Gry losowe

35,00 zł

3275

 

„Styl tego utworu szlifował w swoim domu na Podolu bez pośpiechu całymi latami, podobnie jak srebrną gałkę, zdobiącą niegdyś czajnik do herbaty. Ten w istocie banalny przedmiot miał stać się kluczowym rekwizytem w zakończeniu jego biografii, która jak dobrze napisana powieść domagała się odpowiedniego epilogu i zaskakującego rozwiązania wszystkich wątków. Gdy doszedł do wniosku, że jest wystarczająco gładka i z powodzeniem może zastąpić kulę, nabił nią pistolet, po czym przystawił lufę do skroni”.
Ach, ta Zofiówka
„Polska wykonała najbardziej niebezpieczną część roboty w Europie i jak zwykle niewiele z tego ma; profity i tak zgarniają inni”.
Leopolis
„Rachunki za biesiadę regulował kwatermistrz zapasami tytoniu, przeważnie zdobytymi na nieprzyjacielu, bo tytoń podczas wojny pozostawał jedyną pewną walutą, do tego w pełni wymienialną, której nie czepiały się żadne wahania kursów”.
Sady orzechowe
„Jeszcze dzisiaj na Ukrainie, bez zaglądania w mapy, wiemy dokładnie dokąd sięgała II Rzeczpospolita. Wystarczy zestawić ze sobą wygląd miast, miasteczek i wsi. Chcąc się o tym przekonać, któregoś dnia wyruszyłem na wschód z Ostroga. Przed wojną zaraz za dzielnicą Nowe Miasto zaczynała się Rosja Sowiecka. Granica ryska przebiegała korytem niewielkiej rzeki o wdzięcznej nazwie Wilja, dopływem Horynia. Po obydwu stronach płynącej wśród oczeretów rzeczki spotykamy te same szerokie przestrzenie Wołynia, a jednak obydwie części różnią się między sobą”.
Portret pewnego Kresowiaka
„Ateizm po chłopsku to w restauracji Deżawiu w Odessie cały jesiotr w warzywach. Niezbyt duży, ale też i nie za mały. Jak pięknie prezentował się na stole, kolorystycznie i w ogóle! Aż żal było zacząć jeść. Dlatego całe towarzystwo długo ociągało się, zanim przystąpiło do rozdzielania ryby na porcje”.
Ateizm po chłopsku

Spis treści

ZACHÓD SŁOŃCA W JAŁOWCU
Ach, ta Zofiówka
Sady orzechowe
Portret pewnego Kresowiaka
Gry losowe
Zachód słońca w Jazłowcu
Leopolis
Toccata kresowa

ATEIZM PO CHŁOPSKU
Cyfra imperatorska
Gurzuf
Herbata krymska
Miód stepowy
Rozterka Dostojewskiego
Chrzest Okudżawy
Ateizm po chłopsku

MOWA ZALEŻNA
Ugryź się w język
Dyktatura informacji
Kategoria miejsca
Wytwórnie fanatyzmu
Osłabianie prawdy
Mowa zależna

GUBERNIA FAKTOIDÓW
La vida es un tango
Ikony kultury masowej
Kant
Lustro Czechowa
Gubernia faktoidów

PAPUGA CHURCHILLA
Późne teksty
Esej dla zaginionych bez wieści
Podręcznik uwodzenia
Wróżba Rasputina
Mistyka podróży
Herbata z liści cynamonu
Papuga Churchilla
Drzwi sekretne
Buszujący w stylach
Dobranoc, Panie Kafka
Adresy literatury
Syndrom klucza
Piasek i czas
Grecka triada
Przeminęło z dymem

ZBUNTOWANA REPUBLIKA SŁÓW
Zbuntowana republika słów

Śląsk
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-716-4938-7

Liczba stron: 308

Format: 145x205mm

Cena katalogowa: 35,00 zł