Koh-i-Noor Historia najsłynniejszego diamentu świata

Anand Anita

Koh-i-Noor Historia najsłynniejszego diamentu świata

6.8

(60 ocen) wspólnie z

22,07

 

Pierwsza pełna historia najsłynniejszego diamentu świata, Koh-i-Noora, czyli Góry światła.
29 marca 1849 roku dziesięcioletni maharadża Pendżabu został wprowadzony do sali tronowej Pałacu Luster we wspaniałym forcie Lahaur. Tam w czasie publicznej ceremonii, wystraszony, ale zachowujący godność chłopiec, formalnie przekazał prawdziwe skarby najbogatszego państwa Indii prywatnej korporacji – Kompanii Wschodnioindyjskiej. Został również zmuszony do podarowania brytyjskiej monarchini, królowej Wiktorii, prawdopodobnie najcenniejszego przedmiotu na subkontynencie: słynnego brylantu o nazwie Koh-i-Noor.
Na historię klejnotu, będącego przede wszystkim symbolem władzy, składały się w tamtym czasie głównie plotki z bazarów Delhi, niemniej uznawane za obowiązującą wersję. Dopiero teraz kamień został odmitologizowany. W rezultacie świat może nareszcie poznać jego prawdziwe dzieje, pełne chciwości, zbrodni, tortur i morderstw, kolonializmu i grabieży – autorom udało się bowiem dotrzeć do wielu, nieznanych wcześniej źródeł, znajdujących się między innymi w południowej i środkowej Azji.
Historia kończy się na opisie budzącego kontrowersje obecnego miejsca przechowywania drogocennego kamienia: londyńskiej Tower, gdzie w muzeum klejnotów królewskich zdobi koronę królowej matki.

Noir Sur Blanc
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2019-01-17

ISBN: 978-83-656-1396-7

EAN: 9788365613967

Tytuł oryginalny: Koh-i-Noor: The History of the World's Most Infamous Diamond

Liczba stron: 272

Format: 15.0x24.0cm

Cena detaliczna: 35,00 zł

Komentarze nie są potwierdzone zakupem