Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa

Kamil Janicki

Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa

7.3

(774 ocen) wspólnie z

49,90 zł

3094

 

Czy polscy chłopi byli niewolnikami? Odpowiedź jest więcej niż oczywista. O niewolnictwie wspominali nie tylko obrońcy ludności wiejskiej, ale i obcokrajowcy oburzeni polskimi stosunkami. Tak zresztą określał kmieci każdy, kto mówił o nich: chłopi pańszczyźniani, a w domyśle: niewolnicy pańszczyźniani. Dlatego pojawia się też inne pytanie. Czy w oczach polskiej elity chłopi byli w ogóle ludźmi? O tej najliczniejszej i najważniejszej części społeczeństwa pisano: bydło, psy, chodzące rzeczy.
Dziś nadal mówi się o rzekomym przywiązaniu chłopów do ziemi, ich poddaństwie i dalece wyolbrzymionej krzywdzie. Kamil Janicki sprawnie rozprawia się z wizją sielankowej, dawnej polskiej wsi. Według niego radości prowincjonalnego życia były zarezerwowane tylko dla dziedzica i zarządcy jego majątku. Dla chłopów zostawała marna egzystencja bez perspektyw na przyszłość, a jedyną rzeczą, jaką mogli uczynić w takiej sytuacji, to po prostu zbiec.
„Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa” - więcej informacji od księgarni Matras.

Książka pod tytułem „Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa” nie jest zwykłą publikacją historyczną, wypełnioną nieciekawymi statystykami czy opisami rodem z lekcji w szkole. Kamil Janicki przedstawia życie chłopów pańszczyźnianych takim, jakie było naprawdę. Trudno tu mówić o wsi wesołej, gdy być albo nie być zwykłego kmiecia było uzależnione od widzimisię szlachcica i polityki, której nie rozumiał. „Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa” pozwala czytelnikowi lepiej zrozumieć, skąd większość nas się wywodzi i jak wyglądało życie naszych przodków. Bo choć każdy chciałby wierzyć, że w jego żyłach płynie błękitna krew, to większość ma chłopskie korzenie, co wcale nie jest powodem do wstydu! Książka Kamila Janickiego to obowiązkowa pozycja.

Poznańskie
Oprawa twarda

Wydanie: Pierwsze

ISBN: 978-83-668-3946-5

Liczba stron: 384

Format: 150x210mm

Cena katalogowa: 49,90 zł

Rok wydania: 2021

Komentarze nie są potwierdzone zakupem

Ebook i Audiobook dostępny na

Kup ebooka