Lekarz z Auschwitz

Szymon Nowak

Lekarz z Auschwitz

7.3

(116 ocen) wspólnie z

39,90 zł

2594

 

Styczeń 1945 r., w Auschwitz-Birkenau pozostaje 4800 więźniów, którzy nie nadawali się nawet do pędzenia na zachód w marszach śmierci. Komory gazowe wysadzono w powietrze, a wojska sowieckie wdzierają się w głąb obrony hitlerowskiej w takim tempie, że obozowi SS-mani nie zdążyli zabić garstki ocaleńców.

5 lutego, Józef Bellert wraz z grupą ponad trzydziestu krakowskich lekarzy i pielęgniarek wyjeżdża do Oświęcimia. Przez osiem miesięcy prowadzi prawdopodobnie największy szpital polowy w Europie. Mimo braku kanalizacji, wody jedzenia i leków niesie pomoc medyczną wyzwolonym więźniom. Jego pacjenci ważą średnio 25-30 kg. Boją się ludzi w kitlach i strzykawek, które kojarzą im się z zastrzykami z fenolu, którymi niemieccy zwyrodnialcy uśmiercali chorych więźniów.

Trudno w to uwierzyć, ale z 4800 chorych przywrócił do życia i zdrowia 4400 pacjentów.

Józef Bellert - cichy bohater, którego biografią można obdzielić kilkanaście osób. Konspirator PPS, żołnierz Legionów i sanitariusz brygady Piłsudskiego, działacz niepodległościowy i społeczny, żołnierz września 1939 i Powstaniec Warszawski. Skromny lekarz powiatowy z Pińczowa.

Fronda
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-661-7788-8

Liczba stron: 336

Format: 160x225mm

Cena katalogowa: 39,90 zł

Lekarz z Auschwitz - Szymon Nowak

Ewa Szujska

Gorąco polecam!

Ciekawa książka o wyzwoleniu obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau oraz losach byłych więźniów. Książka przedstawia postać Józefa Bellerta, który jako lekarz za wszelką cenę starał się pomagać potrzebującym, schorowanym i wygłodniałym. Książka z całą pewnością jest warta przeczytania. 


Ola Dudziak

Koniecznie do przeczytania

Książka opowiada o losach i działaniach lekarza Józefa Bellerta, który 1945 roku przyjechał do Oświęcimia wraz z grupą innych lekarzy i pielęgniarek, gdzie po wyzwoleniu obozu zostało w nim 4800 więźniów. 

W "Lekarzu z Auschwitz" poznajemy bohaterską postawę lekarza, który nie bał się ruszyć z pomocą ludziom, którzy zostali skazani na śmierć. Książkę czyta się bardzo dobrze, a wszelkie opisy w niej zawarte nie przytłaczają. Według mnie bardzo dużym plusem lektury są zamieszczone liczne ilustracje. Gorąco polecam tę książkę, jest to naprawdę kawał dobrej literatury. 

Justyna Morawiec

Niesamowita historia

Niesamowita historia o tym jak bardzo zawód lekarza i pielęgniarki jest potrzebny. Historia o tym jak grupa medyków porzuca swoje dotychczasowe życie aby ruszyć do miejsca z którego na każdym kroku czuć śmierć i cierpienie. Bardzo wzruszającą historia o dobroci ludzkiej i o tym, że warto pomagać. Uważam, że każdy powinien przeczytać taką książkę aby docenić trud z jakim mierzyli się i mierzą lekarz, pielęgniarki i inni pracownicy medyczni.