Koszyk 0
Opis:
Rok 979. Na wyspie Man umiera pustelnik i przed śmiercią powierza swym towarzyszom tajemnicę, którą przysiągł przekazać prawowitemu następcy tronu Norwegii. Słowa mnicha mogą zmienić losy królestwa, lecz wychodzą na jaw i docierają do wrogów pretendenta, Olafa Tryggvassona zwanego Kruczą Kością. Na drodze ambitnego młodego księcia staje wiedźma Gunhilda — jest gotowa zrobić ... wszystko, by nie spełniło się przeznaczenie Trygvassona. Krucza Kość z częścią załogi Orma wyruszają na wyspę Man i na niegościnne wybrzeża Morza Północnego. Czeka ich najtrudniejsza z dotychczasowych wypraw, a więzi łączące Zaprzysiężonych zostaną wystawione na ciężką próbę. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Robert Low
  • 2016
  • 1
  • 312
  • 230
  • 155
  • 9788324581962
  • 9788324581962
  • ZD4P5

Recenzje czytelników

Narodziny króla północy

Ocena:
Autor:
Data:
Zgodnie z obietnicą autora, wrócił z kolejnym tomem - tym razem V. Początkowo "Zaprzysiężeni" mieli być trylogią. Ale przy dużym zainteresowaniu fanów, Robert Low postanowił poszerzyć cykl o nowe przygody.

Low, jak sam podkreśla w nocie historycznej, skupił się na wybrzeżu Morza Północnego nie bez powodu. W poprzednich tomach pomijał te rejony, ponieważ uznaje je za wyjątkowo ciekawe, a historie rozgrywające się tam stają się wyjątkowo emocjonujące pod koniec X wieku ... To właśnie wtedy organizują się ludy Irlandii, z którymi przyszło skrzyżować topory wikingom. To wtedy swoją karierę budował Krucza Kość, czyli Olaf Tryggvasson - słynny król Norwegii panujący jednak tylko 5 lat, ale za to historia jego dojścia do władzy wywoływała gęsią skórkę i właśnie w tym kierunku zaczął iść Robert Low.

Sam natomiast chciałem podkreślić jak bardzo podoba mi się seria. Low nieustannie rozwija swój warsztat. Od samego początku było widać, że facet zna się na rzeczy, ale z każdym tomem stawał się jeszcze lepszy. Najwyraźniej sam był tego całkowicie świadom - dlatego wejście do wojny o sukcesję norweską poprzedził kilkoma latami badań i doskonalenia pisarskich umiejętności. To my, czytelnicy, byliśmy testerami tego nad wyraz udanego eksperymentu.

Czytając kolejne tomy przeżywam, przygody bohaterów z niemniejszą przyjemnością niż autor podczas pisania. Niesamowite przygody, wędrówki, zagadki i mity połączone z fantastyką to tylko niektóre elementy świata z którymi musieli się spotkać bohaterowie, a które naprawdę pobudzają wyobraźnię. Nie trudno dać się pochłonąć w całości tym przygodom, bowiem Low dołożył wszelkich starań, aby czytało się to niezwykle przyjemnie, ale i z dreszczem emocji.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Krwawy topór

Ocena:
Autor:
Data:
„Szczerzący się z dziobnicy smoczy łeb.

Wyrzeźbiony ręką mistrza

Bez cienia litości wskazuje morski szlak”.

Rober Low, uznany i ceniony na całym świecie autor historycznych powieści, nadal, w sposób niczym nieograniczony, czerpie pełnymi garściami ze wczesnośredniowiecznego świata naszych przodków, podpierając się licznymi tomami sag, opowiadających i w pewnym sensie dokumentujących tonące w pomroce dziejów czasy. Niczym mityczne siostry, Normy ... przędzie kolejne nici opowieści o Ormie Zabójcy Niedźwiedzia i jego zaprawionej w licznych bojach drużynie „Zaprzysiężonych”.

Tym razem jednak, w przeciwieństwie do poprzednich tomów, główną uwagę skupia autor na jednym z pobocznych wątków cyklu (choć bardzo istotnym z punktu widzenia całości) oraz osobie Olafa Tryggvasona, zwanego „Kruczą Kością”(postaci jak najbardziej autentycznej i licznie opiewanej przez skandynawskich skaldów) młodego potomka norweskich władców rozpoczynającego właśnie „grę królów”, której dalekosiężnym celem jest zdobycie należnego mu z urodzenia tronu. To właśnie on (choć bez obaw, sam Orm z nieodłącznym przyjacielem Finnem pojawią się w decydującym momencie) powiedzie nas ku pełnej niebezpieczeństw wyprawie przez wzburzone wybrzeża Orkadów, okryte mgłą klify wyspy Man i odległe, skute lodem, ziemie Finów.

Wszystko zaś za sprawą tajemnicy dotyczącej ukrycia legendarnej broni Eryka I Krwawego Topora…

Niestety, jak to często bywa, tego rodzaje sekrety przyciągają wielu pretendentów do królewskiej korony, co nieuchronnie skutkować musi krwawym zbrojnym rozstrzygnięciem oraz okrutną rozprawą wszystkich ze wszystkimi i naturalnie tych makabrycznych akcentów w lekturze nie zabraknie

„Krwawy topór” podobnie jak poprzednie odsłony cyklu, jest to po prostu świetnie napisaną męską powieścią, gdzie trup ściele się gęsto (jest wprawdzie miejsce na przebiegłość ale na subtelność już raczej nie) a miecze i topory nie mają okazji pokryć się rdzą. Gdzie nie brak dużych scen batalistycznych (lądowych i morskich), pijackich ekscesów, pojedynków i karczemnych bójek.

Jest wspaniałą, historyczną opowieścią wciągającą czytelnika od pierwszej do ostatniej strony w której przeplata się literacka fikcja z prawdziwymi wydarzeniami. Językowa stylizacja, naprawdę imponująca, wszechstronna wiedza i znajomość X wiecznych realiów, prezentowana przez pisarza, oraz duża plastyczności i barwność opisów, daje nam możliwość pofolgowania wyobraźni i przeniesienia się, choć na kilka godzin, w ten wspaniały i niebezpieczny świat. To istna kopalnia wiedzy o ówczesnej geopolityce, wierzeniach, obrzędach, zabobonach oraz metodach i sztuce prowadzenia wojny. Znakomicie wyrysowany, surowy świat północnych wojowników w którym nie brak niepohamowanych ambicji, wiarołomstwa, chciwości, zdrady, ale od czasu do czasu znajdzie się również miejsce na braterstwo, przyjaźń, poszanowanie zasad, akty szaleńczej odwagi i bohaterskie, warte uwiecznienia w pieśniach, dokonania.
Nie mogę się doczekać kolejnych tomów cyklu.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena