Koszyk 0
Opis:
New Bremen w stanie Minnesota, rok 1961. Okres niewinności i nadziei dla kraju pod wodzą nowego, młodego prezydenta. Jednak dla trzynastoletniego Franka Druma, syna pastora, było to ponure lato, w czasie którego śmierć często odwiedzała miasto. Jawiła się pod wieloma postaciami: wypadku, samobójstwa, morderstwa i jako naturalna kolej rzeczy. Kiedy tragedia uderza w rodzinę Drumów, Frank musi przestać zamartwiać ... się sprawami typowymi dla nastolatka i odnaleźć się w świecie dorosłych. Świecie, który jest przepełniony sekretami, kłamstwami i niewyjaśnionymi okolicznościami. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • William Kent Krueger
  • 2016
  • 1
  • 404
  • 205
  • 140
  • 9788363579-69-2
  • 9788363579692
  • ZD73G

Recenzje czytelników

Zwyczajna łaska

Ocena:
Autor:
Data:
Decydują się na tę lekturę, kierowałam się szczególnie ciekawością. Książa nagradzana, a opis intrygujący, więc jak przejść obojętnie obok książki, która dodatkowo kusi piękną okładką. Byłam ogromnie ciekawa, dla kogo jest ta powieść. Dla dzieci, gdyż głównym bohaterem jest trzynastolatek, czy dla dorosłych, ponieważ jest opowiedziana przez tego właśnie chłopca, tylko po upływie czterdziestu lat. Zderzenie dojrzałości z młodzieńczą brawurą okazało się błyskotliwym pomysłem ...

Trzynastoletni Frank Drum, syn pastora żyje w biedniejszej części New Bremen w stanie Minnesota. Jest jeszcze młody, lecz życie zderza go ze śmiercią więcej razy niż niejednego dorosłego człowieka. Takie doświadczenia wpływają na ludzi nieodwracalnie i tak jest w przypadku Franka. Chłopak dorasta w zastraszającym tępię i choć nie zawsze postępował słusznie, to z upływem lat potrafi dostrzec to, co było wówczas dla niego niewidoczne. Rodzina Drumów i Brandtów to główni bohaterowie, których łączy muzyka, bliskie relacje ich dzieci oraz tajemnice przeszłości. Co dziwne nie wszystkich bohaterów polubiłam, nawet Frank mnie wielokrotnie denerwował, lecz skupiłam się na całej historii, kłamstwach i sekretach do odkrycia.
Frank wychował się w rodzinie wierzącej w Boga, więc wiara odgrywa tu ogromna rolę.

Bohaterowie poszukują ukojenia i wyjaśnień, lecz również potrafią wyrazić swoją wdzięczność. Wiara wpłynęła bardzo szczególnie na odbiór całej książki i czytając ją miałam poczucie ważności i doniosłości, bo ta opowieść właśnie taka jest, ponadczasowa i niepospolita.

Należy zwrócić szczególną uwagę na styl Williama Kenta Kruegera. Piszę lekko, momentami nawet tkliwie. Opisy są plastyczne i zadziwiająco lekko czyta się tę historię. Powieść dotyka trudnych tematów, śmierci i licznych kłamstw, lecz pomimo niektórych wstrząsających momentów, język jest delikatny i nie znajdziecie tu drastycznych szczegółów.

Książka w szczególności dla starszej młodzieży, stojącej na pograniczu dorosłości oraz koneserów osobliwych powieści, które oddziałują na czytelnika i pozostawiają po sobie ślad.

„Zwyczajna łaska” to książka wyjątkowa. Jej fragmenty wracają do człowieka długo po lekturze i w najmniej oczekiwanych momentach. Polecam 4+/6
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

"ZWYCZAJNA ŁASKA" - WILLIAM KENT KRUEGER

Ocena:
Autor:
Data:
"Zwyczajna łaska" to powieść, która przyciągnęła mnie swoją przepiękną okładką, ale także ciekawym opisem. Książka jest opowiedziana z perspektywy trzynastoletniego dziecka, jednak po upływie czterdziestu lat. Taki zabieg wydał mi się niezwykle oryginalny i interesujący. Sprawił również, że zaczęłam zastanawiać się do kogo tak właściwie skierowana jest ta historia. Dla dzieci czy może starszych czytelników ... Postanowiłam przekonać się na własnej skórze i poznać twórczość Williama Kenta Kruegera. Jak wypadło moje pierwsze spotkanie z tym autorem? Jeśli szukacie odpowiedzi na to pytanie, zapraszam Was do zapoznania się z dalszą częścią recenzji, w której z pewnością znajdziecie na nie odpowiedź.

Historia rozgrywa się w roku 1961, w New Bremen w stanie Minnesota. Głównym bohaterem jest trzynastoletni Frank Druma - syn pastora. Chłopiec jest zmuszony dosyć szybko dorosnąć, ponieważ w mieście zaczynają dziać się niepokojące rzeczy. Śmierć zbiera żniwo, a wkrótce także rodzinę Drumów spotyka nieszczęście. Frank próbuje zrozumieć i oswoić się z tymi jakże trudnymi wydarzeniami.

Na samym początku warto wspomnieć, że główny bohater pochodzi z rodziny głęboko wierzącej w Boga, dlatego też wiara odgrywa w tej powieści istotną rolę. Wydaje mi się to ważne, ponieważ zdaję sobie sprawę, że niektórym czytelnikom może to odrobinę przeszkadzać. Na szczęście ja nie miałam z tym żadnego problemu i absolutnie nie przeszkadzało mi to w poznawaniu losów tego trzynastoletniego chłopca.

William Kent Krueger posługuje się lekkim językiem, który jest łatwy do zrozumienia, ale z drugiej strony potrafi także przekazać istotne wartości. To nie jest kolejna banalna historia o problemach nastoletniego chłopca. To powieść, która ukazuje próbę wkroczenia w dorosłość i zrozumienia przez małego chłopca, otaczającej go szarej rzeczywistości.

Po przeczytaniu "Zwyczajnej łaski" mogę stwierdzić, że jest to pozycja przeznaczona szczególnie dla starszej młodzieży, a także dla każdego dla kogo wiara jest ważną wartością. Z pewnością takie osoby najbardziej docenią przekaz autora i będą zachwycone wspaniałym klimatem tej opowieści.

"Zwyczajna łaska" to książka, która niewątpliwie skłoniła mnie do refleksji i wywołała wiele wspaniałych emocji. Trudno uwierzyć, że na samym początku podchodziłam do tej lektury z dużym dystansem, jednak cieszę się, że postanowiłam zaryzykować i przekonałam się, że warto był spędzić z nią czas. Mam nadzieję, że po przeczytaniu mojej recenzji, zwrócicie uwagę na twórczość Williama Kenta Kruegera i być może skusicie się na napisaną przez niego opowieść.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena