoje marzenia, one mogą się spełnić."

Ja już szykuję się na sierpniową Noc Perseidów!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Noc Perseidów

Ocena:
Autor:
Data:
Tomka zaczynają dopadać przedślubne wątpliwości. Czy jego dziewczyna sprosta oczekiwaniom? Czy zawsze marzył o szarej myszce, która może nie pasować do jego wielkich ambicji? Czy aby na pewno łączy ich miłość, a nie przyzwyczajenie i przyjaźń? Na ratunek przyjdzie mu Adrianna- zupełne przeciwieństwo jego Emilki. Zadbana, niezależna kobieta, która ma określone cele. Czy wybór będzie ciężki? I jakie konsekwencje za sobą pociągnie jeden ruch, jedna decyzja? Czy złamie ludzi ... A może wręcz przeciwnie, dzięki temu wyborowi ktoś odnajdzie długo wyczekiwaną miłość?

Dla Pani Edyty Świętek nie ma rzeczy niemożliwych. Jak sama przyznała w jednym z wywiadów, to słowo nie istnieje w jej słowniku. Z zamiłowania pisarka kobiecej literatury, z wykształcenia ekonomistka. Uwielbia w wolnych chwilach aktywny wypoczynek, między innymi bieganie czy spacery z rodziną. Jest zakochana w literaturze, co widać w jej powieściach.

Pierwszy impulsem do wzięcia udziału w tej akcji była ta znakomita, magiczna okładka. Dopiero później spojrzałam na opis, recenzje i całą resztę. Myślę, że choćby ocena była marna, to i tak nie potrafiłabym sobie odpuścić tej pozycji- okładka zbyt bardzo zawładnęła moim umysłem. W dodatku ten nietuzinkowy, baśniowy tytuł. Musiał kryć coś tajemniczego.

Po analizie całościowej nie potrafię jednoznacznie wyrazić swojej opinii. Choć na początku mozolnie mi przychodziło przywracanie kolejnych stron, to później treść całkowicie mnie pochłonęła. Fabuła jest realistyczna, nacechowana emocjami, które aż kipią. Autorka potrafi z wyczuciem pisać o smutku, miłości czy samotności. Nie ma lukrowanej rzeczywistości, naciąganych uczuć czy prostych, schematycznych bohaterów pozbawionych głębi.

Tutaj każdy przeżywa życie nostalgicznie, pochłonięty marzeniami. Każdy pragnie szczęścia, jednak wszyscy muszą najpierw zmierzyć się z konsekwencjami swoich wyborów.

Niestety choć portrety psychologiczne są wyśmienicie wyrobione, to i tak bohaterowie nie potrafili zdobyć mojej sympatii. Irytowało mnie to szukanie na siłę wytłumaczeń dla swoich postępów, ta wzajemna zazdrość, która dzieli nawet rodziny. Jednak chyba najbardziej denerwowało mnie to, że taki jest stan faktyczny. Te uczucia targają ludźmi w prawdziwym świecie.

Styl autorki jest przyjemny w odbiorze, wyraźnie widać lekkie pióro i dużą wnikliwość. Ponadto zostałam kupiona licznymi nawiązaniami do wierszy czy piosenek. Fragmenty były wplatane w idealnych momentach i czasami nie trzeba było nic więcej dodawać, bo to stanowiło odpowiedź na nasuwające się pytanie.

Plusem jest również zastosowanie typowo wiejskich określeń, wyrażeń czy starego słownictwa, które już wyszło z użytku oraz nawiązania do tradycji jak na przykład proszenie rodziców Panny Młodej o rękę córki. Dzięki tym zabiegom mogliśmy wczuć się w klimat i historię naszej głównej pary.

Autorka wykazała wartości, które w życiu powinny mieć znaczenie. Pokazała, że bogaci również płaczą. Ukazała różnice, jakie mogą wynikać między ludźmi tylko poprzez miejsce urodzenia, rodzinę czy dobrobyt.

Jest to opowieść o miłości, zdradzie i cierpieniu. O odpowiedzialności i konsekwencjach. Jest to powieść, która może zarówno odbudować wiarę w człowieka dobrego jak i zburzyć nadzieję na to, że świat jest piękny, a ludzie nie są napędzani egoistycznym myśleniem.


Recenzja znajduje się również na www.zksiazkadolozka.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena