Człowiek w poszukiwaniu sensu

Viktor E. Frankl

Człowiek w poszukiwaniu sensu

24,79

 

Człowiek w poszukiwaniu sensu Viktora E. Frankla to jedna z najbardziej wpływowych książek w literaturze psychiatrycznej od czasu Freuda. Zaczyna się od długiego, suchego i głęboko poruszającego osobistego eseju o pięcioletnim pobycie Frankla w Auschwitz i innych obozach koncentracyjnych i jego wysiłkach w tym czasie, by znaleźć powody do życia. Druga część książki opisuje metody psychoterapeutyczne, które Frankl opracował jako pierwszy na bazie swoich doświadczeń z obozów. Freud uważał, że życiem człowieka rządzi popęd seksualny i pokusy. Frankl z kolei wierzy, że najgłębszym popędem człowieka jest poszukiwanie sensu i celu. Logoterapia Frankla zatem bardziej przystaje do zachodnich religii niż freudeowskiej psychoterapii.


Trzecia część książki ""Człowiek w poszukiwaniu sensu"" Viktora E. Frankla, która powstała na bazie jego doświadczeń w obozach koncentracyjnych, dotyczyła rozwinięcia metody psychoterapeutycznej nazwanej logoterapią. Frankl, będąc świadkiem niewyobrażalnej ludzkiej cierpienia, zrozumiał, że głęboko ukryty w każdym człowieku jest naturalny popęd do znalezienia sensu i celu życia.

Jego podejście do terapii różniło się od freudowskiej psychoterapii, która kładła nacisk na popęd seksualny i pokusy. Frankl stwierdził, że popędem, który napędza człowieka, jest poszukiwanie sensu. Uznając, że istotą ludzkiej egzystencji jest dążenie do znalezienia celu, logoterapia była bardziej zbieżna z zachodnimi religiami niż z freudeowską teorią.

Frankl podkreślał, że każdy człowiek ma zdolność do znalezienia sensu we własnym życiu, niezależnie od okoliczności. Przeżywając piekło obozów koncentracyjnych, sam doświadczył, jak istotne jest utrzymanie wewnętrznej motywacji i wiary w sens własnego istnienia. Jego przesłanie było proste - nawet w najgłębszym cierpieniu można znaleźć sens, który daje siłę i nadzieję.

W trzeciej części książki Frankl prezentował praktyczne techniki, które mogą pomóc jednostkom w odkrywaniu sensu życia. Zwracał uwagę na znaczenie łączenia swoich działań z wartościami i celami, które są dla nas ważne. Logoterapia zachęcała do refleksji nad własnymi motywacjami, potrzebami i wartościami, jako kluczem do odkrycia sensu i spełnienia.

Frankl zwracał również uwagę na przezwyciężanie trudności i cierpienia poprzez znalezienie sensu w samym działaniu. Kładł nacisk na rozwój duchowy, umożliwiający człowiekowi przetrwać nawet najgorsze sytuacje życiowe. Dla Frankla, życie miało sens wtedy, gdy jednostka czuła się odpowiedzialna za własne działania i wpływ na innych ludzi.

""Człowiek w poszukiwaniu sensu"" Viktora E. Frankla stała się inspiracją dla wielu ludzi na całym świecie. Jego opowieść o przetrwaniu i odkrywaniu sensu w najbardziej trudnych chwilach życia była wsparciem dla tych, którzy znaleźli się w podobnych sytuacjach. Jego książka przypominała, że każdy z nas ma w sobie niezwykłą zdolność do znalezienia sensu i celu, niezależnie od okoliczności. Była przypomnieniem, że życie ma wartość i że warto walczyć o znaczenie.

Czarna Owca
Oprawa miękka

Wydanie: trzecie

ISBN: 978-83-825-2650-9

EAN: 9788382526509

Tytuł oryginalny: Man's Search for Meaning. An Introduction to Logotherapy

Liczba stron: 224

Czarna Owca

Format: 12.5x19.5cm

Cena detaliczna: 39,99 zł

Komentarze nie są potwierdzone zakupem

Ebook i Audiobook dostępny na

Kup ebooka
Kup audiobooka