Taniec na gruzach. Nina Novak w rozmowie z Wiktorem Krajewskim

Wiktor Krajewski, Nina Novak

Taniec na gruzach. Nina Novak w rozmowie z Wiktorem Krajewskim

7.6

(74 ocen) wspólnie z

27,97

 

Opowieść o kobiecie, dla której pasja stała się źródłem siły.

Jak wygląda życie najznamienitszej polskiej baletnicy? Ile lat musiała trenować by dojść do perfekcji? Czy balet zmienił jej życie? Dlaczego dopiero teraz ma odwagę opowiedzieć o czasach wojny? Skąd bierze w sobie upór?

Nina Novak to najwybitniejsza polska balerina, która zasłynęła na amerykańskich scenach. W Polsce znana tylko nielicznym. Jej osiągnięcia i przebieg kariery śledzili jedynie miłośnicy baletu. Novak tańczyła na Broadwayu obok najlepszych tancerzy Hollywood. Miała ogromny wpływ na spojrzenie Amerykanów na balet. Obecnie ma 97 lat i dalej codziennie ćwiczy, dzięki którym utrzymuje niezwykłą formę oraz uczy młode baletnice w swojej szkole w Wenezueli. Ta rozmowa to dokładny porter zjawiskowej Polki, o której najgłośniej, po latach milczenia powinno być w Polsce.

Swoją pasję odkryła mając sześć lat. Dwa lata później dostała się do szkoły baletowej i postanowiła, że jest to jej sposób na całe życie. Została wybrana przez Bronisławę Niżyńską, żeby odbyć tournée po Londynie i Paryżu. W czasie II wojny świtowej trafiła do obozu pracy, gdzie czekała ją śmierć z wycieńczenia. Z obozu pomogła jej wyjść Loda Halama. Kobieta zrobiła wszystko by ocalić utalentowane dziecko baletu. Nina nigdy nie zapomniała o tym miejscu. Dopiero teraz jest gotowa o tym opowiedzieć.
"Jestem tancerką klasyczną, więc mam to we krwi, że nigdy nie patrzę pod nogi, ale przed siebie. Ot, taka postawa. Również wobec życia".

Prószyński Media
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-816-9236-6

EAN: 9788381692366

Liczba stron: 424

Format: 135x205mm

Cena detaliczna: 42,00 zł

Wywiad z Niną Novak i Wiktorem Krajewskim

Komentarze nie są potwierdzone zakupem

Dariusz Kot

Poznałem i zacząłem uwielbiać.

Wspaniała książka. Trafiłem na nią, ponieważ staram się czytać na bieżąco wszelkie książki, które choć w małym stopniu poruszają tematykę II wojny światowej. Z tańcem nie mam zbyt wiele wspólnego. Może nie jest to wystarczająco dobre tłumaczenie na fakt, że nie było mi dane usłyszeć wcześniej o Ninie Novak. Tym jednak staram się obronić. Oczywiście polecam!

Sylwia Wróbel

Polecam!!!

Jeśli mam być szczera to ta książka całkowicie mnie pochłonęła. Byłam tym faktem bardzo zaskoczona, ponieważ nie przepadam za biografiami i autobiografiami. Mam wrażenie, że często są one pisane "na pokaz", że nie ma w nich żadnej wartości oprócz narcyzmu. Tutaj tak nie było. Nina Novak bardzo wpłynęła na moją obecną sytuację. Jestem tancerką, której zaczęło brakować siły do dalszego rozwoju. Częste kontuzje, zbyt drogie wyjazdy, małe możliwości w moim mieście... Teraz wiem. Na pewno nie odpuszczę. Taniec to coś co kocham i co by się nie działo, będę z nim do końca życia.

Daria Kopania

Inspirująca!

Jest mi wstyd. Od lat interesuje się wybitnymi Polakami, którzy swoją karierę rozwijali właśnie za granicami naszego kraju. Każda postać jest bardzo inspirująca, ponieważ to ludzie, którzy nie bali się (niekiedy całkowicie) odmienić swoje życie. Czasem boimy się zgłosić do pracy marzeń, bo w siebie nie wierzymy. Warto poczytać o niesamowitych jednostkach, które potrafiły z dnia na dzień rzucić wszystko, zostawić to co znane i rozpocząć nowe, drugie życie, które umożliwiło im spełnianie marzeń. Jest mi niezmiernie przykro, że nigdy wcześniej nie było mi dane przeczytać o Pani Ninie Novak. Na szczęście wraz z "Taniec na gruzach" udało mi się nadrobić ten brak.