Koszyk 0
Opis:
Kolorowy świat Orhana Pamuka. Dziś, wczoraj i jutro. Tęsknoty, marzenia i rozczarowania. Szczęście i melancholia. Życie prywatne i polityka. "Inne kolory" to barwny, wielowymiarowy autoportret pisarza, głęboko intymny i poruszający swą szczerością. W tym barwnym kolażu tekstów publicystycznych, fragmentów powieści, szkiców oraz zapisków z podróży znajdziemy zarówno opis trudnej relacji z ojcem i przyjaźni z córką, opowieści o wakacjach i rzucaniu palenia ... młodzieńczych depresjach i ulubionych filmach, dziecięcych zabawach czy piłce nożnej, jak również poważne analizy dzieł własnych i cudzych (od "Księgi tysiąca i jednej nocy" przez "Biesy", Camusa po Rushdiego i Llosę), rozważania społeczne i polityczne, a także sugestywne i poruszające wyobraźnię obrazy Stambułu lat minionych. Choć rzadko czytam własne powieści po wydaniu, do tych tekstów wracam chętnie jak do fotografii uwieczniających szczęśliwy okres życia, które ma się ochotę oglądać wciąż na nowo; sięgam po nie, by odświeżyć swą pamięć. Odnajduję w nich coś więcej niż wspomnienia sytuacji, które skłoniły mnie do pisania, więcej niż pamiątki wymagań redakcji gazet i czasopism, na których zlecenie powstały, więcej nawet niż obrazy myśli, które w tamtym momencie chciałem przekazać, moich zainteresowań i pasji. By opisać te niecodzienne momenty, te epifanie, gdy prawda zostaje nagle objawiona, Virginia Woolf użyła kiedyś określenia "chwile istnienia". Orhan Pamuk. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Orhan Pamuk
  • 2012
  • 1
  • 632
  • 206
  • 145
  • 9788308049136
  • 9788308049136
  • ZAJRE

Recenzje czytelników

Bardzo osobista książka noblisty.

Ocena:
Autor:
Data:
Inne kolory to pierwsza książka Orhana Pamuka po otrzymaniu przez niego Nagrody Nobla w 2006 r. Od tego momentu na naszym rynku momentalnie pojawiły się wcześniej napisane przez noblistę dzieła, od Śniegu zaczynając. Pisarz zdobył grono wiernych czytelników, których porwał styl jego opowieści, sposób budowania napięcia. Każda następna powieść Pamuka to na naszym rynku sukces. Inne kolory to (parafrazując tytuł) inna książka od wcześniej przeze mnie czytanych ... Jest to wyjątkowo osobista pozycja w dorobku autora, zbiór esejów, komentarzy, przemówień okolicznościowych, opowiadań, które poruszają ważne tematy zarówno w świecie dookoła pisarza, jak i w jego wnętrzu. Wiem, może trochę patetycznie, ale tak tę książkę odebrałam. Jest to swoisty niesamowicie barwnym kolaż wszystkich w/w gatunków. Na pewno nie jest to pozycja lekka, ale niesłychanie ważna. Niektóre jej części czyta się szybko, łatwo, przyjemnie, niektóre sprawiają, że trzeba się choć na chwilę zatrzymać. A niektóre (no nie będę pisać tu laurki, szczerze napiszę) ma się ochotę wydrzeć z książki i wyrzucić. Ale każdy Inne kolory może odebrać inaczej, a raczej na pewno odbierze. Dzięki Innym kolorom poznajemy Pamuka, jako wielkiego intelektualistę, erudytę, człowieka wszechstronnie wykształconego i niezwykle wrażliwego.
Opowiada nam o swoim życiu (tym obecnym i tym minionym), o dzieciństwie, okresie dorastania, często niestety bardzo trudnych kontaktach z ukochaną córką. Opowiada także o pokusach dnia codziennego, przyjemnościach, obowiązkach, trudach walki z powracającym nałogiem.Poznajemy także miłość noblisty do słowa pisanego, czytania. Jak sam twierdzi, codziennie musi przeczytać pewną ilość literatury i coś napisać. Tym samym porównuje się do chorego, który musi codziennie przyjąć określona dawkę leku.
Autor, jak sam twierdzi, zebrał w książce eseje i opowiadania pisane na przestrzeni ostatnich 30 lat i zgromadził je tak, żeby myślą przewodnią był wątek autobiograficzny.
Dzięki temu mamy wyjątkową okazję poznać myśli, uczucia i rozważania pisarza, który snuje opowieść o sobie, życiu i ukochanej Turcji, a przede wszystkim o najwspanialszym jego zdaniem miejscu na ziemi – Stambule.
Gorąco zachęcam do lektury.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena