W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa

Elisabeth Asbrink

W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa

39,90 zł

2602

Reportaż z górnej półki, poruszający treścią i formą, napisany z klasą i wyczuciem

Ingvar Kamprad z farmy Elmtaryd w Agunnaryd na południu Szwecji tuż po wojnie otworzył małą firmę meblową. Dziś to najbardziej znana na świecie szwedzka marka. Ale wtedy zatrudniał zaledwie kilka osób. Wśród nich swojego najlepszego przyjaciela - Ottona Ullmana. Otto wyjechał z Austrii tuż po anszlusie, gdy stało się jasne, że pozostanie w kraju jest zbyt ryzykowne. Wyjazd do Szwecji, załatwiony z wielkim trudem przez rodziców, miał zapewnić chłopcu bezpieczeństwo w niepewnych czasach.

Ingvar był zagubionym nastolatkiem. Jego ojciec uważał Żydów za źródło wszelkiego zła, babcia wielbiła Hitlera. Zafascynowany poglądami szwedzkich nazistów, Ingvar wkrótce się do nich przyłączył. W innych czasach ci dwaj chłopcy nie mieliby szans się spotkać. A zostali przyjaciółmi.
W tej niezwykłej historii Asbrink połączyła wnikliwą analizę z wyśmienitą techniką narracyjną, ukazując Szwecję i Europę w sposób, w jaki dotąd nie były przedstawiane. Wykorzystując bogaty materiał archiwalny, zmusiła czytelnika do samodzielnego szukania odpowiedzi na pytanie o grzechy z przeszłości, odpowiedzialność i winę.

Czarne
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2013-03-12

ISBN: 978-83-753-6506-1

Tytuł oryginalny: Lars Norén, pjäsen Sju tre och morden i Malexander

Liczba stron: 365

Czarne

Format: 133x215mm

Cena katalogowa: 39,90 zł

Tłumaczenie: Irena Kowadło-Przedmojska