Koszyk 0
Opis:
Patrzę na Twoje zdjęcia, takie wyraziste, takie realne, nic, tylko uśmiechnąć się do Ciebie i przytulić i nie pojmuję, że już Cię nie dotknę, nie porozmawiam z Tobą. Znowu obudziłam się o piątej rano i nie mogłam zasnąć, mimo ćwiartki relanium i łyka wódki. (...) Ty zawsze rozdawałaś karty i kierowałaś życiem, tymczasem okazało się, że nic nie masz do powiedzenia, nie liczysz się ani Ty, ani Twoja młodość, Twoja rodzina, Twoje szczęście. Ja też nie Co czuje matka ... gdy los odbiera jej jedyną córkę? Wspaniałą, piękną, pełną życia dziewczynę - chwilę po ślubie i tuż przed obiecującą przyszłością? "Zawsze będę Cię kochać" to oparta na faktach, poruszająca historia o niezwykłej więzi między matką i córką. To zbiór e-maili, jakie matka wysyła do córki przez kolejne miesiące po jej śmierci. To chwytający za serce zapis codzienności, która bywa wtedy najtrudniejsza do zniesienia. To także opowieść o życiu, które, chcemy tego czy nie, biegnie dalej.. "Zawsze będę Cię kochać" jest książką o sile uczuć, które są trwalsze niż śmierć. To wzruszająca próba zatrzymania czasu i zapamiętania ukochanej osoby, która wciąż żyje w spędzonych wspólnie chwilach, w listach, rozmowach i wspomnieniach. "Zawsze będę Cię kochać" to portret pamięciowy miłości. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Teresa Monika Rudzka
  • 2014
  • 366
  • 200
  • 125
  • 978-83-276-0906-9
  • 9788327609069
  • ZBKR5

Recenzje czytelników

zawsze

Ocena:
Autor:
Data:
Kobieca literatura kojarzy nam się z romansidłami” prosty schemat, ona i on stworzeni dla siebie, na drodze kilka przeciwności losu, a wszystko i tak kończy się szczęśliwie, aby czytelniczkom mogła zakręcić się łezka w oku. Musi być idyllicznie i bajkowo: ona zwykle jest biedna, a on bogaty, ona jest szarą myszką – on mistrzem uwodzenia. Taki cudowny schemat spotykamy „50 twarzach Greya” James EL (tak czytałam i po paru stronach już wiedziałam ... że mam do czynienia z kolejną wersją kopciuszka dla dużych dziewczynek).
„Zawsze będę Cię kochać” to tytuł bardzo dobry i jednocześnie bardzo zwodzący czytelnika, ale Teresa Monika Rudzka jest mistrzynią wodzenia czytelnika za nos. Jej książka nie jest takim przypadkiem, który opisałam wyżej. W kanon literatury kobiecej wpisuje się tylko przez bohaterkę – narratorkę, która jest matką mającą niesamowicie silną więź z córką: są przyjaciółkami. Po „Kuzyneczkach” i „Singielce” - w których większość matek było po to, by wymagać - jest to odmiana bardzo miła, ale jednocześnie szalenie bliska pozytywnym postaciom powieści Rudzkiej, która kreśli sylwetki niesamowicie wyraziste i kobiece. Jej bohaterki nie są bez wad. Tak jest i tu. Tećka jest matką samotnie wychowującą dziecko. Przez większość życia zmagała się ze wszelkimi brakami, jakie spotykają ludzi, którzy nie mogą liczyć na pomoc innych w wychowaniu dzieci. Miłość i poświęcenie do córki nie zaślepia jej na tyle, by tylko żądać czci i posłuszeństwa. Wieloletnia bliskość przeradza się we wyjątkową przyjaźń, która trwa do końca życia. Problem jednak polega, że umiera nie ta osoba, co powinna, albo raczej nie w tej kolejności, w jakiej powinna. Od natury wymaga się, by najpierw zabierała rodziców, a później dzieci. Tu jest zupełnie inaczej: pewnego dnia córka zostaje sparaliżowana i bardzo szybko po zdiagnozowaniu choroby umiera. Matka pozostaje sama z rozpaczą i licznymi znajomymi, których poznała dzięki córce. „Zawsze będę Cię kochać” to świetny tytuł dla tej książki, ponieważ mówi o uczuciach matki do dziecka. Mimo straty, jej uczucia nie są mniejsze. Żal i pustka nie zabijają miłości.
To, co tę powieść Rudzkiej łączy z innymi romansami jest dziwny związek z Brytyjczykiem, który żyje na garnuszku rodziców, nie bardzo radzi sobie z życiem i studiuje filozofię (stereotyp filozofa powielony :D ). W tej książce to mężczyzna jest „Kopciuszkiem”, ale bardzo męskim, bo leniwym: nie wszystkie zajęcia zarobkowe są godne tego, by wykonywał je mężczyzna. Rudzka po raz kolejny obnaża wizerunek macho, odziera nie tylko z inteligencji, zaradności, ale i sił psychicznych oraz fizycznych.
Mimo trudnego, a wręcz niesamowicie smutnego tematu autorka nie zmusi nas do wylewania morza łez. W „Zawsze będę Cię kochać” znajdziemy równie wiele momentów, które zmuszą nas do śmiechu. Autorka bardzo życiowo przeplata radość ze smutkiem, szczęście z rozpaczą, a wielki śmiech z wylewaniem łez.
Książkę polecam wszystkim, którzy lubią literaturę zmuszającą do pochylenia się nad życiem, wymuszającą refleksję i oczyszczającą z własnych negatywnych uczuć, bo chwila, którą jest życie może nie trwać długo.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Jest to książka opowiadająca o najpiękniejszej miłości matki do córki.

Ocena:
Data:
Właśnie skończyłam czytać powieść Teresy Moniki Rudzkiej „Zawsze będę cię kochać”. Jest to książka opowiadająca o najpiękniejszej miłości matki do córki.

Matka wysyła do swojej zmarłej córki, Anastazji - optymistki, która obdarowywała nim wszystkich wokół - e-maile, opisując w nich swoje emocje, trud życia po stracie ukochanej osoby. Dowiemy się też o przeżyciach męża Nastji - Jima. Opisane przez niego wycinki z życia są bardzo wzruszające, widać w nich prawdziwe uczucie ... którym darzył tragicznie zmarłą żonę. Anastazja zachorowała nagle i mimo swojej pogody ducha i charakteru wojowniczki przegrała walkę z nowotworem.

Książka ta ukazuje nam kruchość ludzkiego życia. Mówi o tym jak nieunikniona i niesprawiedliwa jest śmierć, nie wiemy kto i kiedy umrze. Ta lektura bardzo mi się spodobała. Czyta się ją szybko, możemy poczuć się jak znajomi rodziny, którzy również przeżywają stratę wspaniałej osoby. Zżyłam się z postaciami i cieszę się, że przeczytałam tę książkę.

Sądzę, że przypadłaby do gustu osobom, które cenią wartość życia, miłość bliskich, rodzinę i przyjaciół. Książka ta może nie budzić tak wielkich emocji w ludziach, którzy nigdy nie tracili ważnej dla siebie osoby i momentami wydać się przesadzona. Jednak uważam, że warto ją przeczytać. Nadaje świeże spojrzenie na nasze życie i pomaga w podejmowaniu trudnych decyzji.
Ada, 15
źródło: osemkowyklubrecenznta.blogspot.com
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena