Koszyk 0
Opis:
Czasem tak bywa, że trzeba uciec od swojego życia,żeby zacząć żyć naprawdę. Za sprawą przypadku w peryferyjnej dzielnicy Szczecina, na skraju lądu i wody, spotyka się kilkoro takich uciekinierów. Pozornie nie brakowało im niczego, a jednak musieli całkowicie oderwać się od przeszłości: emerytowana uczona,nadrzeczny kloszard i kilkunastoletni chłopiec w stanie załamania nerwowego. Aby mu pomóc, jego nowi przyjaciele muszą popełnić przestępstwo…
Mniej Więcej
  • Monika Szwaja
  • 2013
  • 0
  • 336
  • 208
  • 144
  • *, 9788362405282
  • 9788362405282
  • ZB7H1

Recenzje czytelników

Podziękowanie za nadzieję

Ocena:
Autor:
Data:
Najnowsza książka Moniki Szwaji,jak zawsze u tej autorki,jest pelna optymizmu.Daje nadzieję,że są jeszcze, wśród nas,ludzie dobrzy,otwarci na innych,wrażliwi na cudzą krzywdę.Tym razem główną bohaterką,tytułowym aniołem w kapeluszu,jest świeżo owdowiała pani profesor psychologii,decydująca się na przejście na emeryturę i powrót na stałe do miasta młodości - Szczecina
Równolegle z jej historią śledzimy życie trzynastoletniego Jonasza,uzdolnionego chłopca,syna nowobogackich ... zapracowanych warszawiaków.Oczywiście,jak zwykle u tej pisarki,spotykamy również niektórych bohaterów poprzednich książek.A o tym,co wszystkich ich połączy,warto się przekonać,czytając tę naprawdę ciepłą opowieść.. Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Monika Szwaja w czystej postaci

Ocena:
Uwielbiam książki Moniki Szwai i nic tego nie zmieni. Każda kolejna powieść utwierdza mnie w przekonaniu, że Autorka jest po prostu genialna. Pamiętam swój zachwyt po przeczytaniu pierwszej książki Pani Moniki i niecierpliwe wyczekiwanie na każdą kolejną powieść. Na „Anioła w kapeluszu” czekałam blisko dwa lata. Czy było warto? Oczywiście, że tak.

Jaśmina to bardzo zapracowana, ale szczęśliwa pani psycholog. Kocha swojego męża, kocha swoich synów, którzy choć dorośli ciągle z nią mieszkają ... kocha też swój zawód. Jednak nagła śmierć ukochanego męża zmienia wszystko. To co dotychczas cieszyło, zaczyna drażnić, a dom pełen kochanych ludzi powoli pustoszeje. W końcu Jaśmina zostaje sama i popada w coraz większą depresję. Ona – zawodowy psycholog, uznany autorytet w swojej dziedzinie – nie jest w stanie sobie pomóc.

Jonasz pochodzi z bardzo bogatej rodziny. Ma wszystko, o czym inni mogą jedynie pomarzyć. Wszystko za wyjątkiem miłości. Dzień wypełniony jest obowiązkami od rana do wieczora. Rodzice wymagają aby we wszystkim był najlepszy. Nigdy jednak nie pytają, jakie są marzenia ich syna, plany bądź pasje. Pewnego dnia przychodzi moment, kiedy Jonasz ma już tego dość.

Mirandę Wiesiołek poznaliśmy w „Zupie z ryby Fugu”. Dziewczyna zdecydowała się urodzić dziecko dla pary, która nie mogła w naturalny sposób doczekać się potomka. Teraz ponosi konsekwencje swojej decyzji.

Losy trójki bohaterów splatają się. W jakich okolicznościach i co z tego wyniknie musicie już dowiedzieć się sami.

„Anioł w kapeluszu” to kolejna mądra i pouczająca książka. Pisana niby lekko i z humorem, a jednak tematy w niej poruszane do łatwych nie należą. Depresja dotyczy coraz szerszego kręgu osób. Pojawia się nagle, jak nieproszony gość i zwykle pozostaje na długo. Przyczyny mogą być różne: żałoba, samotność, brak miłości czy błędne decyzje. Różne też są sposoby radzenia sobie z tą uciążliwą przypadłością. Czasem nawet specjaliści rozkładają ręce, za to pomoc nadchodzi z najmniej oczekiwanej strony.

„Anioł w kapeluszu” tematyką doskonale wpasowuje się we współczesne czasy. Nieustanna pogoń za pieniędzmi i chęć bycia najlepszym dotyczy niejednego z nas. Czasem takie same wymagania stawiamy naszym dzieciom zapominając, że dzieciństwo powinno kojarzyć się z beztroską i zabawą, a nie z wyścigiem szczurów. Niby działamy w dobrej wierze, tłumacząc że teraz takie czasy, ale jakim kosztem? Czasem w mediach słyszymy historie, które można przyrównać do tego co przeszedł Jonasz. Jednak szanse na to aby miały one równie szczęśliwy finał są niewielkie. W końcu nie łatwo trafić na Anioła.

Moim zdaniem wychowanie dzieci jest jednym z największych wyzwań stawianych nam przez życie. Jak uniknąć błędów? Co zrobić aby na starość nie trzeba było zadawać sobie pytania: co poszło nie tak? Jaśmina mądrze kochała swoich synów, a jednak, gdy najbardziej potrzebowała ich wsparcia, wykazali się egoizmem, zwinęli żagle i przenieśli się do innego portu. Samo życie, powiecie. Niby tak. W końcu musi nadejść chwila, gdy dorosłe dziecko się usamodzielnia i opuszcza dom. Ważne jednak aby umiało wybrać odpowiedni moment.

W najnowszej powieści Pani Moniki Szwai spotkacie też bohaterów znanych z innych książek tej Autorki. Oprócz wspomnianej już przeze mnie Mirandy Wiesiołek pojawiają się też dwie przesympatyczne starsze panie Lila i Róża, jest też Noel, Stasiu Pindelak i Sasza Winogradow. Bardzo lubię takie nawiązania. Dzięki temu książki Pani Moniki stanowią pewną całość. Z każdej kolejnej powieści możemy dowiedzieć się, jak potoczyły się losy znanych nam już bohaterów.

Reasumując „Anioł w kapeluszu” to Monika Szwaja w czystej postaci: dowcipna, pełna emocji, ale przede wszystkim bardzo, bardzo mądra. Gorąco polecam i niecierpliwie czekam na kolejną książkę tej Autorki.

Recenzja pochodzi z mojego bloga http://sladami-ksiazki.blogspot.com/
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena