Koszyk 0
Opis:
Olav zarabia na życie jako płatny morderca. Nie ma przyjaciół ani rodziny. Pewnego dnia spotyka kobietę swoich marzeń, ale… Po pierwsze, ona jest żoną jego szefa. Po drugie, Olav właśnie dostał zlecenie, by ją zabić. "Ta niewielka powieść to kawał wyśmienitej pisarskiej roboty, która pokazuje, że nawet bez Harry’ego Hole Jo Nesbø wzbija się na wyżyny." „ ... Tvedestrandsposten” "Wybuchowa mieszanka zbrodni i zemsty." „Independent” "Wielki finał jest krwawy, szalony i pełen czarnego humoru – to scena, za którą bracia Coen daliby się pokroić." „Vart Land”. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Jo Nesbo
  • 2015
  • 164
  • 205
  • 135
  • *, 9788327153395
  • 9788327153395
  • ZCP0A

Recenzje czytelników

Krew na śniegu

Ocena:
Autor:
Data:
Olav jest płatnym mordercą. Jednym z najlepszych w swoim fachu. Jego życie jest proste. Zlecenie, rekonesans, zabójstwo, wtopienie się w tłum. Rutyna (jeśli można tak powiedzieć o mordowaniu ludzi) opanowana do perfekcji. Jednak tym razem jest inaczej. Szef zleca mu likwidację niewiernej małżonki. Olav przygotowuje się do zadania z wielką skrupulatnością. Wynajmuje pokój naprzeciwko mieszkania ofiary, obserwuje ją, by jak najlepiej poznać zwyczaje Coriny. I wszystko byłoby dobrze ... gdyby nie fakt, że Olav zakochuje się w niej i postanawia uratować przed gniewem męża-gangstera.

"Płatki śniegu tańczyły w świetle latarni jak kłębki waty. Nie obrały kierunku, nie wiedziały, czy lecą w dół, czy w górę, dawały się jedynie unosić piekielnemu lodowatemu wichrowi, nadciągającemu z wielkiej ciemności nad Oslofiorden. Kłębiły się razem, wiatr i śnieg, w mroku między pozamykanymi na noc budynkami magazynowymi na nabrzeżu. Wiatrowi w końcu się to nudziło i porzucał swojego partnera do tańca przy samej ścianie. Tam suchy, przewiany śnieg wbijał się pod podeszwy butów mężczyzny, któremu właśnie strzeliłem w pierś i w szyję". (s.5)

Największym plusem powieści jest postać głównego bohatera. Olav, wychowany w patologicznej rodzinie, z jednej strony pracuje jako płatny morderca, z drugiej jest bardzo wrażliwy i szuka miłości. To właśnie jego szacunek dla kobiet (nie jest w stanie zachować obojętności gdy kobiecie dzieje się krzywda) sprowadza na niego kłopoty. Olav jest też niesamowicie inteligentny. Pamięta większość informacji z książek, które czytał i często je przytacza. Jednak jest świadom swoich ograniczeń i to go przytłacza. Słabo liczy, cierpi na ślepotę słowną i często stwierdzenia kończy wyrażeniem “ale co ja tam wiem”. Olav nie ma oporów by mówić szczerze o swoich wadach. Ma zasady, których stara się nie łamać. Te cechy i profesja likwidatora, sprawiły, że postać Olava skojarzyła mi się z Leonem Zawodowcem. Nesbo stworzył postać budzącą sympatię, z czasem współczucie.

Krew na śniegu to historia o miłości, zbrodni i zdradzie. Powieść intryguje. Postacią Olava, klimatycznymi, zimowymi opisami Skandynawii, nietuzinkowymi pomysłami i akcją, której nie powstydziłby się Quentin Tarantino. Nesbo znakomicie połączył, ukazany od drugiej strony barykady kryminał z thrillerem psychologicznym i klimatem filmów noir. Widać doskonały kunszt pisarski Norwega, czy w opisach, czy w kreacji nietypowego mordercy na zlecenie. Autor potrafi porwać i nie puścić nas aż do ostatniej strony. Zaskoczyć i robi to często, zwłaszcza w finale, który sprawił, że z niecierpliwością podróżnego, oczekującego na dwudziestostopniowym mrozie na tramwaj, czekam na zapowiadaną kolejną część serii.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Krew na śniegu

Ocena:
Autor:
Data:

„Strzał prosto w serce”

Książka, która ponownie wzniosła autora prosto na wyżyny popularności. Cała akcja powieści ma miejsce w Norwegii pokrytej puszystym śniegiem skrywającym dużo tajemnic jak i również krwi. Głównym bohaterem książki jest mężczyzna imieniem Olav, który ma dość specyficzną pracę, jest zabójcą na zlecenie. Mimo często wykonywanego zawodu swój wolny czas spędza na czytaniu książek, co w jego sytuacji jest dość ciężkie ponieważ cierpi na dysleksję i dyskografię ... W międzyczasie dostaje nowe zlecenie od swojego szefa, które stara się wypełnić bardzo szybko. Przystępując od razu do działania mężczyzna wynajmuje mieszkanie naprzeciwko okna ofiary. Po dłuższej obserwacji żony swojego szefa, Olav zakochuje się bez pamięci. Podczas patrzenia w jej okno dowiaduje się kilku istotnych faktów związanych z życiem kobiety po wyjściu męża z domu. Tymczasem mężczyzna opuszcza swoje stanowisko i wyrusza na spotkanie z głuchoniemą Marią, którą uratował od śmierci i praktycznie podarował jej nowe życie. Zanim spotkał bladoskórą żonę szefa, chciał zabrać Marię na wycieczkę do innego kraju. Po wyśledzeniu głuchoniemej i sprawdzeniu czy bezpiecznie dotarła do domu, Olav postanawia zabić brutalnego kochanka Coriny (żona szefa). Wychodzi na ulicę za śledzonym, wyciąga pistolet i strzela w dół pleców chłopaka, następnie oddaje dwa strzały w twarz. Mężczyzna zostawia trupa na śniegu i telefonuje do szefa przekazując informację o śmierci kochanka. Niestety oniemiały dowiaduje się, że zabity jest synem jego pracodawcy. Od tego właśnie momentu zaczyna się szaleńczy pościg i oczekiwanie, który z mężczyzn zostanie zabity. Chcąc ochronić Corinę, Olav zabiera ją do siebie i ukrywa. Zwraca się też z prośbą o pomoc do rywala byłego szefa. Koniec książki jest bardzo ekscytujący a zarazem bardzo smutny, to właśnie wtedy dowiadujemy się jak wygląda główny bohater, kto ginie a kto zdradza.
Książka krótka, lecz z tych niewielkich rozdziałów można dużo dowiedzieć się o Olavie i jego historii. Muszę stwierdzić, że fabuła bardzo mi się spodobała, co rzadko zdarza się w powieściach kryminalnych, które dotychczas czytałam. Czytając różne opisy i recenzje dotyczące tej książki stwierdziłam, że jest warta przeczytania. Najnowsza powieść, która dopiero co wyszła spod ręki autora zyskała bardzo wielu fanów. Co do okładki, to na początku stwierdziłam, że jest straszna, lecz po przeczytaniu zobaczyłam w niej bardzo dużo ukrytych znaczeń i symboli związanych z fabułą. Książka jak najbardziej godna polecenia.
Książkę przeczytałam i zrecenzowałam dzięki Grupie Wydawniczej Publicat.
Ocena: 9/10

Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena