Koszyk 0
Opis:
"Ukradłem każdego centa i przepuściłem wszystko na eleganckie ciuchy, komfortowe chaty, superpanienki i zabawę. Imprezowałem we wszystkich europejskich stolicach, opalałem się na wszystkich najsłynniejszych plażach świata". Frank W. Abagnale Frank W. Abagnale, znany też jako Frank Williams, Robert Conrad, Frank Adams i Robert Monjo, był jednym z najbardziej bezczelnych i pomysłowych oszustów i fał ... szerzy w historii. Podczas krótkiej, lecz efektownej "kariery" siedział za sterami pasażerskiego odrzutowca w przebraniu pilota, udawał lekarza w szpitalu, wykonywał zawód adwokata, nie mając żadnych uprawnień, wykładał na uniwersytecie jako profesor socjologii i posługując się fałszywymi czekami, zgarnął ponad dwa i pół miliona dolarów (dziś byłoby to trzydzieści milionów!). Wszystko to osiągnął, zanim skończył dwadzieścia jeden lat. Znany policji dwudziestu sześciu krajów i pięćdziesięciu stanów USA, Abagnale wiódł wygodne, wystawne życie - do czasu, gdy dosięgła go sprawiedliwość - teraz zaś uznawany jest za wybitnego eksperta od przestępstw finansowych. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • Amber
  • miękka
Mniej Więcej
  • Frank Abagnale
  • 2003
  • 175
  • 9788324159413
  • 9788324159413
  • ZDDA7

Recenzje czytelników

CO MU ZROBISZ, JAK GO ZŁAPIESZ?

Ocena:
Autor:
Data:
Czytelnicy i widzowie uwielbiają niepokornych bohaterów, którzy igrając z wszelkimi zasadami i normami, bez czynienia komukolwiek krzywdy, uciekają przed stróżami prawa walcząc o wolność i nutę szalonego bogactwa w swoim życiu. Tym bardziej, kiedy takie historie oparte są na faktach. A ta właśnie, rozsławiona przez film Stevena Spielberga z 2002 roku, nie tylko napisana została na kanwie autentycznych zdarzeń, ale przede wszystkim jej współautorem jest nie kto inny ... jak główny bohater przedstawionej w niej historii!

Frank Abagnale był zwykłym chłopakiem, jakich wielu, jednak ten stan rzeczy odmienił się diametralnie w wieku szesnastu zaledwie lat. Co takiego się wówczas stało? Rodzice Franka rozwiedli się, a chłopak zmuszony zdecydować z kim chce zostać, znalazł trzecie wyjście – uciec z domu i radzić sobie samemu. Ponieważ wyglądał na więcej lat, niż miał w rzeczywistości, młody Abagnale postanowił wykorzystać ten fakt, ale zamiast zacząć normalną pracę, zaczął fałszować czeki. Wykorzystując luki i słabości bankowego systemu szybko zdobył pieniądze. Kolejne sukcesy na przestępczym polu sprawiły, że zaczął sięgać po więcej. Fascynacja lotnictwem pchnęła go do sfałszowania dokumentów pilota i korzystania z dobrodziejstw linii lotniczych pomagających swojemu personelowi. Potem został… nauczycielem, kierownikiem rezydentów szpitala, a nawet… prawnikiem. Przede wszystkim jednak został kimś innym. Najmłodszym oszustem w historii. Ściganym przez FBI Podniebnym Jamesem Bondem, który po latach wykorzystał swoją wiedzę, by… pomagać bankom.

Ta książka zdumiewa, bawi, zaskakuje, urzeka i daje do myślenia. Zupełnie jak bardzo udany film Spielberga o tym samym tytule, korzystając z rozrywkowych zabiegów snuje opowieść, w którą trudno jest uwierzyć, ale trudno jednocześnie odrzucić jej prawdziwość, skoro jednak wydarzyła się naprawdę. Wprawdzie od zdarzeń tu opisanych minęło już ponad czterdzieści lat, nadal są tak żywe, że równie dobrze mogłyby się wydarzyć tu i teraz. Może nie w tej formie, może nie na tych samych polach, zważywszy na obecne usprawnienia, nie mniej kto z całą pewnością powie, że drugi taki Frank Abagnale nie pojawi się na tym świecie? A może już gdzieś tam jest, tylko nikt jeszcze nie zdołał tego zauważyć?

Wracając do treści, rzadko zdarza się by autobiografia była tak emocjonującą, wypełnioną akcją i humorem opowieścią, po którą sięgnąć śmiało mogą wszyscy chcący dobrej książki. Lekki, przyjemny styl, ciekawa narracja, mnóstwo akcji i wydarzeń i solidna porcja wrażeń. Czyta się świetnie, aż chce się więcej, a po lekturze ma się ochotę zobaczyć film – nienależnie czy już się go wcześniej widziało, czy nie. Cieszy więc fakt, że wydawnictwo Amber zdecydowało się wznowić tę pozycję, warto ją bowiem poznać i to bardzo.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena