Koszyk 0
Opis:
Littell o konflikcie w Syrii. Reportaż jak najbardziej aktualny! W Homs, twierdzy syryjskich rebeliantów, Jonathan Littell, ryzykując życiem, przebywał od połowy stycznia do początku lutego tego roku. Miasto opuścił w przeddzień jego krwawej pacyfikacji. W trakcie pobytu na gorąco robił notatki. Uliczne strzelaniny, opatrywanie rannych, śmierć, wszechobecny strach, radykalizacja nastrojów wśród Syryjczyków, ograniczone zaufanie do ONZ - te obrazy mówią same za siebie ... komentarz autora został celowo ograniczony. Bardzo znane nazwisko, dobre pióro i aktualność opisanych zdarzeń składają się na szczególną wartość Zapisków z Homs, które powinny stać się najchętniej czytaną książką o arabskiej wiośnie. Czytaj dalej >> << Zwiń
Mniej Więcej
  • Jonathan Littell
  • 2013
  • 1
  • 280
  • 197
  • 123
  • 978-83-08-05054-5
  • 9788308050545
  • ZATIM

Recenzje czytelników

Ludzki dramat

Ocena:
Autor:
Data:
- Książka Jonathan’a Littell Zapiski z Homs. Co o niej myślisz?
- Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że jest to reportaż pana Litell, który w styczniu 2012 przedostał się do zachodniej Syrii.
- Ja bym nie nazwała tego reportażem. Są to po prostu zapiski, notatki. Pozbawione jakichkolwiek upiększeń, stylizacji. Czysty dokument.
- Oczywiście masz rację. Sam Jonathan na pierwszej stronie pisze: „ To jest dokument, nie fikcja – możliwie najwierniejsza transkrypcja dwóch notatników ... w których robiłem zapiski podczas nielegalnej podróży do Syrii w styczniu 2012 roku. […] zdają relację z krótkiego momentu, który przeminął niemal bez świadków z zewnątrz, z ostatnich dni rewolty części miasta Homs przeciwko reżimowi prezydenta Baszszara al-Asada, na krótko przed tym, jak została brutalnie stłumiona, a rozlew krwi – w chwili gdy to piszę – nadal trwa.”
- Tak. Jest to prawdziwa prostota. Czystość. A mimo to miałam wrażenie, że brałam udział w tych wydarzeniach. Mogłam się z tą książką utożsamić
- Czystość to chyba złe słowo. Poza tym mi właśnie ta, jak to ujęłaś, prawdziwa prostota przeszkadzała. Momentami przynajmniej. Miałam wrażenie że Jonathana wcale te wydarzenia nie ruszają.
- Skądże znowu! Chociaż oczywiście trzeba pamiętać, że są to głównie zapiski rozmów i dokładnie oddana rzeczywistość. Littell celowo nie rozpisywał się o swoich uczuciach, by pokazać nam – czytelnikom – ten prawdziwy dramat.
- Szczególnie, że bardzo mało mówiło się i mówi o konflikcie w Syrii.
- Niestety, ale to prawda. Jednak co jest gorsze, przynajmniej według mnie, to ta dostępność tego konfliktu w internecie. Przyznam się szczerze, że nie miałam pojęcia, że całe te okrucieństwa są na bieżąco nagrywane i wrzucane na youtube czy inne portale. Że Syryjczycy robią wszystko, by pokazać co tak naprawdę się tam dzieje.
- A zachód się tym nie przejmuje. I to jest chyba najgorsze. Ta obojętność krajów i ich mieszkańców na to co się dzieje obok. Natomiast chciałam jeszcze powiedzieć, że jest coś co mnie urzekło w tej książce najbardziej.
- To jak Littell pisał że jest głodny?
- To też. Ale przede wszystkim to jak rozmawiał z Syryjczykami. Bo naprawdę dużo rozmawiał, chodził po domach, zapisywał ich opowieści. A oni mówili, bardzo często również o śmierci bliskich, o tym w jaki sposób zginęli.
- I myślę, że tak możemy podsumować tę książkę. Zapiski z prawdziwego, ludzkiego dramatu
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Wstrząsajaca, ale niezwykle potrzbna książka.

Ocena:
Autor:
Data:
Homs to miasto w zachodniej Syrii, w dolinie rzeki Asi. Około 900 tys. mieszkańców. Trzecie co do wielkości miasto kraju.
W połowie marca 2011r. w Syrii wybuchła wojna domowa. Jej przebieg był transmitowany przez stacje tv na całym świecie. Do najbardziej krwawych starć doszło w maju 2011r. właśnie w Homs.
Bardzo szybko miasto stało się areną nawet nie zamieszek, a wręcz masowej zagłady cywili, a w kilka miesięcy później Homs stało się centrum wojny domowej, swoista twierdzą ... katera powstańców. W tym mieście toczyły się także najbardziej zażarte walki między powstańcami, a siłami rządowymi.
W połowie stycznie 2012r. Littell przedostał się nielegalnie na teren Syrii i po wielu perypetiach dotarł do Homs. Przebywał tam zaledwie kilkanaście dni, ale ten krótki okres wystarczył, żeby powstała niniejsza książka. Jest to wstrząsający zapis, reportaż, w którym nie zastosowano żadnej cenzury. Littell zapisywał na gorąco, to co widział, czego był świadkiem, chciał przekazać dalej opisy tego co dzieją się w Homs, a jednocześnie w całej Syrii.
A działy się rzeczy niesamowite, wbrew temu co głosił prezydent Baszar Asad. Littell był świadkiem ludobójstw, strzelania do dzieci przez snajperów, widział ludzi rozrywanych przez bomby, katowanych na ulicach przez prezydenckich żołnierzy, rozmawiał z ludźmi, którzy przeżyli nieludzkie przesłuchania Asada, był także świadkiem wielu demonstracji.
Nie są to notatki pełne, nie jest to reportaż w pełnym tego słowa znaczeniu, są to (jak sugeruje tytuł książki) zapiski, urywane notatki, kilka zdań, kilka przemyśleń, które jednak więcej mówią niż niejeden długi artykuł w gazecie.
Co istotne, Littell nie epatuje tylko wojną, sporo w jego zapiskach wspomnień o zwykłych ludziach, o ich codziennym życiu, o tym jak radzą sobie w tym koszmarze, jak próbują przetrwać.
Autor z pozoru niewielkich, krótkich zapisków stworzył książkę niezwykle ważną, potrzebną i wstrząsającą. Sądzę, że każdy powinien ją przeczytać. Po lekturze od razu ma się niewymowne uczucie szczęścia, że żyje się tu, a nie w Syrii, a problemy, którymi się zamartwiamy wydają się niezwykle przyziemne.
Czytaj dalej >> << Zwiń
Czy ta recenzja była przydatna?

Dodaj recenzję

Dołącz do grona naszych recenzentów. Dziel się z innymi miłośnikami książek wrażeniami z lektury. Cenimy wszystkie opinie naszych czytelników, stąd też w podziękowaniu za każdą opublikowaną recenzję proponujemy rabat - 5% na kolejne zakupy ...

Jak to działa?

Wyszukujesz książkę, którą chcesz się podzielić z innymi czytelnikami.
Piszesz recenzję. Logujesz się.
Możesz napisać kilka słów o sobie i wgrać swoje zdjęcie albo wybrać ilustrację z bazy awatarów.
Twoja recenzja czeka na akceptacje i publikację.
Po jej zatwierdzeniu:
a) otrzymasz w ciągu 24 godzin 5% kod rabatowy na kolejne zakupy.
- Rabat nie obejmuje podręczników.
- Kod rabatowy jest ważny miesiąc. Należy użyć go w czasie składania zamówienia.
b) dołączasz do grona recenzentów.

Więcej Zwiń

Twoja ocena