Koszyk 0
Opis:
Czy żyjemy dzisiaj w najbardziej pokojowej epoce w historii ludzkości? Nieustanny zalew informacji o wojnie, przestępczości i terroryzmie sprawia, że świat wydaje się coraz bardziej krwawy. Autor bestsellerów psychologicznych Steven Pinker pokazuje jednak, że natężenie przemocy od wielu stuleci maleje. Jak to się stało? Pinker bada wewnętrzne demony, które skłaniają nas do przemocy, i anioły, któ ... re nas od niej odciągają. Następnie pokazuje, jak ideowe i praktyczne zmiany doprowadziły do zwycięstwa lepszej, anielskiej strony naszej natury. Przy okazji autor obala wiele mitów na temat przemocy i przedstawia nowe argumenty na obronę nowoczesności i oświecenia. W książce tej Pinker, za pomocą narzędzi psychologicznych i historycznych, stwarza niezwykły obraz stopniowego zwycięstwa ludzkości nad przemocą. „Mistrzowska książka”. „Wall Street Journal” „Zdumiewająco dobra książka”. Nicholas D. Kristof, „The New York Times” „Subtelne dzieło z filozofii naturalnej dorównujące największym osiągnięciom myślicieli oświeceniowych… Pinker pisze jak anioł”. „The Econimost” „Jedna z najważniejszych książek, jakie czytałem - nie tylko w tym roku, ale w całym życiu”. Bill Gates. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • 2015
  • 1
  • 984
  • 230
  • 160
  • 978837785-774-8
  • 9788377857748
  • ZCZDC

Recenzje czytelników

Polecam.

Ocena:
Autor:
Data:
Pinker prezentuje wiele przykładów dot. złych i przemocowych zachowań ludzi, a swoje tezy popiera licznymi dowodami. Całość wywodów uzupełniają także liczne ciekawostki, anegdoty, wykresy.Za ich sprawą autor zwraca nam uwagę na wiele faktów, drobiazgów, których często nie zauważamy lub które traktujemy jako oczywiste.
Zmierzch przemocy przede wszystkim zaskakuje. Z wieloma tezami stawianymi przez Pinkera możemy się nie zgadzać, z wieloma dyskutować, ale niewątpliwie sporo w nich racji ... Jednak tym co najbardziej mnie zachwyciło w książce to fakt, iż porządnie zmusza ona nie tylko do myślenia, ale także do przeanalizowania wielu, bardzo wielu spraw, zachowań i tego, co często w nas samych drzemie. Pozycja cenna i potrzebna także z tego powodu, iż przemoc i zło są ponadczasowe, ogólnie występujące i niezależne od rasy, szerokości geograficznej, kultury, czy religii.
Za sprawą niniejszej książki odbyłam fascynującą podróż w krainę zła, przemocy i ludzkiej natury. Nie ukrywam, początkowo musiałam przyzwyczaić się do stylu narracji Pinkera, pierwsze kilkadziesiąt stron było trudne do przyswojenia, ale póżniej z każdą kolejną stroną było coraz lepiej.
Książka jest niewątpliwie kontrowersyjna (dlaczego? sami się o tym przekonacie w trakcie lektury), ale także potrzebna, mądra i ciekawa.
Bardzo cennym uzupełnieniem wywodów autora jest liczna (wraz ze spisem ilustracji zajmująca blisko 100 stron) bibliografia.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena