Komentarze nie są potwierdzone zakupem
Korespondencja godna szerszego grona odbiorców.
Zbiór ponad stu wyjątkowych, najciekawszych i najważniejszych listów w historii ludzkości:
- Aplikacja Leonarda da Vinci szukającego pracy,
- Ostatni list Wisławy Szymborskiej,
- List, w którym zabójca Johna Lennona pyta eksperta, ile może być warta płyta, którą eks-Beatles podpisał dla niego w dniu morderstwa,
- Podziękowania product managera firmy Campbell skierowane do Andy’ego Warhola, który przyczynił się do promocji puszek zupy pomidorowej,
- Pożegnanie japońskiego kamikadze z dziećmi napisane tuż przed misją,
- List Mario Puzo do Marlona Brando z propozycją zagrania w Ojcu chrzestnym,
- List 14-letniego Fidela Castro do prezydenta Roosevelta z prośbą o przesłanie dziesięciu dolarów,
- Apel o pokój wystosowany przez Mahatmę Gandhiego do Adolfa Hitlera...
...i wiele innych, równie fascynujących.
Listy niezapomniane to poruszające świadectwo umierającej sztuki korespondencji, w której przez wieki odbijały się całe piękno, finezja, smutek i radość naszej cywilizacji.
Wielce Szanowny Czytelniku,
trzymasz oto w rękach książkę wyjątkową, do tego – wyjątkowo wspaniałą.
Znajdziesz w niej listy przejmujące, wzruszające i pełne humoru. Wejdziesz do intymnego świata adresatów i nadawców. Dasz się uwieść i zaskoczyć. Przyjrzysz się charakterowi pisma Kuby Rozpruwacza. Poznasz przepis na babeczki królowej Elżbiety II. Zauważysz, że Louis Armstrong stworzył swoją własną interpunkcję. Ale przede wszystkim zatopisz się w lekturze tak bardzo, że po jej zakończeniu sam zechcesz napisać do kogoś tradycyjny list. Zakład?
Z poważaniem
Michał Nogaś, Program III Polskiego Radia
PS Nick Cave zawsze ma rację!
Drodzy Czytelnicy! Nie dajcie sobie wmówić, że nie należy czytać cudzych listów: te przeczytacie ze wzruszeniem, rozbawieniem, zaskoczeniem, ciarkami na plecach i niebywałym pożytkiem poznawczym. Opowiadają one bowiem fascynującą historię: historię nas samych. Polecam gorąco.
Michał Rusinek
To szczególna sytuacja, kiedy możemy przeczytać listy innych osób, do tego pisane ręcznie i na papierze. Dla nas, uwikłanych w sieć szybkiej komunikacji cyfrowej, zbiór ten może się stać inspiracją do przewartościowania stosunku do świata i zmiany tempa życia. Może być także ciekawą przygodą literacką, z której wyniesiemy coś cennego.
Mela Koteluk
Ludzkości portret własny, jakiego nie było. Na pożegnanie epoki analogowej korespondencji, w której wszystko, co najważniejsze, opowiadaliśmy sobie w listach.
Juliusz Kurkiewicz, „Książki. Magazyn do Czytania” i „Gazeta Wyborcza”
Niezwykła lektura! Od listów zebranych w antologii Shauna Ushera nie sposób się oderwać. To książka tym cenniejsza, że być może najmłodsze pokolenie już wkrótce zapomni, że istniało coś takiego jak papier, koperta i znaczek.
Magda Umer
Zdarzają się tu listy zabawne, błyskotliwe, śmieszne. Bardzo wiele jest prawdziwie wzruszających. Wszystkie – są fascynującym świadec¬
twem swoich czasów.
Łukasz Modelski, „Twój Styl”
Zdumiewające kompendium starodawnej i nowoczesnej korespondencji – zabawnej, tragicznej, przenikliwej, wiekopomnej, lirycznej, romantycznej i zaczepnej. To dla mnie książka roku. Nie będziecie się mogli oderwać.
Stephen Fry
Literacki odpowiednik bombonierki – uzależniająca przyjemność dawkowana kawałek po kawałku...
The Sunday Times
Shaun Usher jest twórcą popularnego bloga www.lettersofnote.com. Jego decyzja, aby poświęcić się opiece nad korespondencją, jest interesująca szczególnie dlatego, że sam regularnie wysłuchuje pretensji przyjaciół, rozdrażnionych jego niezdolnością do odpowiadania na telefony, e-maile i, nieco rzadziej... listy. Mieszka w Wilmslow z żoną Kariną i dwoma synami. Listy niezapomniane to jego pierwsza książka, wkrótce ukaże się kolejna część.
Wydanie: pierwsze
Data pierwszego wydania:
2015-07-17
ISBN: 978-83-792-4332-7
EAN: 9788379243327
Tytuł oryginalny: Letters of Note
Sine Qua Non
Format: 170x240mm
Cena detaliczna: 49,90 zł
Tłumaczenie: Jakub Małecki