Wiersze za sto dolarów

Marecki Piotr

Wiersze za sto dolarów

12,19

 


1. Amazon Mechanical Turk to amerykańska platforma crowfsourcingowa, dzięki której organizacje outsourcują pracę. Ludzie tam pracujący nazywani są Mechanicznymi Turkami.
2. Na AMT zachodzi stosunek pracy między zamawiającym (Requester) a pracownikiem (Worker).
3. Mechaniczne Turki wykonują HIT-y (Human Intelligence Task), czyli niskopłatne zadania, które nie mogą być zrealizowane automatycznie.
4. Mechaniczny Turek to metafora klęski człowieka, który tworzył maszyny, chcąc wykorzystywać je do własnych celów, a w ostateczności stał się ich wyrobnikiem.
5. HIT-em było pisanie wierszy współczesnych w języku polskim. Za wiersze płacono w dolarach amerykańskich. Na Amazon Mechanical Turk nie można płacić w polskich złotych, także nie istnieje polska wersja AMT.
6. Układ książki warunkują kwoty zapłacone za wiersze.
7. Ta książka jest projektem literackim, ale także zapisem eksperymentu społecznego.
8. Ta książka jest o wirtualnych ekonomiach, digitalnej reprodukcji, wyzysku na cyfrowych rynkach pracy oraz wycenie pracy artystycznej. Ta książka komentuje także sytuację polskich poetów i poetek.
9. Ta książka jest przede wszystkim o nieświadomości internetu.
10. Ta książka jest przykładem pisarstwa cyfrowego. Istnieje do tej pory wiele dzieł zrealizowanych przez Mechaniczne Turki, ten jest pierwszym w języku polskim.

Korporacja HA!ART
Oprawa miękka

Wydanie: 1

Data pierwszego wydania:
2017-10-26

ISBN: 978-83-65739-17-9

EAN: 9788365739179

Liczba stron: 56

Cena detaliczna: 17,00 zł

Komentarze nie są potwierdzone zakupem