Bliski szpieg

Peter Raina

Bliski szpieg

10.0

(1 ocena) wspólnie z

34,67

 

Poznali się w połowie lat 60. On - doktorant Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, ona - studentka arabistyki. Po słynnym wykładzie prof. Kołakowskiego, wygłoszonym z okazji 10 rocznicy Października 1956 r., zabrał głos jako pierwszy i wkrótce, zmuszony przez władze komunistyczne, musiał wyjechać z Polski. A jednak ich miłość przetrwała. Dzięki jego kontaktom spotkali się w Szwecji. Potem pobrali i zamieszkali na stałe w Berlinie Zachodnim. Byłaby to zapewne jedna z wielu romantycznych historii, gdyby…
We wrześniu 2006 roku otrzymał w IPN status pokrzywdzonego. Mógł też zapoznać się z zawartością swojej teczki. To, co zobaczył, spowodowało szok…

W latach 70., i pierwszej połowie lat 80. Peter Raina był przez wywiad PRL otoczony agenturą, bowiem jego działalność określano wówczas jako wrogą i antysocjalistyczną. Zaliczano go do ludzi równie niebezpiecznych dla reżimu jak Jerzy Giedroyc i paryska „Kultura”, Jan Nowak-Jeziorański i Radio Wolna Europa, bracia Smolarowie czy Szymon Wiesenthal. Podejrzenia kierowały się w różnych kierunkach, w stosunku do różnych osób, nigdy jednak w stosunku do „Sehu” - jednego z najlepiej usytuowanych przez MSW agentów. Przez 14 lat małżeństwa Barbara Wereszczyńska donosiła do SB na swojego męża Petera Rainę. Zmarła nagle w 1982r., dwa tygodnie po swoich 40. urodzinach. Książka oparta na tajnych materiałach Instytutu Pamięci Narodowej jest opowieścią o miłości i zdradzie, działalności antykomunistycznej i antysowieckiej na skalę światową, wreszcie opowieścią o pracy ówczesnych agentów i oficerów Departamentu I MSW.

Von Borowiecky
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-876-8995-7

Liczba stron: 334

Format: 16.5x24.0cm

Cena detaliczna: 47,40 zł

Komentarze nie są potwierdzone zakupem