Koszyk 0
Opis:
Wybór najlepszych opowieści grozy H.P. Lovecrafta z legendarnym wstępem "Cień z Providence" Marka Wydmucha i ilustracjami Antoniego Sobeckiego.
  • C&T
Mniej Więcej
  • Howard Philips Lovecraft
  • 2004
  • 1
  • 296
  • 205
  • 145
  • *, 83-89064-59-6
  • 9788389064592
  • F7373

Recenzje czytelników

Opowieści o mroku i grozie

Ocena:
Autor:
Data:
Nie każde dni są słoneczne, bywają takie w których panuje niepogoda, a kiedy cień chmur bądź mrok nocy opanuje nasz dom, mamy wręcz idealny nastrój by sięgnąć po jedną z lepszych ksiąg Howarda Lovecrafta.

,,Zew Cthulhu" to zbiór niepowiązanych ze sobą opowiadań, wspomnianego wyżej autora. (Większość z nich, dzieje się w latach '20 i '30 XX wieku, w Nowej Anglii.) Pisarz ... używa ciekawej formy narracji (która osobiście mi się podobała) szczegółowo opisując miejsca i przedstawione w nich wydarzenia.

Lovecraft to nader interesujący pisarz, mówi się, że w dzieciństwie budował ołtarze i wznosił modły (w tylko sobie znanym języku) do pradawnych bóstw. Inni twierdzą, że był aseksualny (mimo, że miał żonę) oraz był zadeklarowanym antysemitą. Nie mniej jednak, nie można mu odmówić talentu pisarskiego oraz fantazji i mądrości, dzięki którym wykreował swoją mitologię Wielkich Przedwiecznych. Pradawnych istot które przybyła na naszą planetę eony lat temu.

Do moich ulubionych opowiadań należą, krótka ,,Muzyka Ericha Zanna", budujące napięcie ,,Widmo nad Innsmouth" oraz makabryczny ,,Koszmar w Dunwich" Co nie znaczy oczywiście, że reszta opowiadań jest zła, jednak na podium jest miejsce tylko dla trzech.

Książka, bardzo mi się podobała, czytało mi się przyjemnie i szczerzę polecam, tę lekturę każdemu.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

"Ph'nglui mglw'nafh Cthulhu R'lyeh wgah'nagl fhtagn!!"

Ocena:
Autor:
Data:
Howard Philips Lovecraft, amerykański kultowy pisarz oraz mistrz pióra grozy i horroru..
Do najważniejszych jego dzieł należy szereg opowiadań ze świata Cthulhu, do którego na bazie legend, mitów i przekazów stworzył własną historię, mitologię i system wierzeń.
Fenomenem tego autora jest to, iż tysiące ludzie na całym świecie wierzą w przedwieczną istotę Cthulhu, pełną macek na głowie, którą czeka w uśpieniu na dnie morza w pradawnym mieście R'lyeh, która powróci na ląd i zniszczy nasz świat ...
W skład książki wchodzą najlepsze opowiadania Lovecrafta ze świata Cthulhu, są to między innymi „ Widmo nad Innsmouth”, „Duch Ciemności” czy „Kolor z przestworzy” w doskonałym przekładzie Ryszardy Grzybowskiej. Dotykowym atutem są klimatyczne, oddające ducha grozy i niepokoju, ilustracje Antoniego Sobeckiego.
Jakie są same opowiadania?
Jednym słowem FENOMENALNE. Lovecraft obok Poe’go jest moim mentorem w dziedzinie literatury grozy.
Autor Zewu Cthulhu serwuje nam mroczny obiad, złożony z kilku wyśmienitych dań, przyprawionych strachem, aurą niepokoju i złowieszczości.
I tak oto towarzyszymy Robertowi Olmsteadowi, młodemu badaczowi w opuszczonym ponurym miasteczku Innsmouth. Co kryje się za przyczyną upadku potężnego portowego miasta w Nowej Anglii? Czemu jego mieszkańcy znacznie różnią się wyglądem i swym nieprzyjacielskim nastawieniem do obcych? (Widmo nad Innsmouth).
Dalej jest tylko lepiej! Dzięki narracji prowadzonej w pierwszej osobie, możemy w pełni towarzyszyć głównym bohaterom opowiadań, dzielić ich lęki i obawy, poznawać zapomniane i niebezpieczne legendy.
Czy Henry W. Akeley z noweli „Szepczący w Ciemności”, mieszkaniec opuszczonej chaty w lesie faktycznie naraził się obcym przybyszom, że ci postanowili raz na zawsze zakończyć jego ziemski żywot?
Powoli rzeczywistość miesza nam się z tym, co wykreowała niczym nieograniczona wyobraźnia H. P. Lovecrafta. Czy to jeszcze jest mój własny cień rzucany na ścianę za pośrednictwem lampki, czy może te tańczące sylwetki to coś niepochodzącego z naszego świata?..
Zaczyna zalewać mnie zimny pot, rozglądam się nerwowo. Czy tak zaczyna się szaleństwo?
Czytam dalej- Muzyka Ericha Zanna. Czy Erich Zann naprawdę istniał? Musiał istnieć skoro bohater opowiadania wyraźnie jeszcze po tylu latach słyszy w myślach jego skrzypce. Co tak naprawdę zdarzyło się przy Rue d’Auseli w mieście, którego autor przemilcza nazwę?
Gorąco polecam ten zestaw opowiadań pod niepokojącym tytułem „Zew Cthulhu”- stan niepokoju i odruchowe oglądanie się za siebie gwarantowane. A o to nam chyba chodzi w literaturze grozy? Po co mamy sięgać po słabą literaturę makabreski jak mamy możliwość obcować z oryginałem i źródłem inspiracji dla rzeszy późniejszych pisarzy.
Powoli kończę, gdyż wzywa mnie zew z morza, a już nadszedł czas abym porzucił mą ludzką powłokę i wrócił do wielkiego przedwiecznego CTHULHU…
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena