Histeria sztuki

Sonia Kisza

Histeria sztuki

46,89

 

Przekonaj się, jaki krzyk wydaje wyparta z historii sztuki kobiecość.

Czy słyszysz to wołanie?

Sonia Kisza przywołuje znane i mniej znane obrazy i rzeźby, by pokazać je w świeżym, buntowniczym świetle. Przedziera się przez tomy starych podręczników, przez tysiące lat fałszywych przekonań, przez wieki propagandy i metry kurzu. Robi to, żeby dotrzeć do ukrytych znaczeń sztuki europejskiej. Sztuki związanej z kobietami, z zapomnianym światem naszych przodkiń.Histeria sztuki to drogowskaz, JAK CZYTAĆ OBRAZY, to zbiór świadectw kobiet, bogiń i herosek, które kultura skazała na tortury, a potem zgubiła znaczenie ich dorobku.

Dowiedz się:


  1. Jak to się stało, że na fasadach setek chrześcijańskich kościołów pojawia się postać ostentacyjnie pokazująca swoją wulwę?

  2. Dlaczego wrocławski Ołtarz Świętej Barbary z 1447 roku przedstawia scenę gwałtu zbiorowego?

  3. Czy Bóg ma macicę?

  4. Skąd wiemy, że w średniowieczu żyły osoby transpłciowe?

  5. Co chcą osiągnąć w świecie sztuki przebrane za gorylice aktywistki?
Poznaj na nowo Meduzę, Ewę, Maryję, Dafne i Prozerpinę, ale także Joannę d’Arc, Chrystusa i Świętego Sebastiana. Zrzuć z piedestału artystów geniuszy. Dowiedz się, czy rzeczywiście kobiety nie były wielkimi malarkami. Zobacz, że ludzie w przeszłości wcale nie byli tacy pruderyjni, jak się nam wmawia.Wsłuchaj się uważnie w niemy krzyk obrazów.

Kto wie, może poznasz prawdę?„Ależ to jest ożywcza, świeża i mądra, a do tego wspaniale wydana książka! Czy można o sztuce pisać nowocześnie, mądrze i zrozumiałym językiem? Tak! Żałuję, że w czasach, kiedy ja studiowałam historię sztuki, nikt mi tak barwnie i bezkompromisowo o niej nie opowiadał i nie było takich książek. Ileż tu nowych tropów, ileż inspiracji i radości z odkrywania. Czytajcie wszyscy!”

Karolina Korwin Piotrowska„Po lekturze „Histerii sztuki” z dumą będziecie mówić o sobie „histeryczka”. Pełna ostrego humoru, napakowana wiedzą i świetnie zilustrowana książka, która jest najbardziej odjechaną i błyskotliwą pozycją o historii sztuki na polskim rynku. Obrazoburcza? Na szczęście tak!”

Agnieszka Jankowiak-Maik, Babka od histyPowyższy opis pochodzi od wydawcy.

 

Znak Koncept
Oprawa twarda

Wydanie: Pierwsze

ISBN: 978-83-240-9403-5

Liczba stron: 256

Znak Koncept

Format: 16.5x23.5cm

Cena detaliczna: 69,99 zł

Rok wydania: 2024

Zajrzyj do środka

Komentarze nie są potwierdzone zakupem