Koszyk 0
Opis:
Książka dostępna od 29.09.2011. W tomie "Imię i znamię" Dycki porusza się w kręgu swoich obsesyjnych problemów, w tej samej - wydawałoby się - poetyckiej rzeczywistości. Jednak to tylko pozór. Bowiem autor, ujawniając rodzinną tragedię, spogląda na swoją przeszłość z perspektywy dotychczas przemilczanej. Natomiast jeszcze bardziej niż dotąd otwiera się na wszystkich wyklętych, wykluczonych i tych z nieoczywistymi życiorysami, co nadaje książce wymiar uniwersalny.
Mniej Więcej
  • Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki
  • 2011
  • 60
  • 215
  • 162
  • 978-83-62006-83-0
  • 9788362006830
  • ZAAD4

Recenzje czytelników

Jedno ciało, dwie tożsamości.

Ocena:
Autor:
Data:
"Imię i znamię" tytuł niejednoznaczny, lecz myślę, iż niezwykle bliski sercu poety. Dlaczego właśnie taki? Znamię w pierwszej myśli podsuwa nam interpretację związaną z cierpieniem, z jakąś traumą, która pozostała do dziś. Czy da się usunąć bliznę? Czy Dycki potrzebuje przywoływania trudnych chwil po to, aby w końcu rozliczyć się z przeszłością? Tego nie wiemy, ale możemy sądzić, iż takie rozdrapywanie ran może go wiele kosztować. Poeta porusza poważny temat, temat tragedii ... Chce jednak przedstawić swoją historię w sposób prosty, ironiczny, czasami wulgarny. Nie łatwo jest mówić o cierpieniu, nie łatwo ubrać w słowa uczucia, które tkwią w człowieku od dawna. Być może ironia pomaga Dyckiemu w tym, aby lepiej oswoić się w tematem. Znamię zostaje na zawsze, dlatego ciężko jest mówić o swoich uczuciach, a jeszcze ciężej przedstawić je czytelnikom.
Jedno ciało, dwie tożsamości.
W poezji Dyckiego dostrzegamy wiele obcych dla nas słów. Poeta tłumaczy, że jest to część jego dzieciństwa, w jego domu posługiwano się również językiem ukraińskim, co zaowocowało tym, iż w wierszach spotkać możemy liczne ukrainizmy. To "rozerwanie" pokazuje, iż dwie tożsamości, które posiada Dycki są odzwierciedleniem wewnętrznego rozdarcia. Jak zatem mamy odbierać dzieło twórcy?
Istotną kwestią przy odbiorze tomiku będzie to, czy czytaliśmy wcześniej poezję Tkaczyszyna-Dyckiego. Nie ukrywam, że ilość kontekstów jest przytłaczająca w przypadku czytania tejże poezji po raz pierwszy. Skąd te wszystkie postacie? Wprawni czytelnicy będą jednak wiedzieć, iż osoby i miejsca, występujące w tomiku to nawiązanie do zbioru poprzedniego ("Piosenka o zależnościach i uzależnieniach"). Nie można też stwierdzić, że nieznajomość twórczości Dyckiego może przeszkadzać w odbiorze tekstu, wręcz przeciwnie. Wielotematowość daje ogromny zasób wiedzy i informacji na temat życia autora, jego tęsknoty, cierpienia, a także stosunków na polu Polska-Ukraina. Dzięki temu, że czytelnik jest ,,świeży" i nieoswojony z poezją Dyckiego, może on interpretować jego utwory na swój wyjątkowy sposób, nie sugerując się jego wcześniejszymi utworami. W tekście dużo jest niedomówień, ukrytych wątków, zagadek, skłaniających odbiorcę do zastanowienia.
Dycki robi rachunek sumienia. Wypowiada to, co do tej pory było niewypowiedziane. Wkraczając w jego świat ze zdziwieniem stwierdzam, że z łatwością wchodzę w jego rzeczywistość, poznaję chwile szczęśliwe, chwile trudne. Czy jednak mogę uwierzyć w to wszystko? Niedopowiedzenia mogą mi tylko sugerować, że czegoś mam się domyślać, czegoś poszukać. Może zatrzymać się na chwilę? Przywołać swoją własną historię? Przecież każdy z nas taką ma. Poeta uświadamia mi, że ludzkie wspomnienia mają ogromną moc i nigdy nie zostaną pogrzebane. Szczególnie w jego przypadku widać jak one oddziałują na codzienne życie - Dycki w końcu przerwał milczenie, nie mógł sobie poradzić z przeszłością, więc w końcu ją wyjawia. Wielokulturowość, choroba matki, bezdomność, poezja - ta wielotematowość skłania do refleksji nie tylko nad tym, jak poeta wyraża tęsknotę. Nad czym jeszcze? Właśnie tutaj czytelnik ma chwilę refleksji. Ja już przemyślałam, teraz czas na Was.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena