Koszyk 0
Opis:
W tym czasie kiedy czeladź jak i towarzysze spod poważnych znaków kopali ramię w ramię nowe fortyfikacje, Chmielnicki zrozumiał, że trudno będzie szturmem zdobyć Zbaraż, postanowił rozpocząć regularne oblężenie. Otoczył więc obóz półkolem szańców baterii i taboru. Zajął drogi ku Załoźcom i Wiśniowcu, wsie: Stary Zbaraż, Bazarzyńce, Załuż ... e oraz okoliczne wzgórza. Jednocześnie rozkazał zbudować kilkanaście machin oblężniczych zwanych hulajhorodynami lub hulajgrodami, a po polsku czołgami, "z grubych drewien zrobione, na kołach pomykające się, między niemi we środku mosty dla przebywania fosy, drabiny dla włażenia na wał [...]". W latach 1648-1649 Rzeczpospolita stanęła wobec wydarzeń, które ujawniły jej słabość polityczną, a przede wszystkim militarną. Powstanie kozackie pod wodzą Bohdana Chmielnickiego podkopało niezachwianą i stabilną pozycję mocarstwa, jakim była Rzeczpospolita. Zwycięstwa w wojnie moskiewskiej z lat 1632-1634, kampaniach kozackich 1637-1638 roku oraz zmagania z ordą 1644 dodały pewności szlachcie, a jednocześnie pozwoliły jej poczuć się bezpiecznie. W dwa lata po śmierci hetmana Stanisława Koniecpolskiego, gdy jego miejsce zajął Mikołaj Potocki, sławę armii koronnej przyćmiła tragiczna kampania 1648 roku. Kalejdoskop wydarzeń 1648 roku postawił nowego króla przed koniecznością wyboru drogi rozwiązania konfliktu kozackiego. Rok 1649 miał przynieść sukces, ale nie ten oczekiwany - dyplomatyczny, lecz militarny. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Kacper Śledziński
  • 160
  • 200
  • 130
  • 83-11-10237-6
  • 9788311102378
  • I1740

Recenzje czytelników

Przeczytac jednym tchem

Ocena:
Autor:
Data:
Książka, którą czyta się niezwykle lekko. W zasadzie przedstawia suche fakty, nie skupia się na osobach. Trochę jest opisu kanclerza Ossolińskiego i jego sporu „ideowego” z X. Jeremim Wiśniowieckim. Ponadto przedstawiono stanowisko króla Jana Kazimierza do obu adwersarzy.
Opisy poszczególnych rodzajów sił zbrojnych polski kozaków i tatarów zdawkowe, ale dobrze wpasowane.
Ciekawie przedstawia autor XVII wieczne (z odniesieniem do przeszłości) sposoby budowy i obrony fortyfikacji ... oraz stosowane zasady zdobywania twierdz poprzez oblężenie (budowa transzei, podkopy, miny).
Oprócz obrony Zbaraża opisana jest też wyprawa króla Jana Kazimierza w celu jego odblokowania oraz finał tej wyprawy - bitwa pod Zborowem.
Książka godna polecenia.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena