Siedem rozdziałów z życia Václava Netušila albo Rowerem dookoła świata

Ivan Binar

Siedem rozdziałów z życia Václava Netušila albo Rowerem dookoła świata

41,00 zł

2627

 

Ivan Binar to czeski pisarz, po którego prozę powinni sięgać miłośnicy twórczości Haška, Čapka czy Hrabala, ale również czytelnicy rozsmakowani w realizmie magicznym. Tytułowy Václav Netušil błądzi po labiryncie ponurego totalitarnego świata, jakim stała się socjalistyczna Czechosłowacja pod sowieckim nadzorem, jego alter ego zaś - Wieńczysław Paw, podróżuje po magicznej krainie, istniejącej równolegle do świata rzeczywistego.

Wspólnym doświadczeniem obu, a także autora, jest poczucie samotności i bezsilności w zetknięciu z brutalnością wszechobecnej i wszechmogącej władzy tamtych lat.

U podstaw napisania książki leżała kwestia rozliczeń autora, czeskiego opozycjonisty, ze współpracownikami służby bezpieczeństwa, z których po latach kilku odkrywa wśród przyjaciół. Powieść nie jest jednak głosem wołającym o zemstę czy wyrazem żądzy odwetu. Przyświeca jej przesłanie, aby zamknąć przeszłość i żyć dalej, trzeba nazwać rzeczy po imieniu. Na tym właśnie polega zdaniem Binara prawdziwe, pozytywne rozliczenie z przeszłością: wystarczy postawić wyraźną granicę między złem a dobrem - i określić swoje miejsce po stronie dobra...

Amaltea
Broszurowa ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-934-6728-0

Tytuł oryginalny: Sedm kapitol ze żivotaVaclava Netusila

Liczba stron: 380

Format: 130x200mm

Cena katalogowa: 41,00 zł

Tłumaczenie: Dorota Dobrew

Cena pakietu

80,90 zł

5021

Cena pakietu

85,90 zł

5321

Cena pakietu

80,90 zł

5021