Koszyk 0
Opis:
W swej uroczej, pozbawionej sentymentalizmu powieści Miriam Karmel stworzyła jeden z najznakomitszych literackich portretów ostatnich miesięcy życia kobiety. Tytułowa Esther kończy osiemdziesiąt trzy lata. Wie, że niedługo przyjdzie jej się pożegnać z życiem i chce to uczynić z godnością, akceptacją końca, z przymrużeniem oka, bez patosu i sprawiania kłopotu najbliższym. Wspomina swoje dzieciństwo i lata spędzone w roli zwyczajnej pani domu i matki dwójki dzieci ... czując lekkie skrępowanie faktem, że tak lekko przeszła, a nawet przefrunęła przez życie. Jedyny większy problem, któremu musiała stawić czoła, dotyczył jej zbuntowanej córki, z którą wciąż nie może się porozumieć. Czy zwariowana podróż do Meksyku pomoże się im zbliżyć po tak wielu latach? Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Miriam Karmel
  • 2014
  • 208
  • 200
  • 125
  • 978-83-7943-279-0
  • 9788379432790
  • ZBB5B

Recenzje czytelników

Gorąco polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Wspaniała książka, którą czyta się z uśmiechem na ustach i gardłem ściśniętym ze wzruszenia. Po raz kolejny potwierdziła się zasadność powiedzenia, że nie liczy się ilość stron, a to co na nich autor zawarł.
Tytułowa Esther (jednocześnie główna bohaterka książki), córka polskich Żydów, jednak mimo swoich korzeni, średnio przywiązana do żydowskiej tradycji, przez dziesiątki lat idealna pani domu, żona, matka dwójki dzieci. Obecnie kobieta będąca u kresu życia mieszkająca od lat w Chicago ... Esther zdaje sobie sprawę, że powoli zbliża się kres jej życia. Postanawia zrobić rozrachunek z samą sobą, z tym co dostała od życia, z którego mimo, iż było mało romantyczne, a bardzo praktyczne, jest zadowolona. W trakcie lektury nie mogłam się oprzeć pierwszemu wrażeniu, że żal mi odrobinę Esther, w której życiu tak mało było porywów serca, zauroczeń, a przeważała szara codzienność i pragmatyzm. Jednak po głębszym zastanowieniu doszłam do wniosku, że przecież takie z reguły jest życie. Esther i tak miała szczęście, miała zdrowie, rodzinę, ma dzieci, przeżyła we względnym spokoju i dostatku wiele lat. Kobieta ma za co być wdzięczna losowi i doskonale zdaje sobie z tego sprawę.
Gdy ją poznajemy jest na tym etapie życia, gdy godzi się z nieuchronnym, czyli ze śmiercią, mając tylko nadzieję, że dopadnie ją ona we śnie, że umrze bez bólu, że ominie ją starcza demencja czy inna straszna choroba. Póki jest jeszcze zdrowa, sprawna pragnie pożegnać się z najbliższymi, z przyjaciółmi z dawno nie widzianymi znajomymi. Usiłując się z nimi skontaktować wspomina w migawkach swoje życie.
Ta cienka z pozoru błaha opowieść jest niezwykła. Dotyka bowiem spraw, których mniej lub bardziej świadomie obawia się chyba każdy z nas - choroby, starości i tego co nieuniknione, czyli śmierci. Gorąco zachęcam do lektury tej niezwykle mądrej i mimo niewielkiej objętości, wielkiej treścią książki. Celowo nie piszę więcej o treści, moich odczuciach, uważam bowiem, iż każdy powinien poznać Esther i samemu wyrobić sobie o książce i jej bohaterce zdanie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena