Piękno i smutek wojny. Dwadzieścia niezwykłych losów z czasu światowej pożogi.

Peter Englund

Piękno i smutek wojny. Dwadzieścia niezwykłych losów z czasu światowej pożogi.

7.9

(61 ocen) wspólnie z

69,90 zł

4683

Dotknij prawdziwej historii!

20 autentycznych postaci, 220 krótkich rozdziałów.

To oni, a nie politycy i generałowie, tworzyli wielką historię. Poczuj wszystkim zmysłami okrucieństwo i bezsens wojny. Poznaj zapach prochu i smak wojennej miłości. Weź udział w samobójczym natarciu, stań przed zbuntowanym batalionem i odwiedź oficerski burdel.

Piękno i smutek wojny to absolutnie unikatowa historia I wojny światowej w 220 krótkich rozdziałach.

Peter Englund w mistrzowski sposób połączył barwną, niemal literacką narrację z historyczną erudycją godną największych mistrzów. Ta rewolucyjna książka stawia pod znakiem zapytania sposób, w jaki do tej pory pisano książki historyczne.

Znak
Oprawa twarda z obwolutą

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2011-11-07

ISBN: 978-83-240-1858-1

Opracowanie graficzne
Witold Siemaszkiewicz

Liczba stron: 584

Znak

Format: 150x235

Cena katalogowa: 69,90 zł

Tłumaczenie: Emilia Fabisiak

fragment książki

”Spośród dwadzieściorga bohaterów tej książki dwie osoby zginą, dwóm przypadnie los jeńców wojennych, dwie zyskają sławę bohaterów, a dwie zostaną kalekami. Wiele z nich cieszy wybuch wojny, ale nauczą się jej nienawidzić; kilkoro nienawidzi jej już od pierwszego dnia; jedna osoba kocha tę wojnę od samego początku aż do końca. Jedna z nich popadnie w szaleństwo i znajdzie się w szpitalu psychiatrycznym, inna nigdy nie usłyszy huku wystrzału.”

Peter Graves, ”Swedish Book Review”

„Czyta się ją niczym najlepszą powieść. Tyle tylko, że to rzecz jasna nie powieść, ale historia prawdziwych ludzi i prawdziwych wydarzeń”.

„Publishers Weekly”

„Prawdziwe osiągnięcie dziennikarstwa historycznego”.

Ciekawostki historyczne

Dziesiątki tysięcy żołnierzy obsadzających błotniste okopy frontu zachodniego nie marzyło o niczym innym, jak tylko o wyplątaniu się z nieludzkiej wojny. Byli jednak także ludzie żywiący dokładnie odwrotne pragnienia. Trudno o lepszy przykład niż Rafael de Nogales, który robił wszystko, aby tylko wziąć udział w I wojnie światowej. Jak na ironię… nikt go nie chciał przyjąć do wojska. („Jak trudno było wziąć udział w I wojnie światowej?”). Zobacz więcej >>

Ciekawostki historyczne

Wydaje wam się, że to my żyjemy w wyzwolonych czasach? A może myślicie, że rewolucja seksualna wybuchła w latach 60. ubiegłego wieku? W rzeczywistości największy przełom obyczajowy nastąpił dobre pięćdziesiąt lat wcześniej („Pierwsza rewolucja seksualna?” ). Zobacz więcej >>