Różnowiercy polscy

Aleksander Bruckner

Różnowiercy polscy

12,99

 

Aleksander Brückner (1856-1939) - polski kulturoznawca, historyk literatury polskiej i słowiańskiej, autor m.in.. "Encyklopedii staropolskiej", "Dziejów kultury polskiej", Słownika etymologicznego języka polskiego czy "Dziejów języka polskiego", doktor honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. Różnowierców polskich poświęca autor przede wszystkim Arianom, bo to boadaj najbardziej polski rodzaj reformacji. Pisze jednak na samym wstępie, że choć protestanci w Polsce mieli przecież i Hozjusza i Skargę i Wujca (a my dodajmy jeszcze choćby Andrzeja Frycza Modrzewskiego), to jednak Biada zwyciężonym - ze sprawą, której daremnie bronili, sami giną i wszelka pamięć o niej; nawet o najjczystszych i najświętszych własne pokolenia następne zapominają niewdzięcznie. A w tej książce właśnie przypominamy myśl polską, która wcale nie katolicyzmem stoi, a wręcz mu się przeciwstawia. Zaczyna autor swój wywód o różnowiercach od opisu postaci i myśli Jana Łaskiego, zahaczyć o zapomnianą nieco postać innowiercy Marcina Krowickiego by przejść potem do zasadniczego tematu tej książki czyli dziejów, prześladowań, obyczajów, literatuy polskich ArianRóżnowiercy polscy - więcej informacji od księgarni Matras


""Różnowiercy polscy"" to zbiór rozmaitości myśli i doktryn, które na przestrzeni wieków formowały polską koncepcję duchowości. Autor, Aleksander Brückner, jest jednym z najwybitniejszych polskich kulturoznawców, historyków literatury polskiej i słowiańskiej. W swojej karierze akademickiej wydał wiele znaczących publikacji, które do dziś są ważnym źródłem wiedzy o polskiej kulturze i historii.

W swojej książce ""Różnowiercy polscy"", Brückner koncentruje się przede wszystkim na Arianach, które uważa za najbardziej polski rodzaj reformacji. Autor nie omija także innych postaci protestantyzmu w Polsce, takich jak Hozjusz, Skarga czy Wujek, a także Andrzeja Frycza Modrzewskiego.

Jednak, jak sam pisze na początku swojej książki, rzadko pamiętamy tych, którzy przegrali walkę o osiągnięcie swoich celów - nawet jeśli były one czyste i święte. Ta książka jest próbą przypomnienia o tych, którzy sprzeciwiali się katolicyzmowi, uzupełniając kanon polskiej myśli religijnej.

Brückner rozpoczyna swoją opowieść o różnowiercach od przedstawienia postaci i myśli Jana Łaskiego, jednego z najważniejszych postaci polskiego protestantyzmu. Następnie przechodzi do opisu postaci Marcina Krowickiego, innowiercy nieco zapomnianego w polskiej pamięci historycznej. Zasadniczy temat książki stanowią jednak dzieje, prześladowania, obyczaje i literatura polskich Arian.

""Różnowiercy polscy"" to fascynujące studium polskiego duchowości, które rzuca nowe światło na nasze narodowe dziedzictwo religijne.

Vis-a-Vis Etiuda
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-799-8443-5

EAN: 9788379984435

Liczba stron: 240

Vis-a-Vis Etiuda

Cena detaliczna: 21,00 zł

Rok wydania: 2023

Komentarze nie są potwierdzone zakupem