Jezus umarł w Polsce

Mikołaj Grynberg

Jezus umarł w Polsce

7.9

(101 ocen) wspólnie z

3107

 

"Kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat." Tu była cisza spokój, ptaszki śpiewały, aż któregoś dnia zamiast ptaszków usłyszeliśmy dźwięki helikopterów. Potem zaczęło się znajdować buty i ubrania. Potem ludzi. Nikt z bohaterek i bohaterów tej książki nie wiedział, co ich czeka, kiedy pierwszy raz zdecydowali się pomóc uchodźcom. Nie wiedzieli, że będą musieli ukrywać się, nie tylko przed służbami państwa, ale również przed swoimi sąsiadami. Że pomaganie nada ich życiu największy sens, ale też odbierze spokój, życie rodzinne, czasami pracę, wypali w nich nieusuwalne emocjonalne piętno.
Tymczasem państwo polskie wciąż nie umie zapobiec kryzysowi humanitarnemu na granicy białoruskiej, bo wybiera rozwiązania siłowe zamiast sięgać po systemowe. Konsekwencją tego są dziesiątki ofiar, o których już dzisiaj wiemy i setki, o których dowiemy się w przyszłości. Ludzie, których głosy wybrzmiewają w tej książce, wzięli odpowiedzialność za tę sferę, która została porzucona przez państwo. Dzisiaj są obiektami prześladowań, kiedyś będą kolejnym w historii Polski listkiem figowym. Wyznawcy boga, honoru i ojczyzny ich właśnie będą niedługo nosić na sztandarach. By zapomnieć o hańbie polskich służb, im właśnie będą budować pomniki, ale znowu będzie za późno.
„Jezus umarł w Polsce” - więcej informacji od księgarni Matras

Reportaż pod tytułem „Jezus umarł w Polsce” został napisany przez Mikołaja Grynberga. To nie tylko pisarz i dziennikarz, ale również fotograf, który potrafi płynnie przeplatać obraz ze słowem. To współczesna historia o sytuacji mającej miejsce na granicy polsko-białoruskiej. Książka przedstawia punkt widzenia osób niosących pomoc uchodźcom, często z narażeniem własnego spokoju, pracy czy życia rodzinnego. Nie jest to lekka lektura na wakacje, ale zdecydowanie warto ją przeczytać, żeby zobaczyć rzeczywistość, która często umyka i której z wygody wielu woli nie dostrzegać. Książka pod tytułem „Jezus umarł w Polsce” otwiera oczy. Mikołaj Grynberg przedstawił szereg rozmów na trudne tematy, dzięki czemu stworzył szczery i bardzo potrzebny reportaż.

Agora
Broszurowa ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-268-4246-7

Liczba stron: 320

Format: 13.5x21.0cm

Cena detaliczna: 49,99 zł

Komentarze nie są potwierdzone zakupem