Koszyk 0
Opis:
Dołącz do Zaprzysiężonych - wikingów przemierzających skute mrozem stepy w poszukiwaniu skarbu, do którego drogę wskazują runiczne znaki. Zaprzysiężeni osiedlili się nad Fiordem Wschodniej Drogi, lecz wciąż czują zew morza i myślą o srebrnym skarbie władcy Hunów. Jednak ich jarl, Orm Zabójca Niedźwiedzia, nie chce wracać do przeklętego miejsca. Dopiero kiedy dawny wróg napada na ich domy, a dwaj wojownicy dostają się do niewoli ... wikingowie związani słowami przysięgi wyruszają na poszukiwanie towarzyszy. Przemierzają ziemie Słowian i rozległe stepy, gdzie muszą stawić czoło wyjątkowo srogiej zimie. Zaś u celu podróży natykają się na plemię wojowniczek gotowych oddać życie w obronie kurhanu Attyli. Gnani żądzą srebra nie cofną się przed niczym, nawet jeśli ta wyprawa miałaby się okazać ich ostatnią. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Robert Low
  • 2014
  • 1
  • 312
  • 231
  • 155
  • 978-83-245-8151-1
  • 9788324581511
  • ZBN2N

Recenzje czytelników

Wikingowie na szlaku

Ocena:
Autor:
Data:
Robert Low powraca jak zawsze z nowymi pomysłami rozszerzając o nowe wątki stworzony przez siebie świat Wikingów. Autor przyzwyczaił mnie do ciągłej akcji, dobrze napisanych bohaterów oraz wyjątkowych przygód, jakie są udziałem Orma i jego paczki. Low, będąc ekspertem w tematyce dotyczącej Wikingów poszedł teraz o wiele dalej, udoskonalił bowiem bardzo dobrze przemyślany obraz brutalnego i prymitywnego świata średniowiecza ... który nie ogranicza się tylko do północnych rejonów Europy zwykle kojarzonych z Wikingami. Jest rok 972, Low rozpoczyna trzeci tom z grubej rury, od brutalnego opisu nabicia na pal, ale zapewniam, że to nie jest jeszcze szczyt jego możliwości.

Trzeci tom cyklu "Zaprzysiężeni" przenosi akcję z powrotem na północ, gdzie bohaterowie powieści odpoczywają w domostwach i budują nowy statek. Ale ich spokojna wegetacja nie trwa długo, ponieważ szybko przypominają sobie o nich problemy. Tym razem próbują podjąć się ponownego odnalezienia mitycznego Skarbu Attyli, za którym już podążali w pierwszym tomie, a nie była to wyprawa zakończona sukcesem. Oczywiście sprawa nie jest prosta. Muszą ponownie pokonać tysiące kilometrów, przedrzeć się przez tereny Słowian i nawet Amazonek (których ślady osadnictwa znaleziono na terenie dzisiejszej Ukrainy), a także walczyć ze starym wrogiem. Jednak wielka nagroda wydaje się być już na wyciągnięcie ręki.

Akcja powieści skacze po różnych lokalizacjach, począwszy od Nowogrodu Wielkiego po wielu lokacjach od północnej Europu aż po Morze Czarne. Historia opisana w powieści jest oczywiście fikcją, ale z uwagi na zamiłowanie autora do szczegółów dostajemy opowieść powiązaną wątkami z wydarzeniami znanymi z historii i opisanymi przez średniowiecznych kronikarzy. Low czerpie całymi garściami z opowieści i legend szkockich, nordyckich, a także słowiańskich. Postacie m.in. księcia Włodzimierza, Dobrynia, Swendelda, Luta, Olafa są opisane szeroko na kartach historii. Z małymi wyjątkami, gdzie nadał im dodane od siebie cechy lub przypisał czyny łączące ich bezpośrednio z Ormem i jego grupą. Trzymając się wiernie znanej historii Low naszkicował polityczne i społeczne aspekty życia w X wieku. Wady ludzi opisuje świetnie przy okazji kreślenia politycznej wojny książąt ruskich.

Jest się czym emocjonować, ponieważ Low dokonał tego, czego po nim oczekiwałem - po raz kolejny napisał powieść wciągającą, realistyczną na wysokim poziomie. Z każdym kolejnym tomem historia robi się coraz lepsza, z głębszym tłem i wieloma wątkami przeplatającymi się z historią i mitami. Poziom brutalności stale rośnie, ale jest to w końcu powieść osadzona w realiach X wieku, więc naprawdę tego się tutaj oczekuje. Ta fascynacja barbarzyńskim światem, który na dodatek zostaje zalany kolejną fają zabobonów przyniesionych przez chrześcijaństwo wręcz fascynuje i przyciąga jak magnes. Czekam na więcej.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Wikingowie kolejna odsłona

Ocena:
Autor:
Data:
"Zaprzysiężeni. Biały kruk" to trzecia część sagi o nieustraszonych Wikingach autorstwa Roberta Low.

Książka pełna akcji i przygód Jarla Orma Zabójcy Niedźwiedzia oraz jego drużyny. Jest zima, rok 972, Nowogród, Danica czyli Gwiazda Zaranna, zostaje nabita na pal ... Opis sytuacji pomaga rozwinąć skrzydła wyobraźni, aż nadto. Tym razem bohaterowie po spokojnym odpoczynku na północy, nad Fiordem Wschodniej Drogi, gdzie wiodą życie odległe od tego, do którego przywykli ... podejmują się ponownego odnalezienia Skarbu Attyli. Akcja powieści przemieszcza się z Nowogrodu, przez północną część Europy, aż po Morze Czarne. Główni bohaterowie bezwzględnie dążą do celu, z brutalnością na miarę X wiecznego barbarzyńskiego świata. Chłopiec zwany Krucza Kość będzie snuł baśni ze świata. Pojawią się również legendy słowiańskie oraz szkockie, urozmaicające powieść. Przemierzając ziemie Słowian oraz rozległe stepy, gdzie spotka ich wyjątkowo sroga zima, nie cofną się przed niczym, nawet napotykając plemię wojowniczych Amazonek.

Polecam wszystkim lubiącym powieści historyczno-przygodowe. Naprawdę warte przeczytania, czyta się chętnie, niestety kończy się zbyt szybko.

Autor Robert Low ma ogromną wiedzę dotyczącą tematyki powieści, a klimat losów Wikingów buduje wręcz fantastycznie, wplatając osoby i wydarzenia z historii, jak choćby księcia Włodzimierza.

Dziękuję Wydawnictwu Książnica za udostępnienie mi książki.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena