Koszyk 0
Opis:
Rok 1942, Kraków. Młoda dziewczyna zostaje wywieziona do Niemiec i zmuszona do pracy jako pokojówka w pewnej bogatej rodzinie. Rok 2006, Frankfurt. Zimową nocą zostaje popełnione mrożące krew w żyłach morderstwo. Ofiarą jest Henrietta Winkler - nestorka rodu wpływowych przedsiębiorców. Dzień później zostaje uprowadzony jej prawnuk, a porywaczowi wcale nie chodzi o okup. Rozpoczyna się wyrafinowana gra z przestępcą. Jaką rolę w całej sprawie odegra krakowski policjant ... Jakie sekrety zdradzą nieznane wcześniej rodzinne zdjęcia z czasów drugiej wojny światowej? Znana ze stalowych nerwów prokurator Miriam Singer będzie musiała zmierzyć się nie tylko z przestępcą, ale także z mrocznymi tajemnicami przeszłości. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Krystyna Kuhn
  • 2013
  • 320
  • 205
  • 135
  • 978-83-245-9088-9
  • 9788324590889
  • ZAVCQ

Recenzje czytelników

Zimowy morderca

Ocena:
Autor:
Data:
"Zimowy morderca" to dosyć głośna książka Krystyny Kuhn.
Nie jest to typowy kryminał, bo łączy w sobie grozę, dramat, tajemnicę, ale i powiązania do drugiej wojny światowej. To trzymająca w napięciu i wciągająca do ostatniej strony lektura, dla czytelników o mocniejszych nerwach i pasji do dedukcji.
Książka rozpoczyna się dosyć drastyczną sceną morderstwa Henriety Winkler, bogatej bizneswoman z Niemiec, nestorki rodu, która zauważa w ogrodzie swej posiadłości mężczyznę. Pewna ... że to zwykły natręt, wychodzi do niego i grozi mu policją. Wtedy bandyta atakuje ją i łamiąc jej kości, pozostawia na mrozie na pewną śmierć. W sprawę wyjaśnienia morderstwa, zaangażowana zostaje surowa prokurator, Miriam Singer. Jednak nawet jej profesjonalizm nie pomaga w śledztwie, a wszystkie poszlaki prowadzą do Polski, do Krakowa. Wkrótce porwany zostaje wnuk zamordowanej, Frederick, jednak ku zdziwieniu wszystkich, nikt nie odzywa się do rodziny w sprawie okupu. Jednak porywacz zgłasza się do dziennikarza, aby ten nagłośnił całą sprawę. Wszystko coraz bardziej się komplikuje, a na rozwiązanie zagadki i uratowanie Fredericka pozostaje coraz mniej czasu.
Książka pisana jest z perspektywy dwóch wątków. Współczesny, gdzie przede wszystkim akcję prowadzi Miriam, oraz wątek Zofii, dzięki której poznajemy jej dawne losy wojenne. Są one pisane w formie kartek z pamiętnika, przeplatane na przemian z rozdziałami. To dobre rozwiązanie, bo pozwala co jakiś czas oderwać się od trudnych i skomplikowanych wątków śledztwa. Jednak historia Zofii nie jest lekką odskocznią. To wzruszająca i dramatyczna historia z wojną i cierpieniem w tle.
Zofia Lisowska to polska nastolatka, która pod przymusem zostaje wywieziona do pracy do Niemiec. Jej tragiczne losy powoli wiążą się z ówczesną zagadką śmierci Henriety, okazuje się, że przeszłość jest wciąż żywa.
Podsumowując, "Zimowy morderca" to na pewno skomplikowana i trzymająca w napięciu lektura, gdzie każda zagadka ma swoje rozwiązanie ale i drugie dno, a losy bohaterów i wydarzenia z przeszłości jak i ówczesne, powoli się wiążą i uzupełniają. Całość jest jednak pisana lekkim i prostym językiem, co pozwala łatwiej przejść przez skomplikowaną fabułę, która mimo wszystko jest jednak ciekawa i dobrze zbudowana.
Autorka świetnie poprowadziła akcję i połączyła wszystkie elementy w całość, jednocześnie dostarczając czytelnikowi wielu emocji i nerwów. Jednak moim zdaniem nie jest to powieść dla nowicjuszy, a raczej dla wprawionych w tym gatunku fanów kryminałów, którzy lubią " trudniejsze" powieści, trochę wysiłku podczas lektury i emocji przy czytaniu. Jeśli o mnie chodzi, to uważam, że to jeden z lepszych kryminałów, dopracowany i inny niż większość.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Przeszłość i teraźniejszość

Ocena:
Autor:
Data:
Frankfurt, styczeń, czasy współczesne.
Do domu znanych i szanowanych przedsiębiorców budowlanych zostaje wezwana policja. Okazuje się, że w bestialski sposób została zamordowana seniorka rodu, Henrieta Winkler. Staruszkę pobito, wyciągnięto na zewnątrz, gdzie panował okrutny mróz, oblano wodą i pozostawiono na niechybną śmierć. Na miejsce zbrodni zostaje wezwana również Miriam Singel, niezwykle skuteczna i pewna siebie pani prokurator.

„Miriam Singel była prokuratorem z powołania ... Prawo i ją łączyło powinowactwo dusz. Dla większości ludzi język jurystów był równie beznamiętny co łacińska klasyfikacja ssaków. Miriam jednak kochała tę mowę, te wszystkie prawne kruczki. Prowokacyjnie głosiła zawsze, że takie słowa jak „zabicie” w języku prawniczym mają więcej znaczeń, niż zdołałby nadać im Goethe. Przy takim podejściu łatwo było zrozumieć, dlaczego uchodziła za wcielenie hybris. Za plecami nazywano ją także „żelazną damą”.”

Okazuje się, że Miriam zna rodzinę Winklerów, a właściwie z czasów szkolnych zna wnuczkę Henriety Winkler – Denis Winkler. Kiedy wraz z policją puka do drzwi młodej kobiety, ta jest przekonana, że coś się stało jej synowi Frederikowi, który nie wrócił na czas ze szkoły. Wkrótce okazuje się, że chłopiec rzeczywiście zniknął. Został porwany. Porywacz nie kontaktuje się jednak z rodziną dziecka. Na swego pośrednika wyznacza dziennikarza o bardzo marnej reputacji, Udo Josta. Pozostawia mu sześć dni, by przekazał światu historię, która w nierozłączny sposób związana jest z rodziną Winklerów.

Wszystko wskazuje na to, że zarówno morderstwa Henriety Winkler jak i porwania małego Frederika dokonała ta sama osoba. Co jednak kierowało mordercą i dlaczego porwał chłopca? Z mieszkania seniorki rodu nic wartościowego nie zniknęło, nie pojawiło się również żądanie okupu.

W trakcie śledztwa, dzięki informacjom przekazywanym za pośrednictwem Udo Josta, zaczynają jednak wychodzić na światło dzienne głęboko skrywane rodzinne tajemnice i niechlubna przeszłość rodu Winklerów, w której głęboko na dnie zapomnienia kryje się też historia Zofii Lisowskiej, jej wędrówki z Krakowa i przymusowej, niewolniczej pracy we Frankfurcie.

"Zło bez końca. Nic tylko zło, zło, zło. Miała już tego dość. Skoro on uchylał prawo, to i ona mogła. Jej życie i tak już nigdy nie będzie takie samo jak przedtem."

„Zimowy morderca” Krystyny Kuhn to świetnie skrojony kryminał z historycznym, sięgającym okresu II wojny światowej, tłem. Powieść trzyma w napięciu, które, po początkowym hitchcockowym trzęsieniu ziemi, jest czytelnikowi dawkowane stopniowo aż do momentu kulminacyjnego. Sprawia to, że książkę czyta się płynnie, sprawnie i niemal bez przerwy z zapartym tchem. Akcja wciąga i nie pozostawia ani chwili na nudę. Jest tak skrojona, że nie sposób, niemal do ostatniej chwili, domyślić się, kto jest mordercą i porywaczem.

Autorka zgrabnie łączy współczesną historię z opowieścią wojenną. Wszystkie wątki z upływem stron zazębiają się a czytelnik coraz szerzej otwiera oczy odkrywając kolejne tajemnice. Przeszłość i II wojna światowa miesza się z teraźniejszością, by nie tylko ukazać ciekawą i wciągającą opowieść, lecz również pokazać niełatwą wspólną historię obu narodów – polskiego i niemieckiego oraz łączących je, nadal skomplikowanych, stosunków.

Ogromnym atutem powieści są również ciekawi i wyposażeni w charakter i życiowe historie bohaterowie, zwłaszcza bohaterki – Miriam i Denis. Obie mają swoje tajemnice, demony przeszłości i niełatwą teraźniejszość. Dzięki temu są wiarygodne i ciekawe a to dodatkowy plus dla powieści Krystyny Kuhn.

Czekam z niecierpliwością na kolejną powieść autorki. Tymczasem zdecydowanie polecam „Zimowego mordercę”.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena