Komentarze nie są potwierdzone zakupem
Nikt dotychczas tak nie opowiadał o Wiśle!
Pionierskie, fascynujące dzieło, które zachwyci nie tylko fanów historii
Wisła jest królową polskich rzek, a polska sztuka, literatura i mitologia każą w niej widzieć kobietę. Najnowsza książka Andrzeja Chwalby jest więc... biografią kobiety. Autor wielu historycznych bestsellerów opowiada o jej wdziękach i kaprysach, o charakterystycznych cechach oraz roli, jaką odgrywa w całych dziejach Polski. Przyjrzymy się Wiśle z perspektywy przyrodniczej, historycznej i kulturowej. Poznamy jej gniew, emocje i uczucia, jakie wzbudzał wiślany krajobraz, posłuchamy związanych z nią legend. Będzie też o tym, co i jak rzeka daje i odbiera, jak nagradza i karze.
Kiedy i w jakich okolicznościach Wisła zaczęła być postrzegana jako królowa polskich rzek?
Jak wpływała na kształtowanie się polskiej tożsamości, na charakter państwowości i na symbolikę narodową? Jak przebiegała i czym się zakończyła rywalizacja na tym polu z innymi wielkimi rzekami Europy?
Oto – dosłownie! – porywająca i wciągająca biografia rzeki, która była i jest dla nas źródłem siły i życia, arterią komunikacyjną, inspiracją dla artystów, twórców i patriotów oraz wielkim narodowym symbolem – czasami nieokiełznanym i gniewnym, a kiedy indziej łagodnym i szczodrym.
„Wisła. Biografia rzeki” - więcej informacji od księgarni Matras
Czy rzeka zasługuje na swoją biografię? Andrzej Chwalba swoją książką pod tytułem „Wisła. Biografia rzeki” udowadnia, że tak! Czytając ją, łatwo odnieść wrażenie, że Wisła nie jest tylko zwyczajną rzeczką przecinającą Polskę od Tatr aż po Bałtyk. Nie jest także tylko cichym świadkiem historii naszego kraju, ale wręcz jej wyznacznikiem. Andrzej Chwalba przedstawia Wisłę w pewnym sensie jako postać historyczną, która wpływała na losy Polski. To przy niej rozwijały się najważniejsze ośrodki handlowe, ale to również za jej sprawą, ludność często traciła wszystko. Dlatego książka „Wisła. Biografia rzeki” to lektura obowiązkowa nie tylko dla hydrologa, ale także dla każdego miłośnika historii. To niespotykany sposób na przekazanie opowieści o rzece.