Koszyk 0
Opis:
Zatrzymaj się na chwilę i poczuj klimat urokliwej miejscowości w Górach Świętokrzyskich. Tutaj czas płynie zupełnie inaczej. W Jagodnie spotykają się przeciwieństwa: kobiety i mężczyźni, starość i młodość, tradycja i nowoczesność. Tamara – 40-letnia rozwódka i specjalistka od PR-u dostaje polecenie zorganizowania kampanii wyborczej kandydatowi na wójta gminy Jagodno ... Podczas spotkania przedwyborczego jeden z oponentów zarzuca Tamarze, że promuje politykę prospołeczną, a sama zaniedbuje swoją rodzinę. Czy tak rzeczywiście jest? Jak córka Tamary, Marysia, poradzi sobie w nowej szkole? Czy nowy partner Tamary okaże się "tym jedynym"? Kim jest tajemnicza babcia Róża? Trzy generacje kobiet i smak konfitur z fiołków, które potrafią osłodzić nawet najbardziej gorzkie życie. Najnowsza powieść Karoliny Wilczyńskiej to pełna ciepła opowieść o miłości, szczęściu i  poszukiwaniu własnego miejsca na ziemi. Karolina Wilczyńska odmienia smaki życia przez wszystkie przypadki. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Karolina Wilczyńska
  • 2015
  • 338
  • 205
  • 135
  • *, 978837976-231-6
  • 9788379762316
  • ZCNQ6

Recenzje czytelników

Zaplątana miłość

Ocena:
Autor:
Data:
Chociaż na pierwszy rzut oka Zaplątana miłość może Wam się kojarzyć z lekkim, wakacyjnym romansem, nie dajcie się zwieść. W pierwszej części cyklu Stacja Jagodno autorka przedstawia nam kobiety reprezentujące trzy pokolenia, kobiety zmagające się z codziennymi problemami i życiowymi rozterkami. Kłopoty, z jakimi zmagają się bohaterki są bardzo naturalne i życiowe, właściwie każdej z nas mogłyby się one przydarzyć. Brak akceptacji wśród rówieśników ... samotne rodzicielstwo i trudne relacje na linii matka - córka: to tylko niektóre z nich. Zaplątana miłość nie jest słodką bajką, to książka pełna życiowych zakrętów, ludzkich wątpliwości i skomplikowanych uczuć. Całość przybrała postać ciepłej, a zarazem nieco tajemniczej powieści. Co warto podkreślić: autorka nie zdecydowała się zdradzić sekretów swoich bohaterek już w pierwszej części, a jedynie zaostrzyła apetyt czytelniczek na kolejną odsłonę. Część wątków została ładnie zamknięta, inne poczekają na rozwiązanie w następnej części Stacji Jagodno - z pewnością pojawią się i kolejne interesujące motywy.

Powieść odznacza się realizmem a zarazem i lekkością. Sprawiedliwie muszę jednak przyznać, że spodziewałam się po tej książce czegoś innego. Zapoznając się z zapowiedzią wydawcy, sugerując się okładką - byłam przygotowana sielską opowieść osadzoną w malowniczej osadzie gdzieś w Górach Świętokrzyskich, tymczasem tej sielskości nie poczułam. Absolutnie nie trzeba traktować tego, jako niedoskonałości książki, po prostu miałam trochę inne oczekiwania i skojarzenia, a część czytelniczek na pewno ucieszy ten brak słodkiej otoczki rodem z serialu Ranczo. Ja jednak lubię poczuć klimat takich książek osadzonych na wsi, wczuć się w nie dogłębnie. Bardzo żałuję, że tak mało jest o samym Jagodnie, pojawia się bardzo mało postaci z osady, ale być może to się zmieni w kolejnej części.

Zaplątana miłość jest książką świetnie napisaną, emocjonującą i życiową. Malutki minus dostaje u mnie za brak Jagodna w Jagodnie :) Mimo to polecam Wam tę powieść, szczególnie jeśli lubicie opowieści bazujące na relacjach międzyludzkich, życiowych dylematach i tajemnicach. Ja sama jestem bardzo ciekawa, czym Jagodno przywita mnie w kolejnej odsłonie.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Recenzja Informatora Czytelniczego

Ocena:
Autor:
Data:
"Tylko poplątała wam się ta miłość. Jak ta włóczka - pokazała na kłębek w dłoniach Majki. - Tak czasami jest. A jak się poplącze, to trzeba postępować uważnie i delikatnie. Można szarpnąć, ale wtedy się zerwie. Lepiej rozplątać. Ale do tego potrzeba... [...] Cierpliwości. [...] I ochoty."

Historia, po której spodziewałam się czegoś zupełnie innego. Nie dajcie się zwieść słonecznej okładce ...

Tamara jest specjalistką od reklamy i prowadzi właśnie kampanię wyborczą jednego z kandydatów na wójta gminy Jagodno. Projekt jak to projekt. Kobieta angażuje się w niego całą sobą ale traktuje go jak pracę, nic więcej, aż do momentu, w którym na jedynym ze spotkań z mieszkańcami wsi przypadkowy gość oskarża Tamarę o to, że zamiast zajmować się kampanią wyborczą mogłaby zająć się swoją rodziną, a dokładniej starszą kobietą żyjącą samotnie na skraju wsi, o której Tamara słyszy po raz pierwszy. Na domiar złego również w jej życiu osobistym nie brakuje problemów, głównie za sprawą porzuconej na pastwę losu niewłaściwie zakochanej córki, której Tamara stawia zbyt wysokie wymagania oraz emerytowanej lekarki, którą zwykła nazywać matką.Kobieta wyraźnie nie radzi sobie z obiema paniami i kiedy w końcu postanawia choć na chwilę od nich uciec, trafia do stojącej na skraju wsi białej chatki pachnącej konfiturami z fiołków. Czy tajemnicza babcia Róża, która rzekomo jest rodziną Tamary, zaradzi coś na problemy samotnej matki i jej najbliższych?

Z powieściami obyczajowymi jest głównie tak, że albo śmieszą i bawią albo mocno zakrawają o dramat psychologiczny, a przynajmniej ja odnoszę takie wrażenie. Bardzo rzadko w moje czytelnicze ręce trafia powieść, która wpisuje się w ten gatunek ale nie powiela utartego schematu. Wydaje mi się, że to właśnie dlatego Karolinie Wilczyńskiej, a raczej jej najnowszej powieści, udało się mnie mocno zaskoczyć. Spodziewałam się cieplutkiej i milutkiej książki, w której będzie mi szkoda głównej bohaterki a dostałam.... No właśnie! Co?

"Zaplątana miłość" to bardzo realistyczna, dopracowana pod każdym względem opowieść o "losach trzech generacji kobiet i smaku konfitur z fiołków." Uwielbiam powieści, które są właśnie takie. prawdziwe do bólu. Czytając "Zaplątaną miłość" wielokrotnie odnosiłam wrażenie, że gdybym wyszła na ulicę i zaczepiła przypadkową kobietę mogłaby opowiedzieć mi właśnie historię, którą udało się stworzyć Wilczyńskiej. Opowieść o błędach i zaniedbaniach rodzicielskich. Opowieść o chłodzie, który coraz częściej czai się nawet w najlepiej funkcjonujących rodzinach. O braku zrozumienia między pokoleniami. O powielaniu utartych schematów i usilnym, może nawet trochę desperackim poszukiwaniu miłości. Opowieść, której bohaterką mogłabym być i ja i ty. Tak uniwersalną, że aż pochłaniającą. W której główną bohaterkę jednocześnie lubi się i nie lubi. Do której raz ma ochotę krzyknąć się: wróć do domu i zajmij się swoją córką a innym razem pochylić się nad nią z czułością, bo przecież to wszystko, co dzieje się w utworze, nie musi być jej winą.

To, co według mnie wysuwa się w "Zaplątanej miłości", to nie wiarygodny, psychologiczny portret każdej z postaci, jak wydawało mi się zaraz bo lekturze, ale uniwersalizm. Wcale nie przesadzę, jeśli stwierdzę, że każda z czytelniczek w którejś z trzech, a raczej czterech bohaterek, odnajdzie kawałek siebie. Mam wrażenie, że każda z nas ma w sobie coś z buntowniczki, kobiety sukcesu, cierpliwej matki będącej raczej obserwatorką, niż uczestniczką wydarzeń i starszej pani mieszkającej na skraju lasu. Jesteśmy kobietami! Każda z nas marzy o miłości, pragnie układać sobie życie podporządkowując je marzeniom, spełniać się zawodowo a czasem popłakać sobie gdzieś z dala od świata. To właśnie dlatego "Zaplątana miłość" jest książką tak wartą polecenia. W niezaskakującej, wartko opowiedzianej historii autorka opowiada o każdej z nas. Każda ma swoją zaplątaną włóczkę do rozwiązania której potrzeba cierpliwości, nie nerwów. Nie ważne, czym ona by była.

Po lekturze powieści przez kilka dni zastanawiałam się, dlaczego, chociaż fabuła nie wydała mi się być bardzo porywająca, nadal myślę o tej książce i przeczytałam ją jednym tchem. Po napisaniu ostatniego akapitu nie mam co do tego żadnych wątpliwości. To książka o moich lękach, moich marzeniach, a do tego pełna niesamowitych sentencji, która aż chce się wynotować i zawiesić sobie nad łóżkiem. Idealna na lato, do torebki, autobusu czy łóżka. Czytałam ją wszędzie bo tak ciężko było mi się od niej oderwać. I wiecie co? Z niecierpliwością czekam na drugi tom!
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena