Lokalność Wsie, miasteczka, miasta na ziemiach polskich od XVI do XX wieku

Lokalność Wsie, miasteczka, miasta na ziemiach polskich od XVI do XX wieku

35,00

 

Artykuły składające się na tom dotyczą związków między społecznościami polską i żydowską na poziomie lokalnym – w miastach, miasteczkach i wsiach. Przedstawiciele obu narodów i religii żyli na tym samym terenie, spotykali się na tych samych ulicach, w tych samych sklepach, szkołach i urzędach. Obie strony ustalały zasady wspólnego życia, z czasem lepszym, a czasem gorszym efektem. Życie osobno, a nawet częściowo osobno było bowiem w wielu sferach – na przykład samorządów, handlu, edukacji – niemożliwe.

Zebrane studia obejmują czasy od wieku XVI aż po współczesność i opisują przypadki mniejszych oraz większych miejscowości w Galicji, na Lubelszczyźnie i Mazowszu, a także na Dolnym Śląsku.


"Spojrzenie na historię mniejszych miejscowości pozwala dostrzec, jak wielka polityka odciskała na nich swoje piętno. Na podstawie zgromadzonych prac można również wysunąć wniosek, że stosunki polsko-żydowskie przez wieki pozostawały zdominowane przez kontakty gospodarcze. Skala styku kulturowego czy bliższej współpracy politycznej była zaś niewielka".
(dr Michał Trębacz)

Żydowski Instytut Historyczny
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-664-8526-6

EAN: 9788366485266

Liczba stron: 316

Format: 16.5x23.5cm

Cena detaliczna: 35,00 zł

Komentarze nie są potwierdzone zakupem