Misja Ukraina

Maciej Olchawa

Misja Ukraina

 

Tydzień przed szczytem Partnerstwa Wschodniego, 21 listopada 2013 roku, rząd Ukrainy ogłosił, że wstrzymuje prace nad umową stowarzyszeniową z Unią Europejską. Następnego dnia około dwóch tysięcy osób zgromadziło się na Majdanie Niezależności. Był to początek Euromajdanu. Proeuropejska rewolucja, która zaczęła się, gdy Janukowycz odrzucił proces zbliżenia się do UE, błyskawicznie przekształciła się w bunt przeciwko status quo, przeciwko wszystkim chorobom, które niszczyły Ukrainę: przeciwko schizofrenii klasy politycznej, która w swoim bogactwie żyła w urojonej rzeczywistości własnej wszechmocy; przeciwko rakowi korupcji, który złośliwie wyżerał resztki uczciwości w państwie; przeciwko gruźlicy niesprawiedliwości społecznej i zacofaniu, która młodym Ukraińcom uniemożliwiała oddychanie pełną piersią i marzenie o lepszej przyszłości w rozwiniętym, demokratycznym i europejskim kraju. Zdaniem wielu umowa stowarzyszeniowa i pogłębione relacje z Unią Europejską były lekarstwem dla Ukrainy. Gdy Janukowycz odebrał im resztki nadziei, narodził się Euromajdan.
Następstwa tego odważnego zrywu to kule snajperskie na ulicach Kijowa, męczeńska śmierć Niebiańskiej Sotni, ucieczka Janukowycza, Anschluss Krymu przez Rosję i wojna na wschodzie Ukrainy. Liczba ofiar jest już liczona w tysiącach.
Nie wiadomo, jak ta historia się zakończy dla Ukraińców i ich państwa. Ta książka jest o tym, jak się zaczęła i jaką rolę odegrał w niej Aleksander Kwaśniewski.

Misja Ukraina Macieja Olchawy to dogłębna i skrupulatna analiza roli Aleksandra Kwaśniewskiego w procesie integracji europejskiej Ukrainy, jaką były prezydent odegrał na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat. Po pierwsze, zaangażowanie Kwaśniewskiego było kluczowe w kontekście poszukiwania pokojowego rozwiązania kryzysu politycznego z okresu Pomarańczowej Rewolucji, w czym również dane mi było uczestniczyć. Następnie wspólnie z Patem Coxem jako specjalny wysłannik UE wspierał aspiracje europejskie Ukrainy. Misja Ukraina wabi czytelnika za kulisy fascynującej gry polityczno-dyplomatycznej, zaprezentowanej w formie dynamicznej narracji usłanej intrygami.

Javier Solana

Sekretarz generalny NATO (1995–1999), wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej
ds. wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa (1999–2009)

Maciej Olchawa (ur. 1983) urodził się w Zakopanem, a dorastał w Chicago. Dyplom BA z zakresu historii i studiów międzynarodowych uzyskał na Loyola University Chicago. Studia magisterskie – europeistykę oraz ukrainoznawstwo – ukończył na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 2008–2014 był pracownikiem Parlamentu Europejskiego, gdzie między innymi pełnił funkcję doradcy politycznego ds. ukraińskich w Komisji Spraw Zagranicznych oraz Delegacji PE do komisji współpracy parlamentarnej UE-Ukraina. Autor książek Imperialna rozgrywka: Ukraina w geopolitycznej strategii Stanów Zjednoczonych oraz Gwiazdy i tryzub: Europejska integracja Ukrainy. Jego artykuły ukazały się na łamach dwumiesięcznika „Arcana”, „Eastbook.eu”, „The Diplomat” oraz „The Huffington Post”.

RM
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-777-3517-6

Liczba stron: 216

Format: 158x213mm

Cena katalogowa: 29,90 zł