Silva rerum
7.8

(735 ocen) wspólnie z

29,99

Wielka powieść o burzliwych losach szlacheckiej rodziny, siedemnastowiecznym Wilnie i naszej wspólnej historii

Śmierć tropi rodzinę Narwojszów. Elżbieta i Jan Maciej cudem uciekają z kozackiej masakry. Dopiero ich dzieci, Urszula i Kazimierz, pokonują fatum ciążące nad rodem. Ona trafi do wileńskiego klasztoru, on pod skrzydła niebezpiecznych wolnomyślicieli. Ich rodzinna kronika, silva rerum, opisuje każde wydarzenia, jednocześnie skrywając niejedną tajemnicę.

W mrocznych zaułkach Wilna dzieje się bowiem znacznie więcej. Kazimierz niemal traci życie w studenckich bójkach, w klasztornych krużgankach słychać szelest drogiego habitu przeoryszy upokarzającej młodziutką nowicjuszkę, a przez życie rodziny, niczym niszczycielski żywioł przejdzie Jan Kirdej Biront. Charyzmatyczny buntownik, uczestnik nocnych orgii na dworze Radziwiłła, będzie odpowiedzialny za wybuch namiętności w klasztorze. Zakochany w nastoletniej Urszuli jest nieświadom, że sam budzi pożądanie jej brata.

„Świetnie napisana, marquezowska powieść, która dzieje się w siedemnastowiecznej Litwie i przypomina mimochodem, że historia Europy Środkowej jest wspólną opowieścią".

OLGA TOKARCZUK

„Silva rerum” to opowieść o balansowaniu między śmiercią a życiem, brzydotą a pięknem, ciałem a duszą, odsłaniająca tajemnice wielokulturowego Wilna. Zmysłowy, barokowy styl, bogactwo historycznego szczegółu i wciągająca akcja przyniosły autorce międzynarodową sławę. Wątki mistyczne przeplatają się tu z awanturniczymi, świętość graniczy z pożądliwością, tradycjonaliści spierają się z wolnomyślicielami, a historia pewnej rodziny staje się kluczem do historii całego kraju.

Znak
Oprawa twarda z obwolutą

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2015-09-07

ISBN: 978-83-240-3878-7

Tytuł oryginalny: Silva rerum

Liczba stron: 512

Znak

Format: 140x205

Cena detaliczna: 44,90 zł

Tłumaczenie: Izabela Korybut-Daszkiewicz

Język oryginału: litewski

OLGA TOKARCZUK

Świetnie napisana, marquezowska powieść, która dzieje się w siedemnastowiecznej Litwie i przypomina mimochodem, że historia Europy Środkowej jest wspólną opowieścią.

Sabaliauskaitė kobietą roku na Litwie

Kristina Sabaliauskaitė, autorka bestsellerowej powieści Silva rerum została uhonorowana tytułem Kobiety Roku 2015 przyznawanym przez litewski tygodnik „Stilius” i grupę medialną Lietuvos rytas.

Tytuł przyznawany jest od 17 lat. Wśród poprzednich laureatek są, m.in. żona prezydenta Adamkusa Alma Adamkiene, światowej sławy solistka operowa Violeta Urmana, mistrzyni i rekordzistka olimpijska, Daina Gudzineviciute.
Gratulacje podczas gali złożył premier Litwy Algirdas Butkevicius, a nominację przedstawiał profesor Alfredas Bumblauskas. W laudacji podkreślał, że Kristina Sabalaiuskaitė swoją twórczością wpłynęła na pozytywne postrzeganie Wilna i naszej wspólnej historii.

Jak napisał w najnowszym numerze „Nowej Europy Wschodniej” Piotr Kępiński: „W „Silva rerum”, jak w barokowym poemacie, brzydota przeplata się z pięknem, śmierć z miłością, ciało ociera się o krzyż, ziemia miesza się z niebem, czerń nachodzi na czerwień, nic nie potrafi być jednoznaczne, tak więc i wybór Urszuli jest pełen wątpliwości, jak życie zwyczajnych wilnian.
Pisarce udało się jednak uniknąć patosu i mentorstwa. Wszystkie te opozycje naszkicowała bowiem delikatnie. Podobnie zresztą jak partie powieści dotyczące inności i społecznego wyobcowania (świetny opis kłopotów Kazimierza – syna starego Narwojsza, który na czas karnawału przebiera się za murzyna i za to zostaje wyklęty). Żadnej nachalności i gry pod publiczkę”.

Cały artykuł -- > Sabaliauskaitė kobietą roku na Litwie.

Agata Kulesza czyta ”Silva Rerum”

Teleekspress

Rozgrywającą się w siedemnastowiecznym Wilnie i okolicach historia burzliwych losów szlacheckiej rodziny Narwojszów, autorka opowiada w wielkim stylu, z mroczną zmysłowością godną opisywanej epoki. - Wszystko czym jest barok jest w tej książce - nadmiar a asceza, dusza a cielesność, śmierć a życie. I Wilno. I wielkie Księstwo Litewskie - obok, a tak nieznane.

Więcej tutaj

Jestem z Wilna, to widać

W jednym z naszych wydawnictw usłyszałam: „Bardzo dobra książka. Te wszystkie polonizmy trzeba będzie wprawdzie usunąć, ale proszę się nie martwić - zajmiemy się tym”.

Wywiad w „Gazecie Wyborczej” i na Gazeta.pl

Wiem, że muszę być autentyczna - wywiad dla Lubimyczytac.pl

Początkowo książki Kristiny Sabaliauskaitė były krytycznie przyjmowane na Litwie, bo opowiadały trudną dla Litwinów historię - dziś autorka jest obsypywana nagrodami. Sławę przyniosła jej piękna fraza, autentyzm i talent przenoszenia czytelnika w inne czasy.

Wywiad w Lubimyczytac.pl

Wilno to miasto palimpsest

Opisuję czasy, które w świadomości Litwinów zapisały się jako okres "przepijania kraju przez polską szlachtę". Ja o polskiej szlachcie piszę dobrze, a Litwini pokochali te książki. Coś się zmienia w litewskim stosunku do naszej wspólnej historii - mówi autorka książki "Silva rerum" Kristina Sabaliauskaite.

Więcej na culture.pl

O czym jest książka ”Silva rerum”?

Komentarze nie są potwierdzone zakupem