Nowy prawicowy radykalizm

Theodor Adorno

Nowy prawicowy radykalizm

6.9

(23 ocen) wspólnie z

34,99 zł

1924

 

Ostrzeżenie znanego myśliciela, Theodora AdornoJaka jest przyszłość prawicowego radykalizmu? To źle postawione pytanie – stwierdza Adorno. Brzmi tak, jakbyśmy rozmawiali o pogodzie lub zbliżającym się tornado. Czuć w nim rezygnację. To, jaka będzie przyszłość, zależy w ostatecznej instancji od nas – to na nas spoczywa odpowiedzialność. Nowy prawicowy radykalizm to powtórne ostrzeżenie dla świata od wybitnego myśliciela niemieckiego który dokładnie zgłębił korzenie ideologii faszyzmu.

Współczesność a Nowy prawicowy radykalizmAdorno wygłosił swój wykład 20 lat po zakończeniu II wojny światowej. Ekstremistyczna prawica zaczęła się wówczas odradzać. Okazało się, że faszyzm nie znika: zainfekował Europę w latach 30., pojawił się na horyzoncie w latach 60. i dziś znów zaczyna nam zagrażać. Można jednak stawić mu opór. Nowy prawicowy radykalizm dostarcza dawkę nadziei. 

Ten tekst ma 50 lat, ale przeczytasz go z zapartym tchem – jest przerażająco aktualny. To otrzeźwiająca lekcja historii! Jeśli szukasz aktualnego studium polityki prawicowej, koniecznie zapoznaj się z opracowaniem Nowy Autorytaryzm pióra Macieja Gduli lub esej O Tyranii.

Miesięcznik Znak
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: Pierwsze

ISBN: 978-83-240-4411-5

Opracowanie graficzne
Wojtek Kwiecień-Janikowski

Liczba stron: 112

Miesięcznik Znak

Format: 124x195mm

Cena katalogowa: 34,99 zł

Tłumaczenie: Mikołaj Ratajczak

Rok wydania: 2020

Zajrzyj do środka