Chiński obwarzanek. Od Tajwanu po Tybet, czyli jak Chiny tworzą imperium

Michał Lubina

Chiński obwarzanek. Od Tajwanu po Tybet, czyli jak Chiny tworzą imperium

54,99 zł

4124

 

Fenomenalny skok cywilizacyjny, pozycja drugiego supermocarstwa świata oraz jednego z najważniejszych graczy politycznych i gospodarczych − dla Chin to wciąż za mało. Na drodze do „wielkiego odrodzenia narodu chińskiego” stoi niezależny Tajwan. Odbudowując imperium, Chińska Republika Ludowa już wcześniej podporządkowała sobie Mandżurię, Mongolię Wewnętrzną, Ujgurię, Tybet, Hongkong i Makau. Czy opierające się jeszcze Tajwan i Mongolia podzielą ich losy? Skąd bierze się chiński pęd imperialny i co oznacza dla reszty świata?

Michał Lubina odwiedził wszystkie opisywane miejsca, a w tej książce ukazuje Państwo Środka widziane nie z centrum, lecz z pograniczy. Ta rzadka perspektywa oraz wielość opisanych tu procesów tworzą nieznany obraz współczesnych Chin.


Michał Lubina – naukowiec, publicysta i podróżnik. Doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, wykładowca w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Napisał dziesięć książek, w tym Niedźwiedzia w objęciach smoka, i ponad sto artykułów, głównie o Azji. Otrzymał wiele nagród za osiągnięcia naukowe, a także stypendiów, w tym od rządu polskiego (wyjazdowe, w Pekinie) i tajwańskiego (w Tajpej). Mieszkał w Chinach kontynentalnych i na Tajwanie.


Chiny, Państwo Środka, pokazywane są najczęściej od środka właśnie lub wręcz przeciwnie – z oddali, zza Wielkiego Muru. Wszędobylski autor proponuje nam perspektywę odmienną, unikatową, czyli spojrzenie na Chiny z obrzeży: Mongolii, Xinjiangu, Tajwanu czy Tybetu. Michał Lubina podaje, gdzie był, co widział, z kim rozmawiał. Pisze konkretnie, ironicznie, ze swadą, a jako że jest przecież akademikiem, nie tylko wędrowcem, swą relację opiera na solidnych źródłach. Czego chcieć więcej? Tylko czytać i poznawać Chiny od zupełnie innej strony, aniżeli zazwyczaj się to czyni.

Prof . Bogdan Góralczyk, autor Chińskiego tryptyku, unikatowych książek o chińskiej transformacji ostatnich dekad, a także publikacji o Birmie-Mjanmie, Tajlandii i Węgrzech.Chiński obwarzanek. Od Tajwanu po Tybet, czyli jak Chiny tworzą imperium - więcej informacji od księgarni Matras

""Chiński obwarzanek. Od Tajwanu po Tybet, czyli jak Chiny tworzą imperium"" to niezwykłą podróż do serca azjatyckiego giganta, uchwyconą przez błyskotliwe pióro Michała Lubiny. Autor, będący zarówno naukowcem, jak i podróżnikiem, dostarcza nam szczegółowego obrazu procesów, które doprowadziły Chiny do pozycji supermocarstwa. Jednak, co więcej, niezmiernie istotne jest spojrzenie, jakie proponuje Lubina. Kraj ten jest prezentowany nie z perspektywy potęgi swoich miast, lecz z mało znanego nam obrazu jego pograniczy.

W ekscytującej relacji od Tajwanu do Tybetu, Lubina rzuca światło na skomplikowane relacje ChRL z tymi obszarami. Książka analizuje nie tylko aspekty polityczne i gospodarcze tych relacji, ale również oddaje głos ludziom tam mieszkającym, ukazując tym samym pełniejszy obraz tego, jak Chiny tworzą swoje imperium.

Z perspektywy autora, który przebywał zarówno w Chinach kontynentalnych, jak i na Tajwanie, ukazane są realia życia na tych terenach, a także skomplikowane procesy polityczne i społeczne, które miały miejsce. Lubina zręcznie łączy umiejętności akademickie z doświadczeniem podróżnika, oferując czytelnikom jednocześnie solidne informacje naukowe i fascynujące anegdoty.

""Chiński obwarzanek"" to pozycja obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych współczesnymi Chinami. Dzięki niej poznajemy nie tylko geopolityczne ambicje tego kraju, ale także zrozumiemy, jak te aspiracje wpływają na codzienne życie ludzi na różnych obszarach tego ogromnego kraju. Książkę poleca Prof. Bogdan Góralczyk, ceniony sinolog i autor wielu publikacji dotyczących Azji.

Szczeliny
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: Pierwsze

ISBN: 978-83-813-5349-6

Liczba stron: 400

Szczeliny

Format: 135 x 205mm

Cena katalogowa: 54,99 zł

Rok wydania: 2023

Komentarze nie są potwierdzone zakupem