Koszyk 0
Opis:
Na podstawie powieści powstał znakomity film z Leonardo Di Caprio w roli głownej! W roku 1823 trzydziestosześcioletni Hugh Glass zaciąga się do oddziału formowanego przez Kompanię Futrzarską Gór Skalistych, który wyrusza na niebezpieczną wyprawę przez dziewicze, niezbadane terytoria. Pewnego dnia zostaje straszliwie poturbowany przez niedźwiedzia grizzly i oddany pod opiekę dwóch ludzi z oddziału– ... Johna Fitzgeralda, bezwzględnego najemnika oraz młodego Jima Bridgera, przyszłego „Króla ludzi gór”. Gdy do ich obozowiska zbliżają się Indianie, Fitzgerald i Bridger pozostawiają Glassa na pastwę losu. Co gorsza, zabierają rannemu broń i całe wyposażenie – wszystko to, co dawałoby mu jakąś szansę na samodzielne przeżycie. Opuszczony, bezbronny i wściekły, Glass składa samemu sobie obietnicę, że przetrwa. I że dokona zemsty. „Fascynująca opowieść o heroizmie i obsesyjnym pragnieniu wymierzenia kary”.Publishers Weekly „Zjawa to jedna z najbardziej poruszających, surowych i fascynujących opowieści o samotnej wędrówce, jakie kiedykolwiek czytałem”. Akiva Goldman, scenarzysta filmu Piękny umysł, zdobywca Oscara. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Michael Punke
  • 2016
  • 296
  • 205
  • 143
  • 9788379997244
  • 9788379997244
  • ZD6RM

Recenzje czytelników

zemsta doskonała

Ocena:
Autor:
Data:
Zacznę od tego, że nie bardzo rozumiem dlaczego książka ta nosi tytuł „ZJAWA”. Wiem, że tytuły książek czy filmów są różnie tłumaczone, jednak tym razem nie bardzo wiem dlaczego. Po francusku, po angielsku czy po niemiecku słowa zbliżone są do oryginału. Czyli „powrót” lub „powracający”. Nawet tytułowa Zjawa nie wynika z tekstu książki.

Cała akcja zaczyna się 1823 roku, kiedy to formułuje się grupa żeglarzy ... która jako Kompania Futrzarska Gór Skalistych wyrusza na niełatwą ekspedycję. W terenach dziewiczej tundry, gdzie tubylcy oraz zwierzęta stanowią śmiertelne zagrożenie, grupa realizuje swoje cele. W pewnym momencie jednak, niespodziewany atak grizzli na Hugh Glass`a zmienia przebieg całej wyprawy. W niesprzyjających warunkach Hugh zostaje porzucony w dziczy i uznany jako zmarły. Towarzysze wyprawy, przedzierając się przez roślinność docierają do statku, ale zagrożenie ze strony tubylców nadal jest wysokie. Hugh natomiast porzucony w głuszy i pozostawiony na pastwę losu, postanawia zebrać w sobie siły i za wszelką cenę przedostać się do zamieszkałego rejonu by zemścić się na towarzyszach. Czy mu się to uda? Czy tubylcy i groźna natura pozwolą mu na osiągnięcie swojego celu, mimo, że rany zadane przez dzikie zwierze nie ułatwiają przeżycia?

Autor w swojej opowieści wykorzystał autentyczne wydarzenia i bohaterów. Przy czym gro z opisanych wydarzeń to tylko wymysł literacki, gdyż niewiele informacje zostały zachowanych do dnia dzisiejszego. Główny temat opowieści stanowi przepełniony emocjami bohater, który kierując się zemstą dąży do obranego w czasie wyprawy celu. Autor opisuje niebywałą podróż, walkę z przeciwnościami losu, ale też ze słabościami ludzkimi. Zagrożenia dziewiczego terenu napotykane na każdej karcie książki, to dopiero początek problemów jakie bohater może spotkać na swojej drodze.

Książka w wielu przypadkach kojarzy mi się z książką Polewoja „Opowieść o prawdziwym człowieku”, który podobnie jak bohater zjawy musi walczyć w samotności z przeciwnościami losu i natury, ale też z własnym ciałem. O ile u Polewoja nie pojawia się uczucie zemsty, o tyle w Zjawie, jest to dominujący motyw.

Książkę czyta się dość przyjemnie i szybko. Wciąga na tyle, że nie pozwala odłożyć historii choć na moment. Polecam

www.lubieczytac.blogujaca.pl
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Oskarowo!

Ocena:
Autor:
Data:
Tak, to ta książka, której ekranizacja przyniosła upragnionego Oskara Leo Di Caprio! I chociaż są tacy, którzy twierdzą, że nagroda należała się niedźwiedziowi, to mi akurat (o dziwo) film się podobał. No ale najpierw byłam w kinie, potem sięgnęłam po książkę...I tradycyjnie - papier wygrywa z ekranem!
Czytałam książkę w czasie służbowego wyjazdu do Warszawy. Podróż pociągiem trwała kilka godzin i uwierzcie, że tyle wystarczyło ... Nie mogłam się oderwać i naprawdę z wielką przyjemnością przeniosłam się na odległe terytoria dzikiej Ameryki i podążałam tropem zdrajców.

Zjawa to opisana w formie powieści prawdziwa historia Hugh Glassa - trapera, który po ataku niedźwiedzia został ciężko ranny. Ponieważ stał się ciężarem dla swoich towarzyszy, Ci porzucili go na pewną śmierć, okradając na dodatek z broni oraz innych niezbędnych do przetrwania przedmiotów. Poharatany, niezdolny do normalnego poruszania się, polowania ani obrony Hugh przysięga zemstę zdrajcom. Praktycznie tylko silna wola oraz mnóstwo szczęścia pozwoliły mu przetrwać.

Zdecydowanie ogromnym plusem książki są fakty. Bardzo mi się podobały opisy życia poszczególnych bohaterów sprzed wypadku. Dzięki temu lepiej można zrozumieć motywy, jakimi się kierowali oraz odkryć co doprowadziło do takiego, a nie innego splotu wydarzeń. Tło historyczne nie przytłacza ale daje pełny obraz stosunków m. in. różnych plemion indiańskich oraz kolonizatorów brytyjskich czy francuskich. Przekrój społeczny bohaterów również jest spory, łączy ich głównie zagubienie w surowych warunkach oraz walka o osobiste przetrwanie.

Detale, które przytacza w Zjawie autor, pozwalają czytelnikowi "wejść w skórę" bohaterów. Poczuć lodowatą wodę w rzece i pot na plecach podczas ucieczki przed obdzierającymi ze skalpów Indianami. Zobaczyć splądrowane wioski i zamknięte forty, w których obdarci mężczyźni czekają na łut szczęścia. I poczuć powiew wolności i potęgi natury w wielkich lasach i na szczytach gór, gdzie człowiek jest tylko drobnym pyłkiem.

Jeśli film z oskarową rolą Di Caprio Wam się podobał - przeczytajcie książkę!
Jeśli Wam się nie podobał - tym bardziej ją przeczytajcie!
A jeśli nie oglądaliście filmu - sięgnijcie po książkę bez żadnych oczekiwań i uprzedzeń.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena