Wybór w gospodarce Wprowadzenie do ekonomii

Tomasz Mickiewicz

Wybór w gospodarce Wprowadzenie do ekonomii

60,00

 

Wybór w gospodarce. Wprowadzenie do ekonomii to nowe, rozszerzone, czwarte wydanie opublikowanego po raz pierwszy na początku lat 90. ubiegłego wieku i dwukrotnie wznawianego popularnego i cenionego podręcznika akademickiego, którego poprzednie wydania rozeszły się w nakładzie blisko 5,000 egzemplarzy. Stanowi on zwięzły i przejrzysty wykład z podstaw ekonomii (mikroekonomii), rozszerzony o analizę instytucjonalną. Autor publikacji podjął wysiłek powiązania ze sobą poszczególnych problemów tak, aby uwypuklić proces myślenia ekonomicznego, skoncentrowany wokół jednej podstawowej idei: spójne preferencje pozwalają określić użyteczność poszczególnych dóbr, co w połączeniu ze zjawiskiem rzadkości zasobów prowadzi do określenia ich kosztu alternatywnego w procesie produkcji i wymiany. Z kolei rola instytucji polega na minimalizowaniu kosztów transakcyjnych procesów ekonomicznych, w szczególności przez zapewnienie stabilnych praw własności.

Podręcznik zawiera wiele przykładów ilustrujących poszczególne zagadnienia, a nacisk jest położony nie na przekazywanie maksimum oderwanych od siebie informacji, lecz na konstruowanie rozumowań, analizę i wyciąganie wniosków. Intencją autora jest skupienie się na mniejszej liczbie kluczowych zagadnień, przedstawionych jednakże w miarę dokładnie i w powiązaniu ze sobą. Każdy rozdział jest zbudowany wokół kilku podstawowych twierdzeń, które są uzasadniane intuicyjnie, a w pewnych przypadkach również formalnie.
Podręcznik jest adresowany nie tylko do studentów i wykładowców uczelni ekonomicznych, ale także słuchaczy innych kierunków studiów, chcących opanować w krótkim czasie podstawowe narzędzia analizy ekonomicznej.
Podręcznik dzieli się na dwie części. Rozdziały od pierwszego do trzeciego zawierają zagadnienia podstawowe (takie, jak rzadkość, racjonalny wybór, krzywa możliwości produkcyjnych, specjalizacja i wymiana), niezbędne do naszkicowania w rozdziale czwartym prostego obrazu mechanizmu cenowo-rynkowego. Rozdział piąty przedstawia pojęcie efektywności ekonomicznej, zagadnienia dóbr publicznych i efektów zewnętrznych i na ich tle ujmuje charakterystykę działania rządu, wykorzystując elementy ekonomicznej teorii wyboru publicznego.
Druga cześć książki zawiera systematyczną analizę zachowań dwóch podstawowych podmiotów występujących na rynku: konsumenta i przedsiębiorcy. Rozdziały szósty i siódmy omawiają zagadnienia związane z maksymalizacją użyteczności i wyborem konsumenta, a rozdział ósmy kwestie wyboru technologii oraz działania producenta minimalizującego koszty. Wykorzystując charakterystykę kosztów zawartych w rozdziale ósmym, autor przechodzi następnie do omówienia modeli działania przedsiębiorstwa w różnym otoczeniu rynkowym. Rozdział dziewiąty przedstawia typową sytuację konkurencyjną, a rozdział dziesiąty przedsiębiorstwo mające wpływ na cenę.

Konsorcjum Akademickie
Oprawa miękka

Wydanie: czwarte

ISBN: 978-83-622-5934-2

EAN: 9788362259342

Liczba stron: 224

Format: 16.5x24.0cm

Cena detaliczna: 60,00 zł

Komentarze nie są potwierdzone zakupem