Czarna owca medycyny. Nieopowiedziana historia psychiatrii

Jeffrey A. Lieberman

Czarna owca medycyny. Nieopowiedziana historia psychiatrii

39,90 zł

2415

 

Psychiatria, jako jedna z dziedzin medycyny od wielu lat cieszyła się wątpliwą opinią. Skorzystanie z pomocy psychiatry uchodziło za słabość, powodowało wstyd i niejednokrotnie wiązało się z ostracyzmem społecznym. Nawet coraz to śmielsze teorie obalające mity na temat leczenia schorzeń psychicznych nie pomagały.
Z pomocną dłonią w swej książce wychodzi do nas Jeffrey A. Lieberman – były szef Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. W niemalże detektywistyczny sposób odkrywa przed nami karty historii, tej jednej z najciekawszych dziedzin medycyny.
Książka zwraca uwagę z czym przez lata zmagali się psychiatrzy, którzy za wszelką cenę próbowali dojść do źródeł niektórych chorób i ich skutecznego leczenia. A co najważniejsze autor opowiada jak ciężką drogę przeszli specjaliści z tej dziedziny, by uświadomić społeczeństwu, że choroby, którymi się zajmowali, istnieją naprawdę.

Książka pozwoli Ci poznać odpowiedzi na następujące pytania:
• Co łączyło Zygmunta Freuda ze Steve’em Jobsem?
• Jak wyglądały prehistoryczne przypadki trepanacji czaszki?
• Dlaczego choroby psychiczne leczono lobotomią?
• Co wspólnego miał gangster Al Capone z kompozytorem Robertem Schumannem?

Poznańskie
Broszurowa ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-665-1740-0

Liczba stron: 344

Poznańskie

Cena katalogowa: 39,90 zł

Nieopowiedziana historia psychiatrii

Weronika

Polecam!

„Czarna owca medycyny" to fascynująca podróż w głąb ludzkiego mózgu, a właściwie do jego psychiki. Książka Jeffrey'a A. Liebermana - byłego szefa Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego przedstawia historię światowej psychiatrii w popularnonaukowym ujęciu To książka o ciekawych przypadkach, ale niestety też błędach i wpadkach nauki. Możemy przeczytać m.in. o trudnych początkach psychiatrii, pierwszych terapiach i lekach, kontrowersyjnych sposobach leczenie. Mimo że jest wypełniona naukowymi terminami, czyta się jak fascynującą powieść. Jest nie tylko bardzo ciekawa, ale wciąga nawet takiego laika w temacie medycyny, jak ja! Zakup jej, to był strzał w dziesiątkę. Kilku moich znajomych, już ją przeczytało i też są zachwyceni. Czekam z niecierpliwością na kolejne historie z świata medycyny, a tymczasem polecam wszystkim gorąco!

Klaudia

Bardzo ciiekawa pozycja

Zawsze bardzo mnie dziwiło to, że w naszym społeczeństwie gdy wspomina się o chorobach ludzkich organów to nie jest to zaskoczeniem. Cóż, zdarza się. Jednak gdy to psychika zawodzi, robi się jakoś niezręcznie i w ogóle lepiej nie poruszać tego tematu. „Czarna owca medycyny" pokazuje żmudną drogę lekarzy psychiatrii, którzy musieli przejść, zanim świat zrozumiał, że mózg też się czasem psuje, i że wpływa to w dużej mierze na psychikę. Mimo że społeczeństwo jest w tej kwestii coraz bardziej świadome, to osoby z chorobami psychicznymi nadal są najbardziej stygmatyzowanymi pacjentami. Autor Jeffrey A. Lieberman w sposób prosty i przejrzysty wyjaśnia czytelnikowi trudną i pokrętną historię psychiatrii, tytułowej czarnej owcy, która przez lata musiała udowadniać, że choroby psychiczne istnieją naprawdę! Znajdziemy tutaj sporo ciekawostek jak np. lobotomii, czyli kontrowersyjnym zabiegu, który jeszcze do niedawna był praktykowany, a także o terapii gorączką czyli wywoływaniem gorączki u pacjenta, która miała uleczać niektóre zaburzenia psychiczne. Polecam gorąco wszystkim. Ja podchodziłam do niej sceptycznie, bo to totalnie nie moje klimaty, ale po przeczytaniu byłam zachwycona!

Mateusz Orzechowski

"Czarna owca medycyny"

Uważam, że neurologia i psychiatria to dwie najbardziej fascynujące gałęzie medycyny, a jednocześnie nieodkryte i niedocenione. Fascynuje mnie myśl, że mózg ludzki posiada tajemnice, których jeszcze nie odkryliśmy. „Czarna owca medycyny" to dla mnie strzał w dziesiątkę! Niesamowicie ciekawa, podparta autentycznymi przykładami. Zaburzenia psychologiczne, funkcjonalność mózgu, wpadki nauki i wiele, wiele więcej! Lektura obowiązkowa dla przyszłych psychologów i psychiatrów! Polecam

Cena pakietu

84,80 zł

5109

Cena pakietu

79,80 zł

4809

Cena pakietu

79,80 zł

4809

Cena pakietu

76,80 zł

4629

Cena pakietu

84,80 zł

5109