Koszyk 0
Opis:
Zła miłość to historia dziewczyny, którą unieszczęśliwiła pycha matki – aspiracje, których jej samej nie udało się zaspokoić. Matka jest dość prostą kobietą, ale kreuje się na kogoś wyjątkowego, wstydzi się swojej matki i swoich przodków. Kieruje się podwójną moralnością. Wygórowane ambicje w stosunku do córki pozbawiają ... jej praktycznie własnego życia, możliwości podejmowania wyborów, dorastania jak inne nastolatki. Wybiera jej nawet chłopaka, najlepszego jej zdaniem, bo takiego, którym można się pysznić. Niestety, chłopak wybiera się do seminarium duchownego, ale zanim to nastąpi, coś się między nimi nawiązuje. Dziewczyna nie może o nim zapomnieć, spotyka go kilka lat później, już jako księdza i rodzi się romans, ona zachodzi w ciążę. Zostaje sama z dzieckiem i wciąż wracającymi demonami z przeszłości. W końcu bierze się w garść i wykształcenie, którego tak bardzo chciała dla niej matka (akademia muzyczna, dziewczyna miała zostać "wielką pianistką") pozwala jej zrobić duże pieniądze i stanąć na nogi, zostaje kompozytorką piosenek pop. Aby się uporać z przeszłością postanawia opisać swoje życie coś w rodzaju autoterapii. Czytaj dalej >> << Zwiń
  • G+J RBA
  • miękka
Mniej Więcej
  • Danuta Noszczyńska
  • 2016
  • 300
  • 205
  • 145
  • 978838053-142-0
  • 9788380531420
  • ZDDRV

Recenzje czytelników

O miłości toksycznej

Ocena:
Autor:
Data:
Zła miłość to w tym przypadku miłość toksyczna. To dziwnie pojmowana miłość matki do dziecka. Oczywiście, że da się powiedzieć, iż Joanna chciała dla swojej córki jak najlepiej, tyle że tak naprawdę ona pragnęła zrobić z dziecka przedłużenie samej siebie; chciała realizować swoje dążenia z przeszłości, przerzucić na Marzenkę wszystkie swoje aspiracje, szczególnie te do życia na odpowiednio wysokim poziomie oraz do zajmowania znaczącej pozycji towarzyskiej. Joanna nie cofnie się przed niczym ... wstydzi się nawet własnej matki i zmusza ją, by wychodziła z domu, gdy przychodzą goście (a pod koniec okazuje się, do czego jeszcze była zdolna się posunąć). Sama się sobie dziwiłam, bo zazwyczaj takie bohaterki skrajnie mnie irytują, ale Joanna nie drażniła mnie zbyt mocno; chyba bardziej było mi jej szkoda, choć przecież była manipulatorką najwyższej próby. Może moje odczucia wynikały z faktu, iż Marzena szybko nauczyła się, jak sobie radzić z rodzicielką, a przy tym miała jeszcze wsparcie ze strony babci i jej nietypowych modlitw. Starsza pani to chyba zresztą najlepiej wykreowana postać tej książki – z jednej strony potrafiła rozbawić, ale jednocześnie to dzięki jej doświadczeniu i życiowej mądrości czytelnik skłaniał się ku najróżniejszym refleksjom.

Nie tylko Joanna miała wiele na sumieniu, poza, rzecz jasna, świadomością, że powinna mieć jakiekolwiek wyrzuty sumienia. Jeszcze gorsi, moim zdaniem, byli rodzice Nataniela (i on sam, ale to już inna kwestia, o której nie da się za wiele napisać, by nie zdradzać treści). Ich pycha, a przy tym hipokryzja, przechodziła wszelkie pojęcie. Nie chciałabym spotykać takich ludzi w prawdziwym życiu.

„Zła miłość” jest lekturą na kilka godzin i tylko nad tym mogę ubolewać – tak dobrze mi się ją czytało, że pochłonęłam ją jednym ciągiem i wcale nie chciałam kończyć, więc powieść dla mnie jest zwyczajnie za krótka. Zaliczę ją tym samym do tych udanych książek Danuty Noszczyńskiej. Mam nadzieję, że pozostałe z serii pojawią się w miarę szybko i że będą takie same w stylu, jak ta: będą zapewniały rozrywkę, ale i zmuszą do przemyśleń.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena